Każdego roku samorząd województwa przeznacza 5 mln złotych z własnego budżetu na ochronę zabytków na Dolnym Śląsku. W tym roku pozwoli to przeprowadzić niezbędne prace konserwatorskie w 146 obiektach.
Na ostatnim posiedzeniu sejmiku województwa została zatwierdzona lista dolnośląskich zabytków, które otrzymają dotację z budżetu województwa na inwestycje związane z ich ochroną i konserwacją. W tym roku na ten cel samorząd przeznaczył 5 milionów złotych. W konkursie na dotacje zgłoszono aż 321 wniosków. Kwota oczekiwanych dotacji sięgała 32 milionów złotych. Wymogi formalne spełniło 261 wniosków.
- Dolny Śląsk jest niezwykle bogaty w obiekty zabytkowe. Wiele z nich wymaga remontu i konserwacji. Nasz samorząd przeznaczył na to ogromne środki
z regionalnego programu operacyjnego. 2 tygodnie temu rozdysponowaliśmy ponad 70 mln złotych. - mówił w czasie konferencji marszałek Cezary Przybylski. – Niezależnie od środków unijnych, każdego roku przeznaczamy 5 mln z budżetu województwa na konieczne prace konserwatorskie. To 5 razy więcej niż w tym roku na dolnośląskie zabytki przekazał rząd – dodał Przybylski.
W tym roku dotacje otrzyma 146 obiektów najwyżej ocenionych przez komisję ds. ochrony zabytków.
- Komisja miała trudne zadanie. Wniosków było znacznie więcej, niż dostępnych środków, choć jako samorząd wojewódzki wydajemy na ochronę zabytków najwięcej w Polsce. Najważniejszym kryterium dla komisji była klasa i wartość zabytku oraz jego obecny stan techniczny – informował Tadeusz Samborski, członek zarządu województwa.
Na liście obiektów które otrzymają dotacje znalazły sie m.in. Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Uniwersytet Wrocławski (remont empory Auli Leopoldina), Hala Stulecia (remont Iglicy), Kościół Pokoju i Kościół Łaski, Sanktuaria w Wambierzycach i w Grębocicach, a także uzdrowiska w Szczawnie-Zdroju i Lądku-Zdroju.
Komisja wybrała do realizacji zadania kierując się stanem technicznym, poziomem zaawansowania prac renowacyjnych, wartością historyczną, artystyczną i naukową obiektów, w szczególności uznanych za Pomniki Historii oraz wpisanych na Listę UNESCO.
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także