Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Jak zrobić gustowny portfel z kartonu po sokach albo lampion z makulatury? Tego dowiedzą się uczestnicy otwartych dla wszystkich zajęć z upcyklingu czyli nadawania drugiego życia odpadom. "Do It Yourself", zachęcają edukatorzy z EkoCentrum Wrocław i przekonują, że powtórne użycie pozornie zbędnych już przedmiotów i materiałów przyczynia się do zmniejszenia masy odpadów składowanych na wysypiskach oraz ograniczenia zużycia wody i energii. Edukacyjny projekt wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Organizatorzy tak zachęcają do udziału w warsztatach:
· 29.10.2016 r. - "Świeczniki i lampiony" - tworzymy świąteczny nastrój w czasie jesienno-zimowych wieczorów. W trakcie zajęć wyczarujemy świeczniki za pomocą wikliny papierowej oraz oryginalne lampiony przy użyciu elementów pochodzenia wtórnego.
· 13.11.2016 r. - "Kaktusy i inne" - te warsztaty upcyklingowe o bardzo tajemniczo brzmiącej nazwie to nic innego jak tworzenie sukulentów oraz innych wymyślnych roślin w pięknych doniczkach. Mogą one posłużyć za ozdobę, skarbonkę czy przycisk do papieru, wyglądają atrakcyjnie na każdym biurku czy parapecie a co najważniejsze- nie trzeba ich podlewać! Zapraszamy całe rodziny.
· 20.11.2016 r. - "Portfel i portmonetka" - w trakcie zajęć wyczarujemy gustowne portfele z kartonów po sokach tudzież mleku, z kaset magnetofonowych oraz portmonetki ze skrawków materiałów.
· 03 i 04.12.2016 r. - "Świąteczny weekend z upcyklingiem" - dwudniowe warsztaty tworzenia upcyklingowych ozdób świątecznych. Będziemy tworzyć zawieszki, wieńce, bombki i świąteczne stroiki.

To nie jedyny projekt edukacyjny EkoCentrum wspierany przez WFOŚiGW we Wrocławiu. Edukatorzy organizują m.in. wyprawy terenowe nad Odrą i w Dolinie Baryczy, zajęcia „Strażnicy Zieleni”, „Moje miasto - czyste miasto”, „Rower daje power”, uczą jak konstruować hotele dla owadów, prowadzą doświadczenia z modelami elektrowni wiatrowych, gry, zabawy integracyjne i projekcje filmów. Zajęcia prowadzone są w ośrodku jak również na obszarach cennych przyrodniczo we Wrocławiu, takich jak: Grądy na Odrą, Łęgi nad Bystrzycą czy w Lesie Pilczyckim. Ekocentrum prowadzone przez Fundację Ekorozwoju działa od 2013 r. Powstało w dzielnicy Nadodrze w wyremontowanych budynkach pochodzących jeszcze z lat 20 ubiegłego wieku, które pierwotnie służyły jako lokalne warsztaty i stajnie dla koni. Edukatorzy wyposażyli obiekt w oświetlenie LED, panele fotowoltaiczne czy zielone dachy. Wykonali odwierty do głębokości 300 m i zamontowali pompy ciepła, które pozwalają wykorzystywać zimą ciepło ziemi do ogrzewania budynków. Latem podziemne instalacje umożliwiają „klimatyzację” EkoCentrum i gromadzenie ciepła na zimę. Można tutaj korzystać z warsztatu rowerowego, podziwiać wystawy, korzystać z eko-biblioteki z bogatymi zbiorami książek i multimediów. Między budynkami została zaaranżowana „zielona uliczka”, która jest m.in. miejscem publicznych spotkań i festynów ekologicznych. Ośrodek Edukacji Ekologicznej powstał dzięki wsparciu z funduszy europejskich z Regionalnego Programu Operacyjnego oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Budynek przekazały władze Wrocławia.
Robert Borkacki, WFOŚiGW we Wrocławiu
Fot. Fundacja Ekorozwoju

Komentarze   

Permalink1 +6 spajker
RE: Drugie życie odpadów w EkoCentrum Wrocław
ja mam pytanie do każdego. niech każdy odpowie sobie na nie sam. ile kosztują twoje śmieci? z jakiego powodu coś co jeszcze wczoraj było cennym zakupem już dzisiaj jest śmieciem?
2016-10-29 16:25 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz