Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Na mapie powiatu strzelińskiego można znaleźć miejscowości, przez które dość często przejeżdżamy, ale rzadko się zatrzymujemy. Taką wioską są właśnie liczące 131 mieszkańców Stogi.
Droga prowadząca przez Stogi łączy z jednej strony odcinek Borów – Strzelin, a z drugiej, przez Ludów Sląski i Ludów Polski prowadzi do Strzelina. - Nasza miejscowość jest mała liczy jedynie 22 numery – powiedział sołtys Józef Gondek. - Podobnie jak w sąsiednich wioskach więcej ludzi żyje z pracy w Strzelinie lub Wrocławiu niż z uprawy ziemi. Jeżeli chodzi o rolników, to jest ich co najwyżej czterech. Pozostali nawet, jak mają kawałek ziemi, to jeżdżą do pracy do miasta. Nie różnimy się od innych również pod innym względem. Mam na myśli wyjazdy do pracy za granicę. Z tym, że głównym kierunkiem są Niemcy i Czechy a nie Anglia. Chociaż także tam emigrował jeden z naszych mieszkańców – dodał pan Józef.
Wieś, choć do dużych nie należy, ma świetlicę, boisko i plac zabaw. - Jeżeli chodzi o świetlicę, to mieszkańcy wsi chętnie i często z niej korzystają. Niestety jest trochę za mała, jak na nasze potrzeby. Dlatego chciałbym, żeby obok boiska postawić altanę. Jest tam już plac zabaw a gdyby była pergola, to można był urządzać tam grille, czy inne imprezy, dla większej liczby mieszkańców – mówił sołtys. Świetlica została odnowiona i wyposażona w podstawowe sprzęty kuchenne. Środki na ten cel pochodzą z funduszu sołeckiego. - Świetlica ma nową instalację elektryczną ale zdarza się, że kiedy podłączymy kilka urządzeń, to korki nie wytrzymują. Trzeba coś z tym zrobić. Poinformowałem już o problemie wójta (Waldemara Grochowskiego – red.) i liczę, że odpowiednie działania zostaną podjęte. Jednak największą naszą bolączką jest droga. Po pierwsze, nawierzchnia jest zniszczona i dziurawa a poza tym kierowcy nie respektują ograniczenia prędkości. Uciążliwe są przede wszystkim ciężarówki i motocykliści. Ciężarówki wiadomo, kiedy jadą, to ściany drżą. Natomiast motocykliści jeżdżą tak szybko, że strach wyjść na drogę – poinformował nas pan Józef. Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że drogą prowadzącą przez Stogi zarządza Powiatowy Zarząd Dróg w Strzelinie. Braku kultury jazdy kierowców nie będziemy komentować.
Cały artykuł dostępny jest tutaj
Dodaj komentarz