Patryk Kowal mieszka w Kępinie wraz z żoną

W naszej wędrówce po większych i mniejszych miejscowościach naszego powiatu trafiliśmy do Kępina. Ta niewielka miejscowość leży w gminie Borów. I co ciekawe, niemal połowa kępinian zajmuje się rolnictwem.

Jak by dziwnie to nie zabrzmiało, ale Kępino jest wioską... rolniczą.

Niby nic dziwnego, że mieszkańcy wsi parają się pracą na roli. A jednak. Odwiedzaliśmy już miejscowości, gdzie rolników można było policzyć na palcach jednej ręki. Ale zacznijmy od początku.

Kępino liczy obecni 124 mieszkańców. - Nasza wieś jest typowo rolnicza. Połowa mieszkańców Kępina żyje z uprawy ziemi – powiedziała Danuta Szczepańska, sołtys Kępina. - Na 24 numery we wsi dziesięć to, gospodarstwa rolne, które są jedynym źródłem dochodu ich właścicieli. Dominuje uprawa ziemi, w kilku gospodarstwach trzyma się jeszcze krowy i trzodę chlewną, ale nie jest to hodowla przemysłowa. Kilka lat temu było zupełnie inaczej. Zwłaszcza krów było zdecydowanie więcej – usłyszeliśmy od pani Danuty. W Kępinie pracą na ziemi zajmuje się już trzecie pokolenie powojennych osadników. Pionierzy, jak nazywano Polaków przyjeżdżających na Dolny Śląsk po II wojnie światowej, trafiali do Kępina z Wołynia, Korościatyna na Podolu, dotkniętego banderowskim ludobójstwem i z przedwojennej centralnej Polski. - Są w naszej wsi trzypokoleniowe rodziny, które ani myślą rezygnować z pracy na roli. Ziemie mamy dobre i zapewne dlatego młodzi chętniej niż gdzie indziej decydują się na pozostanie na wsi. Jesteśmy zżytą ze sobą społecznością – kontynuowała nasza rozmówczyni.

Miejscem, gdzie spotykają się młodzi, starsi i najstarsi mieszkańcy Kępina jest...
Więcej w wydaniu papierowym.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także