Orkiestra Symfoniczna w Tbilisi została założona w roku 1993 roku przez słynnego gruzińskiego dyrygenta Djansug Kakhidze. Od 2002 roku dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem jest jego syn, znany kompozytor, dyrygent i pianista Vakhtang Kakhidze.

Koncert z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Gruzją.
Koncert w ramach Polsko-Gruzińskiego Festiwalu Kultury.
Wykonawcy:
Vakhtang Kakhidze – dyrygent
Anna Tchania – skrzypce
Tbilisi Symphony Orchestra

Program:
I. Strawiński Ognisty ptak – suita baletowa (wersja 1919)
H. Wieniawski II Koncert Skrzypcowy d-moll op. 22
***
V. Kakhidze Amazones – suita baletowa
Sevda temat liryczny z filmu Russian Traingle

Orkiestra Symfoniczna w Tbilisi została założona w roku 1993 roku przez słynnego gruzińskiego dyrygenta Djansug Kakhidze. Od 2002 roku dyrektorem artystycznym i głównym dyrygentem jest jego syn, znany kompozytor, dyrygent i pianista Vakhtang Kakhidze.
W ciągu kolejnych lat kunszt muzyczny orkiestry osiągnął  międzynarodowy poziom. Orkiestra odbyła trasy koncertowe we Francji, Szwajcarii, Luksemburgu, Turcji, Niemczech, Włoszech, Izraelu i Rosji. Miała  też udane występy w takich znanych salach koncertowych jak Filharmonia Berlińska, Salle Pleyel i Teatr de Champs Elyssee w Paryżu, Symphony Hall w Bazylei, Jahrhunderthalle we Frankfurcie, Sala Koncertowa Verdi w Mediolanie, Akademia Muzyczna Santa Cecilia Nowa Sala Symfoniczna w Rzymie, Jerozolima Filharmonia, Sala Kongresowa w Ankarze, Big Hall of Moscow Conservatory, Symphony Hall of St. Petersburg Philharmonic i wiele innych.
Orkiestra Symfoniczna w Tbilisi uczestniczyła w kilku międzynarodowych festiwalach muzycznych we Francji, Szwajcarii i Turcji, były to m.in: Tibor Varga Festival, Festival European, Festival Musiquale w Saint Yrieix la Perche, Paleo Festival i Sevda Senap Festival.
Orkiestra systematycznie bierze udział w ważnych wydarzeniach gruzińskiego życia kulturalnego, koncertuje w regionach, zwraca szczególną uwagę na artystyczne wsparcie młodych gruzińskich kompozytorów i wykonawców. Programy koncertowe orkiestry są bardzo zróżnicowane, są w nich zarówno utwory kompozytorów klasycznych, jak i romantycznych i współczesnych.
W 1993 roku Orkiestra Symfoniczna w Tbilisi, Centrum Muzyki i Kultury w  Tbilisi oraz Urząd Miasta Tbilisi założyły coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Jesień Tbilisi”, w którym biorą udział znani muzycy z całego świata i który uznawany jest za najbardziej popularne i prestiżowe wydarzenie muzyczne w Gruzji.  W 2015 r. Centrum Muzyki i Kultury w Tbilisi stworzyło nowy festiwal nazwany na cześć założyciela orkiestry Djansuga Kakhidze, prezentujący kunszt Orkiestry Symfonicznej w Tbilisi w twórczej współpracy ze światowymi gwiazdami muzyki popularnej.
Orkiestra występowała również z takimi światowymi gwiazdami muzyki popularnej jak:  M. Legrand, D. Lockwood, J. Garbarek, M.S. Pietrodarchi, „The Manhattan Transfer”, „New York Voices”, „Take 6”, „The Swingles” , Ivan Lins, Patti Austin, Dee Dee Bridgewater, Bob James i inni. Zespół muzyków współpracuje ze znanymi dyrygentami: G. Rozhdestvensky, T. Lihua, V. Poliansky, F. Korobov, Z. Hacko, J.M. Perez-Sierra, Jean-Yves Gaudin, A. Sporri i inni.
Razem z orkiestrą utwory wykonywało wielu  znanych muzyków klasycznych jak: M. Rostropovich, J.Careras, G.Kremer, Y. Bashmet, V.Repin, V.Tretiakov, N.Freire, N.Gutman, E.Leonskaia, F. Leleux, A.Kniazev, G.Hoffman, M.Lethiec, E.Virsaladze, L.Isakadze, L.Batiashvili, Kh.Buniatishviliand i wielu innych.
Orkiestra Symfoniczna w Tbilisi nagrała ponad 150 utworów muzycznych dla SONY Classical i innych zagranicznych firm. W 2004 roku zespół ten nagrał również hymn narodowy Gruzji.
Vakhtang Kakhidze urodził się w rodzinie muzyków w 1959 roku w Tbilisi w Gruzji. W wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. W 1975 roku ukończył wydział dyrygentury chóralnej w liceum muzycznym. W 1981 r. ukończył Moskiewskie Państwowe Konserwatorium jako kompozytor. Jego nauczycielami byli tacy sławni muzycy jak Nikolai Sidelnikov - kompozycja, Edison Denisov - sztuka instrumentacji i inni.
