Od lewej: Mirosław Lach, Ryszard Jóźwina i Mirosława Stachowiak-Różecka
Kilka dni temu w Warszawie zawrzało, gdy tamtejsi radni wycofali się z przedwyborczych obietnic, zmniejszając bonifikaty od opłat przy przekształcaniu użytkowania wieczystego z 98% na maksymalnie 60%. To samo może teraz spotkać wrocławian, bo w najbliższy czwartek (20 grudnia) Rada Miejska Wrocławia chce podjąć uchwałę, która również ma obniżyć bonifikaty – z przysługujących dotąd 90% na, podobnie jak w stolicy, 60% w przypadku wniesienia opłaty w pierwszym roku i o 10% mniej z każdym kolejnym rokiem. Jest jednak szansa, że uchwałę w takim kształcie uda się zablokować.
Radny Rady Miejskiej Wrocławia, Mirosław Lach, jako reprezentant wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych, złożył do Przewodniczącego Rady Miejskiej wniosek o zmianę tego niekorzystnego zapisu w projekcie uchwały i pozostawienie należącej się wrocławianom 90% bonifikaty. – Wobec prawa lokalnego wszyscy muszą być równi – przekonuje Mirosław Lach. – Skoro przez lata mieszkańcom naszego miasta przysługiwało 90% bonifikaty, dlaczego ma ona nie dotyczyć tych, którzy będą uczestniczyć w przekształcaniu na własność na mocy nowej uchwały? Dlaczego oni mają płacić więcej? To jest nielojalne względem wrocławian. Dlatego my chcemy utrzymania dotychczasowego stanu, czyli 90%. Zwłaszcza że budżet wcale na tym nie ucierpi, a nawet zyska, bo zasili go więcej wpłat jednorazowych. Do tego takie rozwiązanie pozwoli znacznie zredukować koszty administracji, więc bilans i tak będzie korzystny – nie tylko dla wrocławian, ale też dla urzędu – dodaje.
Dotąd we Wrocławiu użytkownicy wieczyści zawsze korzystali przy przekształcaniu gruntów na własność z bonifikat o wysokości 90% lub nawet nieco wyższych – bo na przykład uchwała Rady Miejskiej z 2003 roku określiła ją na poziomie 95%. Dotychczas Samorządom pozostawiano swobodę w zakresie ustalania jej wysokości i to nie zmieniło się również i teraz. – Mimo że ustawa z dnia 20 lipca 2018 roku określiła wysokość opłaty jednorazowej za przekształcenie gruntów we własność na poziomie 60% w pierwszym roku, jednak zapis ten dotyczy gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa – zapewnia Mirosława Stachowiak-Różecka, posłanka na Sejm RP. – Jeżeli chodzi o Samorządy, tutaj ustawodawca, tak samo jak do tej pory, pozostawił im prawo decydowania o wysokości bonifikaty. Radni powinni mieć na uwadze kontekst historyczny i wcześniejsze lokalne regulacje, żeby nikt nie czuł się pokrzywdzony – dodaje.
Mieszkańcy Wrocławia, którzy jeszcze nie przekształcili gruntów we własność, już czują się rozżaleni sformułowanym przez Radę Miejską 4 grudnia b.r. projektem uchwały. – Przecież lokalne prawo nie może różnicować mieszkańców – mówi Ryszard Jóźwina, prezes Krzyckiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Kto nie zdążył załapać się na wcześniejsze przepisy, będzie musiał zapłacić więcej. To tak jakby ukarać część wrocławian, a przecież nie chodzi tu o żadną winę, bo nikt nie był przymuszony do wnoszenia jednorazowych opłat. Proces przekształcania prawa użytkowania wieczystego gruntów we własność trwa już od dłuższego czasu i każdy powinien uczestniczyć w nim na równych zasadach – przekonuje.
W czwartek podczas sesji Rady Miejskiej będzie rozpatrywany wniosek o dokonanie zmiany w powyższym projekcie i przywrócenie zapisu dotyczącego 90% bonifikat. Mieszkańcy wrocławskich spółdzielni liczą, że zostanie on uwzględniony.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Sąsiadka
RE: Nie pozwólmy obniżyć bonifikat dla mieszkańców Wrocławia!
Lipa powiedziała :
Sąsiadka powiedziała :
0 bezstronnego dziennikarstwa100% propaganda PiSStrzelin PiSem stoi, dlatego ma tyle fabryk, tolerancyjnych mieszkańców i wspaniałą infrastrukturę.
Ja mam mieszkanie we Wrocławiu i wiem co to znaczy. Jakby ci tak kazali zapłacić bez bonifikaty to byś ptaszku inaczej śpiewał. Zero zrozumienia tematu a głos zabiera. Ty to Janusz jesteś. :oops:
Ja tez mam mieszkanie we Wroclawiu, na ktore nikt mi nie dal grosza bonifikaty. Łatwo obrażać w internecie? Gratuluję odwagi ;-)

