Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny to czas, w którym wiele osób odwiedza groby swoich bliskich i znajomych. Niestety, wzmożony ruch oraz pośpiech sprzyjają kradzieżom różnych przedmiotów i rzeczy, zarówno w obrębie cmentarzy, jak też poza nimi. Policjanci rozpoczynają coroczną akcję „Znicz”.

W trosce o mienie osób odwiedzających cmentarze, a także wspólne bezpieczeństwo, strzelińscy policjanci kierują apel do mieszkańców parafii o nie pozostawianie w samochodach żadnych przedmiotów w widocznych miejscach. Trzeba też zwracać uwagę na osoby, które przebywają blisko, ich zachowanie, szczególnie jeżeli osoba nieznajoma potrąci nas lub w inny sposób próbuje zbliżyć się do nas, ponieważ są typowe działania „kieszonkowców”.
Ponadto warto pamiętać, aby nie nosić w kieszeniach kurtek lub płaszczy większych sum pieniędzy, telefonów komórkowych lub dokumentów. Należy zwracać uwagę na torebki, ich właściwe zabezpieczenia oraz noszenie w taki sposób, aby uniemożliwić złodziejom ich otwarcie lub przecięcie.
Policjanci apelują, aby nie pozostawiać bez dozoru torebek, reklamówek lub innego mienia osobistego, szczególnie podczas prac porządkowych na grobach. Trzeba zachować czujność w trakcie podróży pociągiem lub autobusem. Każdy powinien zwracać uwagę na osoby, które wykazują zainteresowanie grobami, szczególnie tymi, na których są elementy metalowe, wazony, kwiaty i znicze.

Gdzie parkować?
Z uwagi na ograniczenia w ruchu drogowym, jakie będą obowiązywały w czwartek, 1 listopada w rejonie cmentarzy, policjanci proszą kierowców, aby pojazdy parkowali w miejscach wyznaczonych lub gdzie nie jest to zabronione znakami drogowymi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub problemów, należy zwracać się o pomoc do policjantów.
Funkcjonariusze radzą nie podjeżdżać autami blisko cmentarzy, ponieważ mogą pojawić się trudności z zaparkowaniem samochodu. Lepiej pozostawić auto nawet w dalszej odległości od cmentarza i spokojnie do niego dojść.
Pieszych proszeni są o zachowywanie dużej ostrożności w rejonach cmentarzy, poruszanie się po chodnikach lub poboczach dróg oraz przechodzenie w miejscach wyznaczonych.

Właściwa widoczność
Z uwagi na szybko zmieniające się warunki atmosferyczne, policjanci radzą osobom, które korzystać będą z poboczy, szczególnie w porze popołudniowej lub wieczorowo-nocnej, aby pamiętały o zapewnieniu sobie właściwej widoczności. Szczególnie tak ważnej, gdy na drogach panować będzie duży ruch, zagrażający bezpieczeństwu przede wszystkim tych pieszych, którzy są mało widoczni.
Kierującym pojazdami funkcjonariusze przypominają o ograniczaniu prędkość w rejonach cmentarzy, tak aby nie stwarzali zagrożeń w ruchu drogowym, jak również dostosowywali prędkość do panujących warunków pogodowych.

Komentarze   

Permalink1 +1 ewaryst
RE: Policja apeluje o ostrożność!
Czy w Strzelinie również panuje "psia grypa"?
2018-11-06 15:34 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz