Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Najbliższe dni to czas, w którym wiele osób wyjedzie na sierpniowy wypoczynek. Nad bezpieczeństwem podróżujących i tych, którzy spędzą ten czas w Legnicy, czuwać będą patrole policjantów ruchu drogowego i funkcjonariuszy innych służb. Na drogach pojawi się więcej wzmożonych kontroli, których mogą spodziewać się wszyscy uczestnicy ruchu drogowego. Wszystko po to, aby zwiększyć bezpieczeństwo w tym okresie.

11 sierpnia rozpoczął się sierpniowy weekend, który potrwa do 15 sierpnia. W tym roku, jak i w latach ubiegłych, nad bezpieczeństwem wszystkich udających się w podróż, tych pozostających w Legnicy, jak i tych wracających po wypoczynku, czuwać będą policjanci ruchu drogowego. Dodatkowe patrole, nieoznakowane radiowozy z wideo rejestratorami oraz ręczne mierniki prędkości pojawią się licznie na drogach powiatu legnickiego.

Funkcjonariusze szczególną uwagę zwrócą na kierowców, którzy zdecydują się siąść za kierownicą „na podwójnym gazie”, na kierowców przekraczających dozwoloną prędkość, wyprzedzających w niedozwolonym miejscu, jeżdżących bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, czy przewożących dzieci bez fotelików. Kierowcy powinni również pamiętać, że cały rok mają obowiązek jazdy z włączonymi światłami mijania przez całą dobę.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo jazdy to także odpowiedni styl jazdy, to dalece rozwinięte umiejętności przewidywania tego, co może wydarzyć się na drodze, ale najważniejszym czynnikiem jest kierujący. Ten powinien być przede wszystkim trzeźwy.

Siadając za kierownicę pamiętajmy, że chodzi o bezpieczeństwo tych, których wieziemy i wszystkich użytkowników drogi, którzy chcą bezpiecznie i radośnie spędzić te dni. Wolne dni to okres szczególny. Ogarnia nas szaleństwo zakupów. Jesteśmy w jednym miejscu, a myślami już o kolejnym. Wszędzie tłok, ścisk, pełno ludzi. Dźwigamy kolejne torby z zakupami, kolejny raz płacimy, kolejny raz wyciągamy portfel, kluczyki od samochodu itd. Nasze zachowania stają się machinalne, rutynowe. Do momentu, kiedy zadajemy sobie pytanie… „Gdzie jest mój portfel? Przecież przed chwilą trzymałem go w ręku, wkładałem do kieszeni i co dalej???”.

Niestety zakupy to doskonałe warunki do działania dla złodziei kieszonkowych. Dla nich te dni są bardzo „pracowite”. Wykorzystują tłok, bądź też sami go umiejętnie tworzą. Korzystają z naszego pośpiechu i rozkojarzenia. Spośród otaczających osób wybierają swoją ofiarę. Obserwują ją przez pewien czas. Patrzą, gdzie chowa pieniądze. Podchodzą blisko, przypadkowo dotykają. W ten sposób sprawdzają, czy jest „elektryczna”, tzn. czy będzie reagować w sytuacji opróżniania kieszeni.

Jak sobie z tym radzić?

Poważną przeszkodą dla złodzieja, będzie schowanie pieniędzy do wewnętrznej kieszeni. Jeżeli włożyliśmy portfel, telefon komórkowy do reklamówki, torebki, plecaka, to pamiętajmy, by je zamykać i nosić przed sobą. Łupem złodziei kieszonkowych nie padają tylko drobne przedmioty, ale czasami także samochody. Ktoś pomyśli, „mnie to na pewno nie dotyczy, bo po pierwsze moje auto ma doskonały alarm”. Zatem jedziemy na zakupy, zostawiamy auto na parkingu, włączamy alarm, chowamy kluczyki… właśnie, gdzie my je chowamy? Najczęściej do zewnętrznej kieszeni kurtki, czy marynarki. Następnie robimy zakupy, wracamy i okazuje się, że naszego samochodu nie ma. Sięgamy do kieszeni po kluczyki i cóż. Ich także nie ma. W ten sposób działają grupy złodziei kieszonkowych. Policjanci szacują, że ich łupem mogło paść nawet kilkaset pojazdów. Kradzież każdego auta jest poprzedzona właśnie kradzieżą kieszonkową. Nawet najlepszy alarm nie zadziała, jeżeli został dezaktywowany oryginalnym pilotem. Nie zadziała także immobiliser, gdyż kluczyk był także oryginalny.