0
Gravatar
spajker
RE: Nie pozwólmy obniżyć bonifikat dla mieszkańców Wrocławia!
Lipa powiedziała :
Sąsiadka powiedziała :
0 bezstronnego dziennikarstwa100% propaganda PiSStrzelin PiSem stoi, dlatego ma tyle fabryk, tolerancyjnych mieszkańców i wspaniałą infrastrukturę.
Ja mam mieszkanie we Wrocławiu i wiem co to znaczy. Jakby ci tak kazali zapłacić bez bonifikaty to byś ptaszku inaczej śpiewał. Zero zrozumienia tematu a głos zabiera. Ty to Janusz jesteś. :oops:
we wrocławiu w średniej lokalizacji goły grunt pod zabudowę to cena ok 4 000,- za 1 metr kwadratowy. są tacy ludzie, którzy taką cenę zapłacili i są tacy ludzie, którzy dostają i grunt i mieszkanie za 2% albo za darmo. pkp też jest za drogie , ja spajker jako cesarz rp4 rozdam 98% bonifikaty na jazdę pkp. żywność też jest droga, ja rozdam 98% bonifikaty na zakupy spożywki.

0
Gravatar
Lipa
RE: Nie pozwólmy obniżyć bonifikat dla mieszkańców Wrocławia!
Sąsiadka powiedziała :
0 bezstronnego dziennikarstwa100% propaganda PiSStrzelin PiSem stoi, dlatego ma tyle fabryk, tolerancyjnych mieszkańców i wspaniałą infrastrukturę.
Ja mam mieszkanie we Wrocławiu i wiem co to znaczy. Jakby ci tak kazali zapłacić bez bonifikaty to byś ptaszku inaczej śpiewał. Zero zrozumienia tematu a głos zabiera. Ty to Janusz jesteś. :oops:

0
Gravatar
Sąsiadka
Dziennikarska miernota
0 bezstronnego dziennikarstwa100% propaganda PiSStrzelin PiSem stoi, dlatego ma tyle fabryk, tolerancyjnych mieszkańców i wspaniałą infrastrukturę.
0
Gravatar
Smerfetka
RE: Nie pozwólmy obniżyć bonifikat dla mieszkańców Wrocławia!
A co ta pani ma do STRZELANIA a byłabym zapomniała zbliżają się wybory ;-)
0
Gravatar
spajker
RE: Nie pozwólmy obniżyć bonifikat dla mieszkańców Wrocławia!
ja frajer za wszystko zapłaciłem cenę rynkową. za grunt, za budynek. ja nawet spłaciłem cały kredyt z kompletem odsetek.ludzie w czapkach pgr buntują się mocno jak zamiast 98 rabatu dostaną tylko 90 % rabatu czyli zapłacą aż 10% ceny rynkowej.złodziej samochodu ma 100% bonifikaty bo za pozyskany pojazd nie płaci w ogóle. ci co chcą zapłacić symboliczne 2% czyli chca mieć 98% bonifikaty nazywają się społecznikami.róznica pomiędzy społecznikiem a złodziejem jest naprawdę niewielka.10 letnie mieszkania na osiedlu pgr ludzie dostali za darmo, dostali też ogródki działkowe , które wieśniakom dał pgr aby przenosząc się do strzelina tak bardzo gleby im nie brakowało. pgrusy z osiedla piastowskiego burzyły się gdy miały zapłacić cokolwiek notariuszowi za akt darowizny.są ludzie, którym się należy. dużo ich. jest sporo aktywistów społecznych w polsce i 2 miliardy mieszkańców afryki, którym kulawa ochojska studnie w afryce kopie w czasie gdy murzyn kryje murzynkę albo huśta się na hamaku. jaka jest różnica pomiędzy aktywistą społecznym a analfabetą z afryki???
0

Przeczytaj także