Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
- Kiedy dwa lata temu rozpoczynałem swoją misję, postawiłem sobie kilka zadań, które chcieliśmy wykonać wspólnie z moim zespołem. Obiecaliśmy, że przywrócimy obywatelom poczucie bezpieczeństwa. Dziś możemy powiedzieć, że osiągnęliśmy ten cel. Z badań wynika, że 89 proc. Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie – powiedział minister Mariusz Błaszczak podsumowując ostatnie dwa lata pracy MSWiA.

Służby bliżej obywateli
W pierwszej części wystąpienia minister poruszył temat, który dla wielu jest najbardziej istotny – zapewnienie realnego bezpieczeństwa wszystkim Polakom. Obywatele mieli dość zamkniętych na głucho posterunków, patroli przyjeżdzających na ich wezwanie z oddalonych o kilka kilometrów sąsiednich miejscowości oraz braku możliwości sprawnego kontaktu z policjantami.
Dziś mieszkańcy 57 miejscowości w całej Polsce mogą znów w razie kłopotów zwrócić się o pomoc do policjantów. Funkcjonariusze są obecni w ich miejscowości, pracują w wyremontowanych i przyjaznych obywatelowi posterunkach.
Kontakt z Policją został też ułatwiony w skali całego kraju. Każdy może anonimowo zgłosić zagrożenia w swojej okolicy przez Internet, za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przyjęła ona już ponad pół miliona zgłoszeń, z czego 42 proc. zostało potwierdzonych przez policjantów. Jeśli komuś zależy na bezpośrednim kontakcie, może łatwo dotrzeć do swojego dzielnicowego. Aplikacja mobilna „Moja Komenda” pozwoli go odnaleźć w ciągu kilku sekund. Do dziś pobrało ją już ponad 87 tys. osób.
- Dzielnicowy ma być policjantem pierwszego kontaktu. Musi znać swój rejon i być rozpoznawalnym wśród mieszkańców. Dlatego stworzyliśmy program „Dzielnicowy Bliżej Nas”, który wyprowadził policjantów zza biurek – powiedział minister.
Bezpieczeństwo to jednak nie tylko Policja. W 2016 r. strażacy wyjeżdżali do akcji średnio co minutę i 11 sekund. Nieśli pomoc ofiarom sierpniowych nawałnic i brali udział w dramatycznych akcjach ratowniczych, jak ta po zawaleniu się kamienicy w Świebodzicach.
- Mamy świadomość, że w małych miejscowościach to strażacy-ochotnicy często są pierwsi na miejscu zdarzenia – powiedział minister Błaszczak – dlatego w 2017 r. na dotację dla OSP przeznaczyliśmy ponad 124 mln zł. To o 15 mln więcej niż w roku ubiegłym – dodał. W ciągu najbliższych 4 lat, do jednostek OSP trafi tez ponad pół miliarda zł w ramach „Programu Modernizacji”.
Działania te przynoszą wymierne efekty. Z niezależnych badań wynika, że aż 89 procent Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie. To najwyższy poziom od trzydziestu lat.

Odpowiedzialna polityka migracyjna
Dla zapewnienia bezpieczeństwa ważne są też szczelne granice. Kryzys migracyjny jest jednym z największych wyzwań, jakie stoją dziś przed Europą. Obecny rząd wycofał się z lekkomyślnej decyzji koalicji PO-PSL o przyjęciu do Polski imigrantów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.
Minister Błaszczak na forum UE konsekwentnie przekonywał, że nie każdy imigrant jest uchodźcą, a tylko nieliczni uciekają przed wojną i terrorem. Sprzeciwiał się też mechanizmowi automatycznej relokacji, przekonując, ze jedynie przyciągałby on kolejne fale imigrantów.
- Zależy mi na tym, aby Polacy byli bezpieczni w swoim kraju – zadeklarował minister.
Obecny rząd wybrał bardziej odpowiedzialny sposób radzenia sobie z kryzysem migracyjnym. Polscy strażnicy graniczni pomagają naszym partnerom w uszczelnieniu granic. Do dziś pracowali już w 18 krajach, gdzie spędzili w sumie 34 tys. dni. Są to również misje w ramach Frontexu, który będzie miał swoją stałą siedzibę w Warszawie.
Czas pokazał, że zastrzeżenia polskiego rządu były słuszne. Dziś – dwa lata później – dyskusja na temat przymusowej relokacji została zamrożona.

Skutecznie zabezpieczamy międzynarodowe wydarzenia
Nasze bezpieczeństwo to podstawa, ale musimy tez być w stanie zadbać o bezpieczeństwo naszych gości. Dzięki wprowadzonej przez MSWiA ustawie antyterrorystycznej, Polska na każdym kroku udowadnia, że potrafi stanąć na wysokości zadania. Szczyt NATO, Światowe Dni Młodzieży, wizyta prezydenta Donalda Trumpa – to wydarzenia, podczas których profesjonalizm i ofiarną pracę polskich służb docenili fachowcy z całego świata, pielgrzymi, a nawet sam papież Franciszek. Takie sukcesy pomagają budować dobry wizerunek Polski na świecie.
Ustawa antyterrorystyczna pomogła też zmniejszyć ilość fałszywych alarmów bombowych, które marnowały czas i powodowały znaczne koszty. Ich liczba spadła o blisko 50 proc.
Rząd musiał też radzić sobie z problemami, które narastały od lat. Audyt przeprowadzony w Biurze Ochrony Rządu ujawnił skalę wieloletnich zaniedbań i niedofinansowania tej formacji. Dlatego BOR zostanie zastąpiony przez Służbę Ochrony Państwa. Ta nowa, elitarna formacja znacznie podniesie poziom bezpieczeństwa najważniejszych osób i obiektów w państwie.