Włamywacze nie odpoczywają

Wiele osób wyjedzie do rodziny. Pamiętajmy wówczas o właściwym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Włamywacze do mieszkań nie odpoczywają, wykorzystując kilkudniową nieobecność domowników. Idealnego zabezpieczenia nie ma, ale możemy ograniczyć ryzyko włamania do minimum. Dobre zamki to jedno, jednakże nie spełniają one swej roli, jeżeli zamocowane zostaną do słabych drzwi. A zatem dobre drzwi wejściowe do mieszkania to drugie. Można jeszcze inwestować w alarm, monitoring itp. Jednakże chyba najlepszym rozwiązaniem jest czujny sąsiad. Warto poinformować go o tym, że nie będzie nas kilka dni i poprosić, żeby w tym czasie zwrócił uwagę na nasze mieszkanie.

Nie znamy swoich sąsiadów

Legnica jest miastem wielkich osiedli. Mieszka na nich kilkadziesiąt, kilkaset rodzin. Niejednokrotnie nie znamy swoich sąsiadów, nie interesuje nas to, kim oni są, co robią. W sytuacji, kiedy coś się wydarzy, mimo, że mieszkanie jest splądrowane, że wyniesiono z niego bardzo ciężkie przedmioty, okazuje się, że nikt nic nie widział, nikt nic nie słyszał. Aż trudno w to uwierzyć. Pojęcie „wścibstwa” mylimy z pomocą dobrosąsiedzką. A ta jest jak najbardziej wskazana.

Bezpieczeństwo jazdy

Czas wolny jest najpiękniejszy wówczas, jeżeli sprzyja temu letnia aura. Pogoda bywa jednak zmienna. Jednego dnia może piękna i słoneczna – drugiego może być już zupełnie inna. Należy, zatem pamiętać o ostrożnej jeździe, każdy z nas chce dojechać do celu cały i zdrowy. Na ulicach nie ma miejsca na brawurę i szybką jazdę. Nie można zapominać o zapinaniu pasów za każdym razem jak wsiadamy do auta. Pasy zostały stworzone po to, aby życie ratować, a nie, aby je utrudniać. Zapięte pasy bezpieczeństwa ratują życie – jest to naukowo doświadczony fakt. Pod żadnym pozorem nie można wsiadać do samochodu pod wpływem alkoholu. Nawet mała dawka osłabia koncentrację i spowalnia nasze odruchy. Nic na swoje usprawiedliwienia mają osoby, które po „kieliszku” decydują się prowadzić auto. Alkohol był przyczyną już wielu tragicznych w skutkach wypadków.
Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Sierż. szt. Jagoda Ekiert  KMP Legnica

Komentarze   

Permalink5 -3 Bezpieczenstwo
Na ulicach
Cytuję loco:
Pani sierż sztab Jagoda całkiem niezła ... :)


A co powiedziec na temat tego pana asp. ze zdj ??? Bo to nasz strzelinski policjant ....
2017-08-19 14:42 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink4 +4 Mx
.
Żenada, rzeczywiście. "...na drogach powiatu legnickiego" itd. Co najlepsze, identycznie na stronie tutejszej policji. Kopiuj, wklej opanowane i zostanę rzecznikiem.
2017-08-19 08:41 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink3 -4 loco
RE: Bezpieczny sierpniowy weekend
Pani sierż sztab Jagoda całkiem niezła ... :)
2017-08-16 09:56 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 +8 spajker
RE: Bezpieczny sierpniowy weekend
"Nad bezpieczeństwem podróżujących i tych, którzy spędzą ten czas w Legnicy,"--- nie podróżuję i nie jestem z legnicy. czy w moim przypadku ormo czuwa?
2017-08-14 13:49 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +9 Łukasz
Legnica?
A co ma Legnica do Strzelina? Ładnie tak kopiować po prostu teksty ? Rozumiem że fajnie napisane ale....
2017-08-14 09:32 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz