- Odczyty ze stacji pomiarowych wskazują w dniu 29.11.2017 r. niskie poziomy stężeń zanieczyszczeń - informuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu. Jednak w skali tego roku odnotowano już sporą ilość dni z przekroczeniami 24-godzinnego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10, który przyczynia się do powstawania smogu. Najgorsza sytuacja jest w Nowej Rudzie, gdzie było aż takich 89 dni, w Kłodzku odnotowano 60 dni, we Wrocław zaś 46 dni (stacja przy ul. Korzeniowskiego). Przekroczenia norm wystąpiły jeszcze na innych 12 stanowiskach pomiarowych, m.in. w Legnicy, Ząbkowicach Śląskich i Jeleniej Górze. Informacje te są możliwe dzięki stacjom monitoringowym jakości powietrza Państwowego Monitoringu Środowiska - W naszym regionie działa 27 specjalistycznych stacji badających zanieczyszczenia powietrza - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Aktualnie trwa akcja modernizacji tych obiektów. WIOŚ wymienia kontenery wraz z wyposażeniem m.in. grzejniki/klimatyzatory oraz układy poboru prób w sześciu stacjach w: Kłodzku, Nowej Rudzie, Wrocławiu, Świeradowie, Dzierżoniowie i Działoszynie. Akcję wspiera finansowo WFOŚiGW we Wrocławiu. Modernizacja stacji jest elementem całorocznego programu oceny stanu środowiska województwa dolnośląskiego prowadzonego przez WIOŚ. Monitorowany jest stan czystości wód, gleb, powietrza, poziom hałasu i pól elektromagnetycznych. Koszt tegorocznego programu to około 9 mln złotych, w tym dotacja z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniesie około 3 mln złotych. W tych pieniądzach koszt modernizacji 6 stacji to ok. 300 tys. złotych w całości pokryty przez Fundusz. - W ramach całorocznego programu monitoringu na całym Dolnym Śląsku wykonuje się ponad 100 tysięcy pomiarów substancji zawartych w powietrzu, wodzie i glebie - mówi Kasztelowicz.
Robert Borkacki
WFOŚiGW

fot. WIOŚ we Wrocławiu

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także