Vakhtang Kakhidze studiował dyrygenturę w latach 1987-89 ze swoim ojcem, światowej sławy gruzińskim dyrygentem Djansug Kakhidze. W 1989 roku rozpoczął działalność jako dyrygent. Zadebiutował w Teatrze Opery i Baletu w Tbilisi spektaklem baletowym „Amazonki”. Od 1993 roku pracował jako dyrygent w Tbilisi Symphony Orchestra. Oprócz występów koncertowych nagrał 25 płyt CD dla znanych międzynarodowych firm fonograficznych „Sony Classical” i innych.
W 2002 roku Vakhtang Kakhidze został mianowany głównym dyrygentem (dyrektorem muzycznym) Tbilisi Orkiestry Symfonicznej i dyrektorem artystycznym Djansug Kakhidze Tbilisi Center for Music & Culture. Przez te lata prowadził ponad 400 koncertów z Orkiestrą Symfoniczną w Tbilisi w Gruzji i innych krajach: w Rosji i we Włoszech (2004), Armenii (2009), Izraelu (2016), Niemczech (2017 i 2018). Prowadzi także coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Jesień Tbilisi”, w którym biorą udział znani muzycy z całego świata. W 2015 roku założył Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Djansug Kakhidze”, który jest ukierunkowany na współpracę Orkiestry Symfonicznej w Tbilisi z Mega Stars of Jazz and Pop.
Gościnnie Vakhtang Kakhidze wystąpił z tak znanymi orkiestrami i zespołami jak: Kiev Symphony Orchestra (1994), kameralną orkiestrą „Moscow Soloists” (1997-2005), Prague Symphony Orchestra (1997), „Kremerata Baltica” (1999), Orkiestra Symfoniczna „Nowa Rosja” (2003-2005), Beijing Symphony Orchestra (2005), Paris Trinity Church Choir and Orchestra (2006), Niemieckim Zespołem „Del Arte” (2006-2008), Israel Chamber Orchestra (2006-2009), L'Orchestre Royal de Chambre de Wallonie (2008), Israel Camerata-Jerusalem (2010-2014), Jerusalem Symphony Orchestra (2016-2017), Northwest Deutsche Symphony Orchestra (2017).
Vakhtang Kakhidze komponuje w różnych gatunkach muzycznych. Jego utwory były wykonywane w Moskwie, Petersburgu, Polsce, Bułgarii, Słowacji, Rumunii, na Węgrzech, w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Grecji, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Niemczech, Szwajcarii, Holandii, Turcji, Izraelu, Indiach, USA i Japonii. Jest autorem muzyki do ponad 60 spektakli teatralnych, ścieżek dźwiękowych do 20 filmów i filmów animowanych, kilku kompozycji jazzowych i piosenek pop.
Anna Tchania urodziła się 15 listopada 2002 r. w Tbilisi w Gruzji. Obecnie studiuje w szkole muzycznej Z. Paliashvili dla uzdolnionych dzieci w klasie prof. N. Zhvanii. Anna jest laureatką lokalnych i międzynarodowych konkursów, takich jak: „Gwiazdy przyszłości”, „Młodzi muzycy”, „Dziadek do orzechów”, „Akademia sztuki”, „Międzynarodowy konkurs skrzypcowy w Kloster Schontal”, „Międzynarodowy konkurs muzyczny Mozarta ”, „ Il Piccolo Violino Magico ”, itp.
Ta gruzińska młoda skrzypaczka brała już udział w wielu festiwalach w Niemczech, Armenii, Włoszech, Gruzji, w tym w kilku koncertach charytatywnych w Hamburgu, Berlinie, festiwalach muzyki kameralnej w Gruzji, a także w Niemczech („Mecklenburg-Vorpommern” i „Mozart @ Augsburg”). Anna uczestniczyła w festiwalu gruzińskiego funduszu charytatywnego „Natvris Khe – Desire tree”. Występowała także z orkiestrami w Gruzji pod dyrekcją Revaza Takidzei Vakhtang Kakhidzeoraz wystąpiła z gruzińskim kompozytorem Nikolozem Rachvelim na festiwalu „Summer Event Pro – Rhythm”. Anna uczestniczyła w kursach mistrzowskich prof. Borisa Kuschnira, prof. Miriam Fried i prof. Mihaeli Martin w Akademii Kronenberga w Niemczech oraz u znanych muzyków i skrzypków, takich jak: Lisa Batiashvili, Liana Issakadze, Deniz Tahberer. Jest również stypendystką Międzynarodowej Akademii Muzyki w Liechtensteinie, gdzie uczestniczy w mistrzowskich kursach skrzypiec prof. Anny Chumachenko.

Bilety:
– dostępne w kasie Narodowego Forum Muzyki
– dostępne na stronie Narodowego Forum Muzyki

Koncert z okazji 100-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Gruzją

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości

Patronat Honorowy: Ambasada Gruzji w Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski

Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Narodowe Forum Muzyki

Projekt jest współfinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także