Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Po sprzedaży placu manewrowego PKS Oława wykonał następne posunięcie, jeżeli chodzi o powiat strzeliński. Spółka postanowiła radykalnie ograniczyć liczbę połączeń w naszym powiecie. Na pierwszy ogień poszła gmina Borów.

O likwidowaniu kursów autobusów na liniach obsługiwanych przez PKS Oława mówiło się już od dłuższego czasu. Tym razem sprawa jest na tyle poważna, że dotyczy mieszkańców czterech z pięciu gmin powiatu strzelińskiego: Borowa, Kondratowic, Przeworna i Wiązowa. Gmina Strzelin jako jedyna nie będzie borykała się z problemem likwidacji kursów PKS. Niebawem ruszy wewnętrzna, gminna komunikacja zbiorowa, co zapewni mieszkańcom wsi dojazd do Strzelina i powrót do domu.

Ograniczenia kursowania autobusów w pierwszej kolejności miały dotknąć gminę Borów. Dlatego zwróciliśmy się do wójta Waldemara Grochowskiego z prośbą, żeby wyjaśnił co dalej z publiczną komunikacją zbiorową w gminie Borów.

 

Kiedy i od kogo dowiedział się Pan, że PKS-owskie autobusy przestaną jeździć w gminie Borów?

- Co ciekawe, nie od PKS. Pod koniec kwietnia skontaktowali się ze mną mieszkańcy naszej gminy, których dzieci chodzą do szkół ponadgimnazjalnych w Strzelinie, z informacją, że w autobusach pojawiły się ogłoszenia, że już od maja (!) autobusy, którymi mogłyby dojeżdżać do szkoły, przestaną kursować. Poprosiłem moich współpracowników, żeby potwierdzili te informacje w PKS Oława. Okazało się, że rzeczywiście od początku maja zostanie zawieszonych kilka kursów. Nie pozostało mi nic innego, jak zwrócić się do Pana Erwina Monastyrskiego, prezesa spółki PKS Oława, z prośbą o spotkanie. Chciałem poznać powody, jakimi kierował się PKS zawieszając połączenia i zorientować się, czy jest możliwość odstąpienia przez PKS od likwidacji połączeń. Rozmawiałem na ten temat również ze starostą Markiem Warcholińskim. Problem bowiem nie dotyczy jedynie komunikacji na terenie jednej gminy, ale pomiędzy gminami, czyli w powiecie.

 

Jak przebiegały rozmowy z PKS? Kto w nich uczestniczył?

- W pierwszych spotkaniach był to zarząd spółki (PKS – red.), starosta strzeliński i oławski (PKS Oława jest powiatową spółką komunalną – red.), kierownik Leszek Ferenc z urzędu gminy (Borów – red.) i ja. Nie były to łatwe rozmowy. Usłyszeliśmy, że PKS Oława ponosi straty rzędu 800 tys. zł rocznie na przewozach w powiecie strzelińskim. Poza tym spółka znalazła się w trudnej sytuacji, kiedy przegrała przetarg na operatora komunikacji gminnej w Strzelinie. I nie chodziło tylko o przegrany przetarg. Uruchomienie gminnej komunikacji w największej gminie powiatu spowoduje, tak twierdzili nasi rozmówcy, zmniejszenie się liczby pasażerów korzystających z usług PKS. Część z dotychczasowych pasażerów PKS na pewno wybierze nowego przewoźnika, czyli komunikację gminną.

Czy mimo wszystko doszło państwo do jakiegoś konsensusu?

- Uzgodniliśmy, że do końca roku szkolnego w rozkładzie jazdy pozostaną dwa najpotrzebniejsze, z  punktu widzenia mieszkańców gminy Borów połączenia. Dla pozostałych wynegocjowaliśmy jedynie dwa tygodnie funkcjonowania (termin minął w połowie maja – red.).

 

Co dalej z komunikacją publiczną w gminie Borów?

- Zanim odpowiem na to pytanie, wróćmy jeszcze do likwidowania kursów. O ile na początku cięcia dotyczyły jedynie naszej gminy, to obecnie (rozmawialiśmy z wójtem 16 maja br. - red.) problem dotyczy również gmin Kondratowice, Przeworno i Wiązów. Kilka dni temu w Borowie odbyło się spotkanie starosty, kierownika wydziału komunikacji Starostwa Powiatowego w Strzelinie i wójtów z zainteresowanych gmin z zarządem PKS. Na tym spotkaniu otrzymaliśmy wykaz połączeń, które PKS zamierza zawiesić. Plan cięć oszczędnościowych obejmuje już wszystkie gminy powiatu strzelińskiego. Tymczasem gmina samodzielnie nie może organizować transportu w powiecie pomiędzy gminami. Stąd obecność na spotkaniu nie tylko włodarzy gmin (burmistrz Wiązowa, ze względu na wcześniejsze zobowiązanie nie mógł uczestniczyć w spotkaniu – red.). Dziwi mnie, że powiat nie jest przygotowany do rozwiązania tego problemu. Kiedy powstawał powiatowy program transportu publicznego, nie tylko ja, ale również burmistrz Wiązowa i pozostali wójtowie pytaliśmy, co będzie, jeżeli gmina Strzelin uruchomi własną komunikację. Kiedy rada powiatu uchwalała program, to wiadomo było, że dokument jest już nieaktualny. Gmina Strzelin czyniła starania o pozyskanie środków na własną komunikację i tym samym rezygnowała ze wspólnego rozwiązania problemów komunikacji publicznej na terenie powiatu. Strzelin, jako miasto powiatowe, odwraca się od reszty powiatu. Jak w takiej sytuacji mówić o...
Wiecej w wydaniu papierowym.

