Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
15 stycznia 2018r. dzieci i młodzież z województwa dolnośląskiego rozpoczynają ferie zimowe. W trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z wypoczynku zarówno w miejscu zamieszkania jak też planujący wyjazd i promując bezpieczne zachowania w okresie ferii w dniu 05.01.2018r. specjalista Zespołu Profilaktyki Społecznej asp. szt. Jacek Waś przeprowadził w Szkole Podstawowej nr 5 w Strzelinie spotkanie z uczniami klas 1-6 w ramach akcji BEZPIECZNE FERIE 2018 W prelekcji przekazał następujące informacje:

- W przypadku mrozów i śniegu wchodzenie na lód w miejscach do tego nieprzystosowanych i niebezpiecznych jakimi są jeziora, stawy
zbiorniki przeciwpożarowe, rzeki.
- Zjeżdżanie sankami lub nartami ze wzniesień lub pagórków znajdujących się blisko ciągów
komunikacyjnych po których poruszają się pojazdy mechaniczne.
- Urządzanie kuligów z wykorzystaniem samochodów, traktorów, quadów i rowerów do których
przyczepiane są sanki.
- Obrzucanie śniegiem lub innymi przedmiotami w jadące pojazdy lub ustawianie na drodze przeszkód.
Osobom planującym wyjazd w góry przypominamy o zabraniu łańcuchów na koła oraz
dostosowaniu prędkości do warunków panujących na drodze.
Opiekunów dzieci uczulamy wręcz na konieczność zapewnienia najmłodszym właściwej opieki, która powinna być sprawowana przez odpowiedzialną osobę dorosłą, a nie niewiele starsze rodzeństwo. Należy pamiętać, że duża ilość wolnego czasu w połączeniu z brakiem konkretnych zajęć niestety również może sprzyjać różnym niebezpiecznym sytuacjom.
W związku z tym zalecamy:
- zapewnić dzieciom właściwą opiekę osób dorosłych,
- zachęcać najmłodszych do udziału w zajęciach organizowanych w szkołach w czasie ferii,
- wykazywać zainteresowanie tym co dziecko robi, z kim się spotyka, w jaki sposób planuje swój wolny czas.
O ile kwestia zapewnienia opieki mniejszym dzieciom wymaga od rodziców i opiekunów raczej właściwej organizacji własnego czasu i wykorzystania możliwości jakie stwarzają placówki oświatowe w zakresie planowanych zajęć pozalekcyjnych o tyle nieco więcej problemów pojawia się w przypadku starszych dzieci, które na ogół same zagospodarowują swój czas wolny, jeżeli pozostają w domu. Okazuje się, że w takich sytuacjach największym problemem jest brak komunikacji pomiędzy dziećmi i rodzicami na temat tego co nasze nastoletnie dziecko robi, gdzie i z kim się spotyka, kiedy wróci do domu. Na ogół jest to najczęstsza przyczyna późniejszych konfliktów rodzinnych. Dlatego przypominamy o konieczności informowania domowników lub osób u których przebywamy o wszelkich wyjściach z domu, miejscach pobytu i przypuszczalnym czasie powrotu. Nigdy tak naprawdę nie wiadomo kiedy ta wiedz może uratować komuś życie.
Informujemy również, że tradycyjnie w ramach akcji,,Bezpieczne Ferie” można zwracać się do nas o przeprowadzenie kontroli autokarów i innych pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Prosimy jednak o wcześniejszy kontakt z nami w tej sprawie.
Zgłoszenia z kilkudniowym wyprzedzeniem należy przekazywać osobiście, telefoniczne lub mailowo pod następujący adres lub numery telefonów:
71-78-34-200, 71-78-34-222, lub 997 i 112. lub na maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
asp. szt. Ireneusz Szałajko
Dodaj komentarz