Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Apel „antysmogowy”, dodatkowe pieniądze na ochronę zabytków i rozwój Jamrozowej Polany oraz ustanowienie roku 2017 Rokiem Reformacji to główne tematy ostatniej sesji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Radni podjęli również decyzje o wyznaczeniu jedenastu kolejnych aglomeracji na Dolnym Śląsku oraz przyznaniu honorowych odznaczeń dolnośląskich.
Jedną z istotniejszych kwestii było dofinansowanie Centrum Polskiego Biathlonu na Jamrozowej Polanie. Ośrodek otrzyma od województwa cztery miliony złotych dotacji na inwestycję w rozbudowę i przygotowanie do Otwartych Mistrzostw Europy. Dzięki tym środkom stanie się jedynym takim w Polsce całorocznym obiektem umożliwiającym organizację imprez o randze międzynarodowej.
Dotacja w wysokości 4 mln zł pozwoli na realizację prac związanych z organizacją Otwartych Mistrzostw Europy do 26 lat, które odbędą się w Dusznikach-Zdroju w 2017 roku. Ośrodek zainwestuje m.in. w rozbudowę narciarskich tras biegowych, systemu sztucznego zaśnieżania i oświetlenia, budowę systemu audiowizualnego, zbiornika retencyjnego na wodę, banku śniegu oraz montaż telebimów i głośników w strefie strzelnicy sportowej. Zmiany potrzebne do przeprowadzenia zawodów określiła Międzynarodowa Unia Biathlonu, przyznająca prawo do organizacji mistrzostw. Dzięki nim Centrum na Jamrozowej Polanie uzyska licencję „A”, uprawniającą do organizacji zawodów w randze Mistrzostw Świata.
Poza przekazaniem środków na rozwój biathlonu, w czasie sesji Sejmiku radni przyjęli również uchwałę o przyznaniu dodatkowej dotacji w wysokości 131 tys. zł na ochronę dolnośląskich zabytków. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont kaplicy pogrzebowej w Prochowicach, konserwację kamiennej rzeźby w Stroniu Śląskim i Domu Kata w Chojnowie oraz prace w sześciu parafiach rzymskokatolickich w Tomisławiu, Strzegomiu, Piekarach, Bożejowicach, Kłodzku
i Twardocicach. W sumie w 2016 roku województwo dofinansowało 148 projektów restauratorskich i konserwatorskich na łączną kwotę 5 mln zł.
Jednym z tematów sesji Sejmiku była także kwestia poprawy jakości powietrza na Dolnym Śląsku. Radni zwrócili się do rządu i parlamentu z apelem o uchwalenie krajowych przepisów dotyczących ograniczeń jakościowych dla paliw stałych i instalacji ich spalania. Manifest jest związany z pracami nad uchwałą antysmogową.
- Zdajemy sobie sprawę, że walka z zanieczyszczonym powietrzem to problem kompleksowy, który wymaga współpracy wszystkich: rządu, województwa, gmin i mieszkańców. Stąd nasze przesłanie, które kierujemy do władz krajowych. Niepokoi nas niewystarczające zainteresowanie Rady Ministrów tematem smogu i likwidacja jedynego instrumentu wsparcia finansowego dla wymiany pieców węglowych, jakim był program KAWKA – powiedział marszałek Cezary Przybylski.
Apel nie jest pierwszym krokiem województwa w walce z zanieczyszczeniem powietrza w regionie. W marcu tego roku marszałek Cezary Przybylski powołał „Zespół roboczy ds. jakości powietrza w województwie dolnośląskim”, który zajmuje się wypracowaniem systemowych rozwiązań „antysmogowych” .
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego

Komentarze   

Permalink6 0 PM10
Fabryki "kurzu"
Problemem jest "smog" bo Polacy są biedni i palą w piecach węglowy. U nas dochodzi jeszcze zapylenie z kaminiołomów gdzie produkuje się kruszywa i przy okazji setki tyś ton pyłu, który ląduje w naszych płucach i nie jest to problem tylko "koziego rynku" Pęcza czy Mikoszowa, ten pył z fabryk "kurzu" w naszym powiecie niesie się daleko im drobniejszy i niebiezpieczny "leci" dalej. Tu dziennikarze i politycy jakoś nie widzą problemu chociacż widać go gołym okiem kiedy jedzie się np do Mikoszowa czy koło jakichkolwiek kaminołomow produkujących kurz o sorry kruszywo
2017-01-30 11:36 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink5 +3 mieszkaniec
Polacy dumni wstali z kolan poszli palić w piecach.
A u nas w Kondratowicach dba się o środowisko, śmieci zamiast do śmietnika spala się w domowych spalarniach, pachnie jak miło, ciekawe jaką odezwę do narodu skieruje nasz Wójtek (robić żeby nic nie zrobić).
2016-11-03 08:26 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink4 +9 spajker
RE: Jakości powietrza na Dolnym Śląsku...
Cytuję W&W:
Znajome mi twarze w nieznajomym otoczeniu debatują o powietrzu, ochronie zabytków i czteromilionowej dotacji na rozwój Jamrozowej Polany. A ja bym chciał uzyskać jedynie milionową dotację na rozwój Spajkerowej Polany i gwarantuję, że za te pieniądze rozbuduję i przygotuję Otwarte Mistrzostwa Europy Biathlonu.

milion na polanę. pozostałe 3 miliony są potrzebne na studium wykonalności, na pozwolenia, na ekspertyzy. bez takich ekspertyz trawa na mojej polanie nie urośnie. te twarze debatują o powietrzu z tej racji że ich IQ palcem na powietrzu pisane. o czym innym mieli by oni debatować?
2016-10-31 10:38 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink3 +5 ed
RE: Jakości powietrza na Dolnym Śląsku...
Lansowanie dwóch nie udanych kobiet,rwących pieniądze z biedaków i za ogołocenie karzące sobie jeszcze dziękować !
2016-10-31 08:42 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 +5 W&W
RE: Jakości powietrza na Dolnym Śląsku...
Znajome mi twarze w nieznajomym otoczeniu debatują o powietrzu, ochronie zabytków i czteromilionowej dotacji na rozwój Jamrozowej Polany. A ja bym chciał uzyskać jedynie milionową dotację na rozwój Spajkerowej Polany i gwarantuję, że za te pieniądze rozbuduję i przygotuję Otwarte Mistrzostwa Europy Biathlonu.
2016-10-31 00:06 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +2 bartek
błąd
w Stroniu Śląskim powinno być
2016-10-30 10:25 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz