Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Kary aresztu, ograniczenia wolności lub do 1500 zł grzywny za umyślne i nieuzasadnione blokowanie telefonicznych numerów alarmowych, zwłaszcza 112, 997, 998 i 999. Takie kary przewiduje nowelizacja kodeksu wykroczeń, która niedawno weszła w życie.
Dotychczas w kodeksie wykroczeń nie uwzględniano przypadków blokowania numerów alarmowych przez samo wykonywanie połączeń. Art. 66 tego kodeksu we wcześniejszej wersji mówił, że „kto - chcąc wywołać niepotrzebną czynność - fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 zł.”
Nowelizacja uzupełniła ten przepis, dodając do niego zapis , iż karom tym będzie podlegał również „kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego”.
- Telefony alarmowe są darmowe. Natomiast one odpowiadają za szybkie poinformowanie odpowiednich służb, jeżeli jest zagrożenie zdrowia lub życia i odpowiednia służba powinna się tym zająć. W tej chwili jest to kara aresztu bądź ograniczenia wolności. Blokowanie to jakby zajmowanie linii, czyli wybranie numeru alarmowego i niepowiadamianie o danym zdarzeniu, tylko opowiadanie o innych rzeczach – mówił asp. sztab. Ireneusz Szałajko z KPP w Strzelinie.
Okazuje się, że na terenie powiatu strzelińskiego były zgłoszenia, które nie dotyczyły blokowania linii alarmowej. Dotyczyły bezpodstawnego wezwania policji, pogotowia lub straży pożarnej. - Była to informacja o zdarzeniach, które nie miały miejsca. Nie liczy się to jako blokowanie numeru – powiedział. W ciągu ostatnich kilku lat odnotowano po kilkanaście takich wezwań rocznie.
Jak dodał Szałajko, bezpodstawne wezwania są wykrywane i sporządzana jest dokumentacja. Istnieje możliwość ustalenia właściciela numeru, a sprawa ma swój finał w sądzie.
Dodaj komentarz