Księdzu proboszczowi Krzysztofowi Romaniukowi zależy, żeby kapliczka w Gołostowicach była symbolem integracji
Niedługo po zakończeniu I wojny światowej postawiono w Gołostowicach obelisk z płytą pamiątkową, na cześć poległych żołnierzy, który stoi tam do dziś. Znajdowała się tam również replika krzyża żelaznego. Ostatecznie replikę tę zdjęto po wojnie, ale jeden z mieszkańców gminy Kondratowice podczas prac przy obelisku odnalazł ją. Było to odznaczenie ustanowione we Wrocławiu w 1813r. przez króla Prus Fryderyka Wilhelma III. Warto wspomnieć, że krzyże te przyznawano nie tylko Prusakom, ale także sojusznikom. Cieszyły się one dużym prestiżem m.in. w polskich legionach.
W wiosce jeszcze jakiś czas temu znajdowała się kapliczka. Mieszkańcy zdecydowali, aby przenieść ją w inne miejsce i zwrócili się do proboszcza parafii w Prusach Krzysztofa Romaniuka po poradę. - Zaproponowałem, aby ją rozebrać, zachowując wszystkie jej elementy i przenieść ją pod fundament nowej, która znajdzie się przy obelisku - mówił ksiądz. Dodał także, że zależało mu, aby kapliczka była symbolem integracji narodów polskiego i niemieckiego. - Robiąc podium pod zamysł naszego projektu, znaleźliśmy lekko przygięty krzyż żelazny. Nie jest on symbolem hitlerowskim, co potwierdził nawet Instytut Pamięci Narodowej. Symbol wróci zatem na swoje miejsce. Pod krzyżem będzie ikona Matki Bożej, a obok niej rzeźba Jadwigi Śląskiej wykonana z piaskowca - tłumaczył proboszcz. Podkreślił też, iż przedsięwzięcie jest finansowane w części ze środków parafii, a w części z dobrowolnych datków mieszkańców Gołostowic. - Po bokach będą też stały głazy, z których każdy waży około tony. Na tych głazach będzie widnieć nazwa miejscowości wykonana metaloplastyką. Wszystko to dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania niepodległości - uzupełnił ksiądz Romaniuk.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Spotkanie z historią w Gołostowicach
ten krzyż wcale nie jest zły to wcale nie jest hackenkreuz. ten krzyż to symbol waleczności krzyżaków i prusaków wyganianych z węgier a zaproszonych do polski w 1226 roku, tych, którzy w 1410 zostali wybici ale nie dobici a w 1525 byli pod butem polskiego króla i tych, którzy w zmowie z sąsiadami zrobili polsce rozbiory.piłkarze mówią, dobij dziada bo jak dziad ożyje to ciebie dobije. nie wszyscy władcy polski byli jednak piłkarzami. polski biały orzeł wisi w każdej pruskiej wiosce.tak poza tym to można ten pomnik uzupełnić, jak brunatni coś pyskna to będzie na co lać.
0

Przeczytaj także