Komentarze   

Permalink18 +1 Edek
autobus strzelin wrocław
Masakra płacę podatki do gminy i nie mam czym dojechać do pracy na 6 rano do Wrocławia, i tak ten PKS jest beznadziejny, wogóle ludzie z niego prawie nie korzystają mieszkam w Michałowicach przy głównej trasie i stoję na stopa żeby na 6 dojechać na Nowy Dwór , albo nieraz rowerem jadę porażka, godziny beznadziejne , brak organizacji, trzeba uciekać z tej gminy bo pracować trzeba i do pracy dojechać też trzeba a nie każdy ma samochód
2018-07-17 21:40 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink17 +2 Hadacz
RE: PKS Oława wyjeżdża z powiatu
Cytuję gos:
uruchmiono liinie autobusowa TRAKO z Wroclawia do Borowa,przed autobusami pks ,autobusy jezdzily puste,a drogi w gminie fatalnym stanie

TRAKO? To ta firma której zleciliśmy różne papierki za ponad 200 kilo? Tacy to pożyją. Władza dobrze karmi.
2018-06-07 10:39 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink16 +1 gos
po co
uruchmiono liinie autobusowa TRAKO z Wroclawia do Borowa,przed autobusami pks ,autobusy jezdzily puste,a drogi w gminie fatalnym stanie
2018-06-07 09:53 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink15 +2 dew
RE: PKS Oława wyjeżdża z powiatu
Cytuję ja:
Cytuję elka:
Cytuję lol:
Działania gminy doprowadziły do tego, ze plac PKS przeszedł w prywatne ręce. Teraz autobusy stoją na bocznicy kolejowej.

nieprawda nie działania gminy - DOPROWADZIŁY DO TEGO DZIAŁANIA STAROSTWA - KTO BYŁ WTEDY STAROSTĄ??? DOPUSZCZONO ABY SĄSIEDNI POWIAT DOSTAŁ MIENIE W NASZYM POWIECIE!!!! ZAPYTAJCIE TEGO KTO BYŁ WTEDY STAROSTĄ. niech SIĘ WYPOWIE

A może czas na wyjazd wójta Borowa? Co on zrobił w tej sprawie? Ile jeszcze kadencji tej stagnacji?

Proszę nie zakłócać procesu nicnierobienia.
2018-06-07 08:40 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink14 +3 ja
RE: PKS Oława wyjeżdża z powiatu
Cytuję elka:
Cytuję lol:
Działania gminy doprowadziły do tego, ze plac PKS przeszedł w prywatne ręce. Teraz autobusy stoją na bocznicy kolejowej.

nieprawda nie działania gminy - DOPROWADZIŁY DO TEGO DZIAŁANIA STAROSTWA - KTO BYŁ WTEDY STAROSTĄ??? DOPUSZCZONO ABY SĄSIEDNI POWIAT DOSTAŁ MIENIE W NASZYM POWIECIE!!!! ZAPYTAJCIE TEGO KTO BYŁ WTEDY STAROSTĄ. niech SIĘ WYPOWIE

A może czas na wyjazd wójta Borowa? Co on zrobił w tej sprawie? Ile jeszcze kadencji tej stagnacji?
2018-06-06 21:48 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink13 0 elka
RE: PKS Oława wyjeżdża z powiatu
Cytuję lol:
Działania gminy doprowadziły do tego, ze plac PKS przeszedł w prywatne ręce. Teraz autobusy stoją na bocznicy kolejowej.