Uczymy bezpiecznych zachowań
Naukę o bezpieczeństwie najlepiej zaczynać wcześnie. Dlatego MSWiA promuje odpowiedzialne postawy wśród najmłodszych. Nagroda „Młody Bohater” służy wyróżnianiu tych, którzy wykazali się ratując innych – dziś ten wyjątkowy medal otrzymało już 74 dzieci. Z kolei kampania „Kręci mnie bezpieczeństwo” ma zwrócić uwagę młodych ludzi na kwestie związane z bezpieczeństwem. Służą temu spotkania z funkcjonariuszami, którzy mówią o swojej pracy i podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Sztandarowy program MSWiA „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka jest adresowany do szerszej grupy odbiorców. Pozwala on na dofinansowanie różnych projektów, które służą postawie bezpieczeństwa. W 2018 roku rozpocznie się już jego trzecia edycja. Na jej realizację MSWiA przeznaczy ponad 19 mln zł.
Ostatnim działaniem wymienionym przez ministra była kampania „Czad i ogień. Obudź czujność”. Jest ona odpowiedzią na alarmujące statystyki dotyczące ofiar pożarów i zatruć czadem w sezonach grzewczych. Oprócz informowania o zagrożeniu, MSWiA wspólnie ze strażakami dystrybuuje czujniki czadu i dymu.

Dbając o służby, dbamy o bezpieczeństwo
- Moim priorytetem jest modernizacja formacji, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo Polski i Polaków – powiedział minister – Dbając o służby, dbamy o bezpieczeństwo.
Cel ten jest osiągany dzięki „Programowi Modernizacji Służb Mundurowych” na lata 2017-2020. Jest on wzorowany na ustawie przyjętej przez rząd Premiera Jarosława Kaczyńskiego w 2007 r. W ramach modernizacji, do służb trafi w sumie 9,2 miliarda złotych. Z tej sumy ponad 4 miliardy trafią na podwyżki. Już od 1 stycznia 2017 r. funkcjonariusze otrzymali średnio o 253 złote więcej, a pracownicy cywilni przeciętnie 250 złotych podwyżki. Rząd zatwierdził też podwyżki dla najmniej zarabiających i nowo przyjętych funkcjonariuszy służb podległych MSWiA
- My doceniamy służbę funkcjonariuszy. Ludzie, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo, muszą być godnie wynagradzani – podkreślił minister Błaszczak.
Przez wiele lat pieniądze trafiały na inne cele. Byli funkcjonariusze SB cieszyli się takimi samymi przywilejami jak w PRL i pobierali sowite emerytury. Dzięki ustawie dezubekizacyjnej, od października 2017 r., ich emerytury i renty nie mogą być wyższe niż przeciętnego Polaka.
Aby skutecznie działać, służby potrzebują też odpowiedniej infrastruktury i sprzętu. W ramach „Programu Modernizacji” powstają nowoczesne komendy i strażnice, a do funkcjonariuszy trafiają nowe pojazdy, drony, kamizelki kuloodporne, uzbrojenie oraz sprzęt łączności.
Minister Błaszczak zaprezentował również kamery, które znajdą się na mundurach policjantów. Ta 100-tysięczna formacja tylko jednego dnia podejmuje ok. 15 tys. interwencji, dlatego ważne jest, aby nie było wątpliwości, co do profesjonalizmu policjantów. Kamery trafią na początek do trzech garnizonów Policji: stołecznego, dolnośląskiego i podlaskiego.
Uczestnicy konferencji mogli tez obejrzeć strażackiego drona, który jest wykorzystywany w miejscach, gdzie ratownicy nie mogą wejść, lub gdzie groziłoby im niebezpieczeństwo. Maszyna dysponuje też kamerą na światło podczerwone, która pomaga w poszukiwaniach zagubionych osób i ukrytych źródeł ognia.
- O bezpieczeństwo Polaków dbają codziennie tysiące policjantów strażaków, strażników granicznych i oficerów BOR oraz służby wojewodów – powiedział szef MSWiA na zakończenie konferencji – to wasza codzienna służba sprawia, że Polacy czują się bezpiecznie. To wasza zasługa, za co jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuję.
Wśród uczestników konferencji byli między innymi wiceministrowie w MSWiA: Jarosław Zieliński, Sebastian Chwałek, Tomasz Zdzikot i Renata Szczęch oraz wojewodowie i komendanci służb.

