Wiceprzewodniczący Marian Pogoda (w środku) uważał, że za drogę do Mańczyc trzeba zapłacić. Obok Grażyna Kosińska i Krzysztof Chaberski
Wiceprzewodniczący Marian Pogoda (w środku) uważał, że za drogę do Mańczyc trzeba zapłacić. Obok Grażyna Kosińska i Krzysztof Chaberski
Z proponowanego przez przewodniczącą rady Grażynę Kosińską porządek obrad wynikało, że radni będą debatować nad przyjęciem dziesięciu projektów uchwał. Jednak temperatura dyskusji osiągnęła apogeum, kiedy pojawił się problem drogi do Mańczyc.
Zanim radni przystąpili do dyskusji i głosowań przewodnicząca stwierdziła quorum, czyniąc tym samym wszystkie podjęte na sali decyzje prawomocnymi. Przyjęto również protokół z poprzedniej sesji. Następnie radni wysłuchali sprawozdania wójta i przewodniczących komisji rady z działalności pomiędzy sesjami.
W części uchwałodawczej przegłosowali uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych w Borku Strzelińskim i Świnobrodzie. Kolejna uchwała dotyczyła uaktualnienia studium uwarunkowań i uchwalenia kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy na terenie Borowa. Czyto techniczny charakter miało przyjęcie zmiany w dotychczasowej uchwale wyznaczającej maksymalną stawkę opłaty targowej. Jak wyjaśnił Sebastian Bach, skarbnik gminy, było to jedynie dostosowanie prawa lokalnego do obowiązujących w kraju rozwiązań. Podobnie jak we wcześniejszym przypadku, uchwała określenia przystanków komunikacyjnych i zasad korzystania z nich. W przypadku tej uchwały wójt Waldemar Grochowski powiedział, że chodzi jedynie o wskazanie przewoźnikom miejsc przystankowych, co niekoniecznie powiązane jest z obecnością tam wiat.
Kolejna uchwała określiła wysokość tzw. opłaty prolongacyjnej ponoszonej, kiedy płatnikowi doręczono termin płatności lub rozłożono na raty zapłatę podatku a także zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę. Rada przyjęła również uchwały ustalające stawki podatku od środków transportu i od nieruchomości. Ze względu na fakt, że ustalone stawki będą obowiązywać dopiero od przyszłego roku, do tematu wrócimy pod koniec listopada.
Dodajmy jeszcze, że przyjęto także Lokalny Program Rewitalizacji Gminy Borów na lata 2016 - 2025 i dokonano zmian w budżecie gminy.

Płacić czy  nie płacić?
Przyjmowanie uchwał przebiegało spokojnie. Na pytania radnych odpowiadał albo wójt, albo skarbnik, co pozwalało wyjaśnić wątpliwości radnych. Inaczej rzecz się miała w części obrad poświęconej zapytaniom i odpowiedziom. Grażyna Kosińska, przewodnicząca rady, poprosiła wójta o przedstawienie informacji o remoncie drogi Strzelin - Mańczyce, wspólnej inwestycji gmin Borów, Strzelin i powiatu. Szczegółowo na ten temat piszemy w artykule pt.: „Borów nie zapłaci powiatowi”. W dyskusji, jaka wybuchła po wystąpieniu wójta najbardziej aktywny był radny Pogoda. - Zwracaliśmy uwagę, że porozumienie nie jest realizowane (gminy Borów z powiatem - red.).
CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj






UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
pisowiec
idzie nowe
Wójt Grochowski to wiązał w powiecie to niech to rozwiąże, czas z tym skończyć .
0

Przeczytaj także