Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od siedmiu lat „Rzeczpospolita”, gazeta o ogólnopolskim zasięgu, publikuje ranking bibliotek. Co roku notowana jest w nim placówka z Borowa. W ubiegłych latach książnica notowana była bardzo wysoko. A jak było w tym roku?

Minęły czasy, kiedy biblioteki kojarzono jedynie z półkami zastawionymi książkami. Książki, oczywiście, pozostały, ale równie ważna jest działalność aktywizująca czytelników i dostęp do nowoczesnych technologii. - W małych społecznościach, takich jak gmina Borów, biblioteka pełni różnorakie funkcje – powiedziała Elżbieta Sucharska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Borowie. - Prowadzenie szerokiej działalności na rzecz środowiska lokalnego możliwe jest dzięki pasji i zaangażowaniu w pracę bibliotekarek i wsparciu samorządu, radnych i wójta. Staramy się na co dzień rozumieć i uwzględniać różne potrzeby naszych czytelników z różnych miejscowości naszej gminy. Dużą pomocą są dla nas wolontariusze, którzy aktywnie uczestniczą w organizacji imprez kulturalnych i czytelniczych organizowanych przez bibliotekę – powiedziała nasza rozmówczyni.

Ranking najlepszych bibliotek wg „Rzeczpospolitej” tworzony jest na podstawie ankiet, w których znajduje się 19 kryteriów. Borowska biblioteka notowana jest w rankingu od początku, czyli od 2011 roku. Jeżeli chodzi o rywalizację w skali kraju, to borowska książnica plasowała się zwykle albo pod koniec pierwszej dziesiątki, albo na początku drugiej dziesiątki bibliotek. Biorąc pod uwagę tylko Dolny Śląsk, klasyfikowana była zawsze w pierwszej trójce. Trzykrotnie na I miejscu, trzykrotnie na II i raz na III. W tym roku było to I miejsce w województwie i XI w skali kraju. Dodajmy, że jeżeli chodzi o powierzchnię biblioteki w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców, Borów nie miał sobie równych. - Nasz księgozbiór jest bogaty i systematycznie uzupełniamy o nowości. Nasi Czytelnicy mogą korzystać z komputerów z dostępem do internetu, z drukarki i skanera. Dysponujemy elektronicznym katalogiem książek, co umożliwia n. in. rezerwowanie wypożyczanie książek on-line. Spotykamy się z Czytelnikami w Dyskusyjnym Klubie Książki, w Klubie 50+, a najmłodsi mają dla siebie Poranek Malucha. Przy naszych bibliotekach działają dwa zespoły muzyczne, chór Veni Lumen i Ślężanki. To tylko kilka form działalności naszej biblioteki – poinformowała nas pani dyrektor. Borowska biblioteka jest prawdziwym centrum kultury w gminie. Tak szeroka działalność nie byłaby możliwa, gdyby nie kompetentny zespół pań bibliotekarek i przychylność samorządowców. - W naszych bibliotekach, głównej w Borowie i filiach w Borku Strzelińskim, Zielenicach i Ludowie Śląskim, pracują odpowiednio: Katarzyna Majchrzycka, Sabina Zawer, Zdzisława Masłowska-Opała i Klaudia Sandałowicz (a pieczę nad całością sprawuje dyrektor Elżbieta Sucharska – red.). Swój udział w sukcesie naszej biblioteki mają również samorządowcy, radni, wójt Waldemar Grochowski i pracownicy urzędu gminy. Jednak biblioteka nie osiągnęłaby tak wysokiego miejsca w rankingu „Rzeczpospolitej”, gdyby nie...
Więcej w wydaniu papierowym.

Komentarze   

RE: Biblioteki to skarbnice...
Gratulacje
2018-01-09 22:21 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +1 CZESIU
BIBLIOTEKA
A GDZIE PAN GROCHOWSKI NIE POKAZAŁ SIE TYM RAZEM .
2018-01-09 13:47 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz