Do późnej nocy bawili się mieszkańcy gminy i przyjezdni goście. Powód był godny: doroczne gminne dożynki. Do tańca przygrywały znane zespoły, a bufet serwował napoje i ciepłe przekąski.
Tradycyjnie i zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, tak można powiedzieć o gminnych dożynkach, jakie odbyły się w Kondratowicach. - Nasza gmina jest gminą rolniczą. Mamy na naszym terenie również inne gałęzie gospodarki, jak choćby kopalnie, ale rolnictwo jest na pierwszym miejscu – powiedział Wojciech Bochnak, wójt. - Dlatego doroczne dożynki są najważniejszym świętem w gminie. Mamy jedne z najlepszych ziem w Polsce. Jeżeli do tego dodać bardzo dobrych rolników, nowoczesny sprzęt, jakim dysponują i wysoką kulturę agrarną, to i zbiory są bardzo dobre. Porównywalne z innymi regionami rolniczymi w Unii Europejskiej. Pogoda w tym roku sprzyjała, gdyby jeszcze ceny skupu były wyższe, o czym na pewno myślą rolnicy, to można by powiedzieć, że lepszych żniw nie trzeba – wyjaśnił wójt.Dary ofiarne, która za chilę zostaną złożone na ołtarzu
Kondratowickie dożynki rozpoczął barwny korowód, który przeszedł spod ośrodka kultury na stadion. Po ustawieniu wieńców dożynkowych pod sceną wierni uczestniczyli w uroczystej Mszy św., którą odprawił i kazanie wygłosił ks. Krzysztof Romaniuk.
Po Eucharystii kontynuowano dożynkowy ceremoniał. Wójt Bochnak, gospodarz gminy, przywitał mieszkańców i przybyłych gości. Następnie wójt i dożynkowi starostowie, Elzbieta Słobodzian i Bartosz Bartłomiejczyk, częstowali zebranych chlebem upieczonym z tegorocznej mąki. To na boisku, a na estradzie występował zespół „Zlotokłose”. Panie śpiewające w zespole są mieszkankami gminy Kondratowice, akompaniowała im kapela „Batiary”, tym razem w dwuosobowym składzie. Melodyjne piosenki łatwo wpadały w ucho i sprawiały, że wszyscy dobrze się bawili. Kolejne dwie godziny dożynek przeznaczono przede wszystkim dla dzieci. Panie animatorki co chwilę zapraszały dzieci do coraz to innych zabaw i konkursów z nagrodami. Z myślą o najmłodszych ustawiono na boisku dmuchane zamki, olbrzymie kule i inne festynowe atrakcje.
Gwiazdą wieczoru był popularny zespół „After Party”, grający i śpiewający do tańca i wspólnego śpiewania. Ale zanim weszli na estradę, wystąpił rockowy „The Complication” z Czech i polskie „Kolorowe Gitary”. Ten drugi zespół zaprezentował się w coverowym repertuarze „Czerwonych Gitar”. Na zakończenie tej części uroczystości można było podziwiać pokaz sztucznych ogni. Po czym sygnał do wspólnej zabawy dał „DJ Vario”.
Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że konkurs na wieniec wygrał Karczyn (nagroda 1,5 tys. zł), przed Wójcinem-Płotnicą (1 tys. zł) i Maleszowem (0,5 tys. zł). Wyróżnienie przypadło Księginicom Wielkim i Czerwieńcowi (po 400 zł). Przyznano również nagrody w kategorii rękodzieło i produkt lokalny. Pierwsze miejsce przypadło Kondratowicom przed Prusami i Księginicami Wielkimi. Nagrody w tej kategorii przyznali uczestnicy dożynek.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także