Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Ponad rok trwały prace nad stworzeniem uchwał antysmogowych dla województwa dolnośląskiego, uzdrowisk i Wrocławia. Nad rozwiązaniami, które poprawią jakość powietrza w naszym regionie, pracował zespół ekspertów powołany przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Swoje uwagi mógł złożyć również każdy mieszkaniec podczas konsultacji społecznych.
Dziś Uchwały antysmogowe zostały przyjęte przez Sejmik. Za przyjęciem uchwały dla Wrocławia było 30 radnych, a trzech wstrzymało się od głosu. Uchwały dla uzdrowisk oraz pozostałej części województwa dolnośląskiego zostały przyjęte jednogłośnie.
- Dolny Śląsk podjął wielkie wyzwanie walki o czyste powietrze. Po ponad roku prac eksperckich i prowadzonych w całym regionie konsultacjach społecznych przedstawiliśmy konkretny plan walki ze smogiem. Wyeliminujemy najgorsze paliwa węglowe i stopniowo będziemy rezygnować z niskoklasowych instalacji grzewczych. Ważny był dla nas kompromis i wysłuchanie głosów różnych grup społecznych, w tym ekologów i mieszkańców regionu - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego
Jedynie całkowite wyłączenie paliw stałych, w tym węgla, może poprawić stan powietrza w uzdrowiskach i we Wrocławiu na tyle, żeby jakość powietrza mieściła się w dopuszczalnych normach. Zgodnie z nowymi przepisami na Dolnym Śląsku stopniowo będą likwidowane piece na węgiel. Zakaz ich montowania obowiązywałby od lipca 2018 r. Główne założenia wszystkich projektów dotyczą wyeliminowania spalania paliw złej jakości i wyłączenia z obiegu instalacji grzewczych powodujących trującą emisję gazów oraz pyłów do atmosfery, wymianę kotłów i pieców na niskoemisyjne oraz zakaz palenia paliwami stałymi we Wrocławiu i w uzdrowiskach.
- Przyjęte przez Sejmik uchwały antysmogowe, to pierwszy realny krok w walce o to, żebyśmy wszyscy mogli oddychać czystym powietrzem. W skutecznym działaniu niezbędne będzie wsparcie rządowe i samorządowe. Przed nami ważny czas, aby skutecznie walczyć o czystsze powietrze, o lepszą jakość życia - mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa.
Uchwała umożliwia korzystanie z kominków, pod warunkiem, że spełniają one standardy określone w dyrektywie UE (tzw. dyrektywie ekoprojektu) oraz nie stanowią podstawowego źródła ciepła w lokalu. Możliwe jest wyposażenie instalacji w urządzenie zapewniające redukcję emisji pyłu (elektrofiltry). Zamierzenia są takie, że w ciągu 10 lat z Wrocławia znikną stare piece węglowe, a te najbardziej trujące powinny zostać zlikwidowane do 2024 r.

Nowe przepisy od 1 lipca 2018 r.
Wtedy wejdzie w życie zakaz stosowania najgorszej jakości paliw stałych:
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm,
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
- biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.

Michał Nowakowski
Rzecznik Prasowy

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Komentarze   

Permalink3 +2 Wyborca
RE: Radni województwa dolnośląskiego podczas dzisiejszej sesji sejmiku przyjęli uchwały antysmogowe
Dobrze że radni pożytecznymi sprawami się zajmują i nad smogiem debatują. Mogliby zajmować się czymś małoproduktywnym, np. odwoływaniem sobie na wzajem.
2017-12-01 09:25 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 -5 Franek
Pogorszylo sie,co?
Spajkerowi znowu z uwagi na zmiane pogody pogorszolo sie. Czy ktos moze mu jakos pomoc?
2017-12-01 03:20 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +6 spajker
RE: Radni województwa dolnośląskiego podczas dzisiejszej sesji sejmiku przyjęli uchwały antysmogowe
z elektrociepłowni wrocław w nocy wali tak jakby ktoś kośćmi i smołą palił. ale to w nocy, w dzień jak radni radzą to filtry są włączone.
taka menelarnia z wrocławskiego trójkąta bermudzkiego, z wrocławskiego nadodrza, z grunwaldu i tym podobnych skupisk wykolejeńców żyje w komunalkach . tak za free. nie płaca nawet za wodę a palą węglem albo tym co znajdą na śmietniku. kto ich ruszy? w kupie siła. już nadprezydent zdrojewski umorzył menelstwu zaległości czynszowe za 10 lat używania i jako dobry człowiek został na wiele kadencji prezydentem wszystkich meneli. może teraz ten zarobiony nadprezydent i odwieczny europoseł poprosi swoich wyborców aby ogrzewali się prądem a nie tym co znajda na śmietniku. wystarczy taka krótka ulotka jak podpiąć się poza licznikiem do prądu, co prawda większość wie jak się to robi no ale jeszcze nie każdy. jeszcze niektórzy grzeją się legalnie przepłacanym węglem.
2017-11-30 17:29 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz