Ruszyły prace przy usuwaniu skutków huraganowego wiatru, który uszkodził ponad 200 drzew w zabytkowym parku w podwrocławskim Bagnie. Park jest atrakcją turystyczną oraz ostoją dla kilkudziesięciu gatunków ptaków i drobnych zwierząt. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu przeznaczył dotację w wysokości około 250 tys. złotych na naprawę zniszczeń wyrządzonych przez nawałnicę w sierpniu ubiegłego roku.
Rozpoczęcie akcji usuwania skutków wichury to dobra wiadomość dla Dolnoślązaków. - Z uwagi na rzadkie i cenne gatunki dendrologiczne, przypałacowy park w Bagnie jest licznie odwiedzany przez wycieczki z całego województwa - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Park jest obecnie niedostępny dla zwiedzających, trwają w nim takie prace jak m.in. wycinka kilkudziesięciu uszkodzonych drzew i usuwanie połamanych gałęzi. Wykonano już część prac z udziałem alpinistów, którzy odcinali konary drzew w ich koronach. Pozostałe drzewa poszkodowane przez nawałnicę zostały już wcześniej zabezpieczone oraz poddane zabiegom pielęgnacyjnym. Dalszy etap prac to odtworzenie zniszczonego układu kompozycyjnego drzewostanu. W tym celu zostaną posadzone nowe drzewa tj. dęby, miłorzęby, jarzęby, cisy i lipy (łącznie około 70 sadzonek). Otwarcie parku dla turystów jest planowane na wiosnę a zakończenie wszystkich prac na listopad tego roku.
Park przypałacowy w Bagnie został założony w XVIII w. a w drugiej poł. XIX w. został przekształcony w park krajobrazowy o nieregularnym przebiegu alejek i ścieżek. Decyzją Konserwatora zabytków został wpisany do rejestru zabytków. Park krajobrazowy o powierzchni ok. 5 ha z rzadkim, wiekowym drzewostanem m.in. jodłą olbrzymią i kalifornijską, dębem błotnym czy choiną kanadyjską otacza barokowy zespół pałacowy z początku XVIII w. W pałacu ma swoją siedzibę Wyższe Seminarium Duchowne Salwatorianów. Park jest obiektem wartościowym przyrodniczo: ma charakter naturalistyczny, przypomina fragment starego lasu liściastego w typie siedliska grądowego. Rosną tu przede wszystkim lipy, graby, dęby oraz buki. W parku wykształciło się naturalne runo, w którym dobre warunki znalazły rodzime gatunki, takie jak bluszcz pospolity i konwalia majowa. Pod drzewami rośnie paproć narecznica samcza. W celu edukacji przyrodniczej osób odwiedzających park, najcenniejsze drzewa oznaczono tabliczkami z nazwami ich gatunków. - Przypałacowy Park w Bagnie został zrewitalizowany kilka lat temu przy udziale środków WFOŚiGW we Wrocławiu oraz NFOŚiGW - przypomina Kasztelowicz.
Robert Borkacki
WFOŚiGW

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także