nieprawda nie działania gminy - DOPROWADZIŁY DO TEGO DZIAŁANIA STAROSTWA - KTO BYŁ WTEDY STAROSTĄ??? DOPUSZCZONO ABY SĄSIEDNI POWIAT DOSTAŁ MIENIE W NASZYM POWIECIE!!!! ZAPYTAJCIE TEGO KTO BYŁ WTEDY STAROSTĄ. niech SIĘ WYPOWIE
2018-06-06 15:24 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink12 +3 spajker
RE: PKS Oława wyjeżdża z powiatu
Cytuję Gocha:
Jak trzeba było wspomóc finansowo szpital,to oprócz gminy Strzelin ,chętnych nie było.Jak polikwidowano kursy PKS w gminach,to znów szuka się winnych a najchętniej w gminie Strzelin.Aż chciało by się powiedzieć "Jak Kuba Bogu,tak Bóg Kubie " :lol:

myśl dobra ale źle napisane. koryguję. jak trzeba było dołożyć się do niebotycznych pensji administracji szpitala i lekarzy to nie było chętnych na dokładkę. teraz jak trzeba dołożyć się do wygody mieszkańców zapyziałych wioch to też chętnych brak.
2018-06-06 15:00 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink11 +1 Gocha
RE: PKS Oława wyjeżdża z powiatu
Jak trzeba było wspomóc finansowo szpital,to oprócz gminy Strzelin ,chętnych nie było.Jak polikwidowano kursy PKS w gminach,to znów szuka się winnych a najchętniej w gminie Strzelin.Aż chciało by się powiedzieć "Jak Kuba Bogu,tak Bóg Kubie " :lol:
2018-06-05 20:46 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink10 +1 spajker
RE: PKS Oława wyjeżdża z powiatu
Cytuję Jaca:
Spajker, gdybyś widział coś więcej, poza czubkiem swojego garbatego nosa, to wiedziałbyś, że państwo, w tym rozumieniu także gmina, ma obowiązek wyrównywać szanse w różnych dziedzinach życią. Także, jeśli chodzi o dostęp do szkoły czy pracy osób z obszarów wiejskich. A transport i planowanie go, jest jednym z elementów. Te swoje bajeczki o seicento za 500 to włóż głęboko w poślady. Już pomijam co można kupić za taką kwotę, ale widocznie to Twoje progi. Do tego dochodzi paliwo, ubezpieczenie czy koszty napraw. A pracując w cudownych fabrykach strzelińskich, przyciągniętych przez włodarzy Strzelina (Silesia, cóż za sukces!!!), pozostaje tylko bilet miesięczny na autobek do pracy. I nie zapominaj, że często niektórzy nie wybierali sobie życia na wsi (urodzili się tam), bądź stać ich było tylko na kupno tańszego mieszkania na terenie wiejskim. Ale żeby to zakumać, trzema mieć przynajmniej dobijające do średniej IQ.

http://www.nto.pl/strefa-agro/wiadomosci/a/wkrotce-koniec-tej-piesni-jestem-ze-wsi-auta-nie-mam-do-miasta-nie-dojade,12389000/

jasne. kulturę też masz ze wsi ale to nie twoja wina że twoich przodków- analfabetów do strzelina z drohobycza towarowym za darmo przywieźli . też tak chcesz. teraz podatkami każdy dołoży się do 800 tys strat za kursowanie pustych autobusów aby wiejskie baby i wiejscy alkoholicy równe szanse mieli. proszę bardzo. ja też chcę mieć równe szanse i chcę mieć możłiwość zakupu ciągnika o wartości 500 tys za 10% jego ceny, ja też chcę aby państwo kupiło ode mnie to ja wyprodukuję, tak jak od rolnika, ja też chcę sprzedawać hektar pola , jeden z dwudziestu, który po niemcu za darmo od prl dostałem. równe szanse? jak najbardziej. odróżniaj jednak żywiciela od pasożyta. pozbieraj IQ po wiosce, może z 20 jednostek znajdziesz.
2018-06-05 17:03 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink9 -1 Jaca
RE: PKS Oława wyjeżdża z powiatu
Spajker, gdybyś widział coś więcej, poza czubkiem swojego garbatego nosa, to wiedziałbyś, że państwo, w tym rozumieniu także gmina, ma obowiązek wyrównywać szanse w różnych dziedzinach życią. Także, jeśli chodzi o dostęp do szkoły czy pracy osób z obszarów wiejskich. A transport i planowanie go, jest jednym z elementów. Te swoje bajeczki o seicento za 500 to włóż głęboko w poślady. Już pomijam co można kupić za taką kwotę, ale widocznie to Twoje progi. Do tego dochodzi paliwo, ubezpieczenie czy koszty napraw. A pracując w cudownych fabrykach strzelińskich, przyciągniętych przez włodarzy Strzelina (Silesia, cóż za sukces!!!), pozostaje tylko bilet miesięczny na autobek do pracy. I nie zapominaj, że często niektórzy nie wybierali sobie życia na wsi (urodzili się tam), bądź stać ich było tylko na kupno tańszego mieszkania na terenie wiejskim. Ale żeby to zakumać, trzema mieć przynajmniej dobijające do średniej IQ.

http://www.nto.pl/strefa-agro/wiadomosci/a/wkrotce-koniec-tej-piesni-jestem-ze-wsi-auta-nie-mam-do-miasta-nie-dojade,12389000/
2018-06-05 16:52 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz