Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Komisarz wyborczy może zmienić podział na okręgi. Każdy bezdomny pies kosztuje budżet gminy kilka tysięcy złotych. Kto wycinał krzaki przy drodze Suchowice – Siemianowice? Ostatnia sesja Rady Gminy Borów odbyła się w czwartek, 22 marca br. Posiedzenie rady poprzedzały obrady komisji stałych, na których opiniowano projekty uchwał.

 W tym miesiącu radni debatowali nad pięcioma przygotowanymi przez wójta projektami. Zanim jednak rozpoczęła się dyskusja, miała miejsce miła uroczystość. Pisaliśmy na naszych łamach, że Katarzyna Zaradna, nauczycielka języka angielskiego w szkole w Zielenicach, została nagrodzona w ogólnopolskim konkursie „Nauczyciel Innowator”. Gratulacje laureatce w imieniu wszystkich samorządowców złożyli Grażyna Kosińska, przewodnicząca rady i wójt Waldemar Grochowski. Były kwiaty, okolicznościowy dyplom i upominek rzeczowy.

W dalszej części obrad radni wysłuchali sprawozdań wójta i komisji rady z działalności między sesjami. Po czym rozpoczęła się dyskusja nad projektami uchwał. Pierwszy projekt dotyczył programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt. Temat wraca co roku, ponieważ rada ma obowiązek przyjmować podobne programy raz w roku. Problem dotyczy przede wszystkim bezdomnych psów. W dyskusji wskazywano na fakt, że bezdomność psom fundują ich nieodpowiedzialni właściciele Oprócz aspektu moralnego, bezpańskie psy to również koszty dla gminy. Pobyt jednego psa w schronisku kosztuje 3 tys. zł rocznie a do tej kwoty należy dopisać kilkaset złotych za odłowienie zwierzęcia. Gminny program opieki nad zwierzętami zyskał aprobatę Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, kół łowieckich a na koniec radnych.

 

Wybory na jesieni

Kolejny projekt dotyczył podziału gminy Borów na okręgi wyborcze. Nowelizacji Kodeksu wyborczego wymusiła przyjęcie powyższej uchwały. Radni zdecydowali, że nie wprowadzą żadnych zmian do podziału, jaki obowiązywał w poprzednich wyborach samorządowych. Przyjęta uchwała nie do końca spełnia wymogi nowego prawa wyborczego. Radni zdecydowali się jednak głosować za przedłożonym przez wójta projektem. Znowelizowany Kodeks wyborczy wprowadza nowe zasady ustalania granic okręgów wyborczych. Nie są one proste, dlatego jeżeli komisarz wyborczy wprowadzi do przyjętego podziału zmiany, to wrócimy do tematu. Jeżeli nie, to w najbliższych wyborach będzie obowiązywał podział z poprzednich wyborów.

Podobnie jak w latach ubiegłych, radni nie wyrazili zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego na 2019 r. Wójt Grochowski wyjaśnił, że nie znaczy to, iż w gminie nie będzie funduszu sołeckiego. - Nie będzie funduszu sołeckiego w jego ustawowym kształcie. Pozostaje fundusz sołecki w naszej gminnej wersji, przewidujący 12 zł na każdego mieszkańca sołectwa – przypomniał wójt.

Przyjęto również „Sołecką Strategię Rozwoju Wsi Boreczek”. Dokument zyskał aprobatę zebrania wiejskiego jeszcze w 2011 r., a dopiero teraz doczekał się akceptacji rady. Przejęcie budynku stacji kolejowej i plany skomunikowania części gminy z przystankiem kolejowym wymogło formalne przyjęcie strategii. Jak wyjaśnił wójt, strategia jest niezbędna, żeby ubiegać się o dofinansowanie projektów realizowanych w Boreczku ze środków zewnętrznych. W planach jest budowa świetlicy wiejskiej i toalet dla podróżnych. Przyjęto również...
Wiecej w wydaniu papierowym.

Komentarze   

Permalink1 +1 Kaja
Pies
Coś się tu nie zgadza odnośnie tematu o bezdomnych psach , z tego co się orientuję psy są przetrzymywane na oczyszczalni ścieków w Borku strzelińskim !!! i są karmione zlewkami ze szkoły !!! więc kto bierze kasę z tego programu o bezdomności !!!
2018-04-13 12:55 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz