W rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Borku Strzelińskim odprawiono patriotyczną Mszę św. . Foto UG Borów
Niedawno obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W ubiegłym tygodni minęła kolejna nie mniej doniosła rocznica. Dla upamiętnienia wydarzeń sprzed 228 lat odprawiono patriotyczną Mszę św.
Już ponad dwieście lat minęło od uchwalenia przez Sejm Czteroletni konstytucji, którą znamy z podręczników historii jako Konstytucję 3 Maja (1791 r.). Sama Konstytucja przetrwała niewiele ponad rok i została obalona przez Konfederację Targowicką. Przyniosło to II rozbiór Polski (1792 r.), a po dwóch latach III rozbiór i utratę przez Polskę państwowości na 123 lata. Dlatego każda rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja jest ważną datą w kalendarzu patriotycznych uroczystości. Przywołujemy wtedy dokonania posłów Sejmu Wielkiego i pamięć o zdradzie targowiczan.
W Borku Strzelińskim w kościele pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny. Rocznica Konstytucji 3 Maja przypada w święto Maryi Królowej Polski, co nadaje patriotycznym obchodom dodatkowy religijny wymiar. Stąd Msza św. i wspólna modlitwa za Polskę. Nabożeństwo rozpoczynało obchody 228 rocznicy naszej pierwszej Konstytucji w gminie Borów. Po Mszy św. wystąpił chór Veni Lumen w historyczno-patriotycznym repertuarze. Śpiewacy, prowadzeni przez Pawła Ożgę, wykonali m.in. „Bogurodzicę”, „Gaude Mater”, „Witaj, majowa jutrzenko” i „Marsz, marsz Polonia”.Strażacy z OSP Borów i OSP Borek Strzeliński wystawili poczty sztandarowe.  Foto. UG Borów
W nabożeństwie uczestniczyli mieszkańcy gminy Borów, a strażacy z OSP w Borowie i OSP w Borku Strzelińskim wystawili poczty sztandarowe. Po występie gminnego chóru wójt Waldemar Grochowski podziękował mieszkańcom za udział w obchodach rocznicy Konstytucji 3 Maja i obecność na Mszy św. Podziękował również ks. Wiesławowi Szczęchowi za odprawienie nabożeństwa w intencji Ojczyzny i głębokie, poruszające słowa o wierze i patriotyźmie.
Ostatnim akordem rocznicowych obchodów było wspólne odśpiewanie „Roty”. W świątyni rozbrzmiały słowa: „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród. / Nie damy pogrześć mowy, / Polski my naród, polski lud, / Królewski szczep piastowy. / Nie damy, by nas gnębił wróg. / Tak nam dopomóż, Bóg! / Tak nam dopomóż, Bóg!


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Wieśmac
RE: Z „Bogurodzicą” i „Rotą” na ustach...
Patos, patyna i kwaśna mina. To nasze narodowe nadymanie kiedyś nas rozsadzi.
0
Gravatar
Ala
RE: Z „Bogurodzicą” i „Rotą” na ustach...
Szanowny panie redaktorze, rocznica Konstytucji 3 Maja nie przypada w święto Maryi Królowej Polski (ustanowione w 1920 roku). Konstytucja, a właściwie Ustawa Rządowa regulujaca ustrój prawny Rzeczypospolite j Obojga Narodów została uchwalona tego dnia 1791 roku i dlatego właśnie 3 maja przypada rocznica. Stosując taką metodę można napisać, że 1 Maja, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, obchodzony od 1890 roku, przypada w dzień, w którym kościół obchodzi wspomnienie św. Józefa rzemieślnika, ustanowiony w1955 roku. Szanując poglądy i odczucia obu stron zachowajmy jednak odpowiednie proporcje.
0

Przeczytaj także