Komentarze   

Permalink8 +3 spajker
RE: Przywróciliśmy Polakom poczucie bezpieczeństwa – dwa lata MSWiA
Cytuję czes:
Wy na wszystko mówicie NIE!!! [censored] jesteście, nawet nie potraficie się określić po której stronie jesteście!!!

homo - sapiens to człowiek myślący. człowiek myślący ma własne zdanie. człowiek umysłowo leniwy podpina się pod myśłi partii x albo partii y, tak jak kibol podpina się pod śląsk wrocław albo pod arkę gdynia. partia x albo partia y zawładnęła nie tylko sejmem ale i umysłami ludzi. jedni chcą napaść na rosję aby zabrać resztki tupolewa a drudzy chcą naszczuć komunistyczną unię na polskę aby wrócić do władzy.
obecna władza jest tymczasowa i cytaty może czerpać z prl, który zapewniał że ludziom żyje się dostatnio i bezpiecznie a prlem rządził 1 sekretarz partii a nie sejm. nazwy partii się zmieniają ale sposób ich działania się nie zmienia. ludzie racjonalni mają własne zdanie, kibole piłkarscy i kibole polityczni opowiadają się za którąś drużyną. podpowiem ci że w prl było jeszcze bezpieczniej niż teraz. o 12 w południe spotyka mnie milicjant na chodniku i pyta dlaczego nie w szkole? dlaczego nie w pracy i w ryj. w prlu największym przekrętem był mały drewniany domek dla partyjnych bonzów w sadzie na wrocławskiej oraz zakup obrzydliwie żółtego zaporożca dla tow pindla, najważniejszego z ważnych polityka. bezpieka już była. propaganda też już była. kultura też była, jak kiedyś powiedziałbym coś na gierka to miałbym dyskretną rozmowę na milicji o tym że to mi się nie opłaca, dzisiaj sądy rozmyślają o tym czy kaczyński obraził wałęsę czy odwrotnie. czy owsiak obraził grubą starą kobietę czy też nie obraził. kiedyś przemo dostałby w ryj po 1szym napadzie a dzisiaj przemo bryluje na jutubie i opowiada jak to niesprawiedliwie oberwał.
2017-11-19 10:58 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink7 -2 czes
ludzie
Wy na wszystko mówicie NIE!!! [censored] jesteście, nawet nie potraficie się określić po której stronie jesteście!!!
2017-11-19 09:41 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink6 +2 .
RE: Przywróciliśmy Polakom poczucie bezpieczeństwa – dwa lata MSWiA
1. Po co mi komisariat za płotem jak Policja nie może lub nie chce zlikwidować danego problemu?
2. Dzielnicowych zmieniają jak rękawiczki, oni nie znają mieszkańców, problemów ani terenu, jak i mieszkańcy nie znają dzielnicowych.
3. "89 procent Polaków uważa, że w Polsce żyje się bezpiecznie." owszem, może i bezpiecznie, ale na pewno nie wygodnie, cały czas z czymś trzeba walczyć...
4. Za nie przyjmowanie "uchodźców" macie wielkiego +
2017-11-17 22:30 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink5 -11 127
RE: Przywróciliśmy Polakom poczucie bezpieczeństwa – dwa lata MSWiA
Dobra zmiana to jest faktem.
2017-11-17 22:29 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink4 -12 Qupe
RE: Przywróciliśmy Polakom poczucie bezpieczeństwa – dwa lata MSWiA
Cytuję gazeta jaka????:
Gazeta lokalna promuje ministra pisowskiego??? Że niby taka bezstronna? apolityczna??? To juz wyczerpały się tematy powiatu???? ...proponuje zmienic nazwę na Slowo Pis-u i nie udawać.... a tak przy okazji to ja się nie czuję bezpiecznie wręcz przeciwnie, przy obecnym stanie naszego kraju obawiam się kazdego dnia...

Bardzo dobrze lepsza pisowska niż targowiczan z po i .nowoczesnej. takich co za granicę jeżdżą i donoszą komunistom z UE historia odpowiednio oceni.
2017-11-17 22:04 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink3 +9 gazeta jaka????
re
Gazeta lokalna promuje ministra pisowskiego??? Że niby taka bezstronna? apolityczna??? To juz wyczerpały się tematy powiatu???? ...proponuje zmienic nazwę na Slowo Pis-u i nie udawać.... a tak przy okazji to ja się nie czuję bezpiecznie wręcz przeciwnie, przy obecnym stanie naszego kraju obawiam się kazdego dnia...
2017-11-17 18:44 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 +12 spajker
RE: Przywróciliśmy Polakom poczucie bezpieczeństwa – dwa lata MSWiA
dwa miliony ukraińców w polsce, interwencje w stylu igora stachowiaka, w stylu bezdomnego wywiezionego i pozostawionego w lesie na śmierć, pobicie 82 letniej złodziejki batonika w sklepie, marnowanie sił na ochronę miesięcznic. trzeba to doliczyć do sukcesów.
2017-11-17 17:43 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +12 pies ogrodnika
RE: Przywróciliśmy Polakom poczucie bezpieczeństwa – dwa lata MSWiA
Oduczyć Blaszaka kłamać - mission impossible.
2017-11-17 15:45 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz