Daniel Jurewicz ze Strzelina półtora tygodnia temu wyruszył w ekstremalną wyprawę rowerem dookoła PolskiMnóstwo potu, mordercza walka z organizmem i ból, który czasem jest nie do zniesienia. Radny Daniel Jurewicz ze Strzelina wyruszył właśnie w ekstremalną zimową podróż rowerem dookoła Polski. Kilka tysięcy kilometrów chce pokonać w miesiąc.
Daniel Jurewicz jest radnym gminy Strzelin. Prywatnie to miłośnik sportu. Kilka lat temu wpadł na pomysł, aby na rowerze przejechać dookoła Polskę. – Założyłem, że pojadę zimą, żeby wyprawa była bardziej ekstremalna. Wiele osób nie wierzyło mi – mówi Daniel Jurewicz. Rowerzysta konsekwentnie przygotowywał swój plan. Dwa lata temu dla sprawdzenia swoich możliwości, pojechał latem nad morze. Ponad 550 km pokonał jednośladem w dwa i pół dnia. Wyjazd utwierdził go w przekonaniu, że jest w stanie osiągnąć cel. Niedawno pojawiła się okazja, żeby podjąć wyzwanie. – Zamierzam otworzyć w Strzelinie bar o nazwie Mustang. Pomyślałem, że podróż dookoła Polski to doskonały sposób, żeby go wypromować – przyznaje. Przez ostatnie siedem miesięcy intensywnie ćwiczył. Kilka razy w tygodniu chodził na basen, jeździł rowerem ze Strzelina na Gromnik. W międzyczasie opracował poglądową mapę podróży. Oszacował, że ponad 3 tysiące kilometrów pokona w miesiąc. Założył, że dziennie będzie przemierzał ok. 100 km. W końcu półtora tygodnia temu zdecydował się wyruszyć.
Teresa Jurewicz, matka Daniela, zaznacza na mapie punkty, w których przebywa syn
Opuchnięte kolana i ciężar
Podróż rozpoczął w Złotym Stoku. Ze Strzelina dojechał tam samochodem. – Nie było to szczególne miejsce. Złoty Stok jest najbliżej granicy, dlatego właśnie stamtąd wystartowałem – tłumaczy. Jak się okazało, początek nie był łatwy. Silny wiatr, padający bez przerwy deszcz oraz kręte górskie drogi kotliny Kłodzkiej i Jeleniogórskiej dały się mocno we znaki. Pierwszego dnia przejechał 100 km, z roweru zsiadł około godziny 20. – W kolejnych dniach nie było lepiej. Jechało się bardzo ciężko. Pierwsze 250 km to była mordęga. Zaczęły bardzo boleć mnie kolana. Były opuchnięte. Miałem wrażenie, jakby ktoś wbijał w nie coś ostrego. Próbowałem zmieniać pozycję na rowerze, ale to niewiele dawało. Ojciec, z którym się kontaktowałem, doradził mi, żeby zrzucić niepotrzebny balast – opowiada. Rower z bagażami mógł ważyć nawet 50 kg. Spore obciążenie powodowało, że dziurawiły się dętki w oponach. Daniel łatał je kilka razy. Nie miał innego wyjścia, musiał porzucić część rzeczy. – Z tyłu roweru miałem wyświetlacz, na którym pojawiała się m.in. moja reklama i cel podróży. Nie mogłem jechać z tym dalej. Zostawiłem też sporo ciepłych ubrań. W sumie zrzuciłem ok. 20 kg bagażu – informuje. Jak przyznaje, dzięki temu dalsza podróż jest łatwiejsza. Ból w kolanach zmalał. Rowerzysta codziennie smaruje je specjalną maścią. – Gdy doskwiera mi ból podczas jazdy, to schodzę z roweru i idę przez jakiś kawałek, a następnie wsiadam z powrotem na rower. Z dnia na dzień jest coraz lepiej – przyznaje.
Z Danielem kontaktowaliśmy się pod koniec ubiegłego tygodnia. W tym czasie był już nad morzem. Dokładnie w Darłowie. Dotychczas (w siedem dni) pokonał ponad 800 km. Rowerzysta rzadko korzysta z nawigacji w telefonie komórkowym. Stara się kierować, patrząc na znaki drogowe. – Plan trasy, który stworzyłem jest poglądowy. Nie trzymam się go kurczowo. Na mapie zaznaczyłem kilka najważniejszych punktów, przez które chcę przejechać, m.in. Szczecin, Gdańsk, Suwałki, Białystok, Lublin, Przemyśl, Beskidy i meta w Złotym Stoku – zaznacza. Codziennie podróż zaczyna o Maria Kobylańska, była wychowawczyni Daniela ze szkoły podstawowej, trzyma w ręku szkolne zdjęcie. Wspomina, że już wtedy Daniel był żywym i lubiącym sport chłopcemporanku. Nocuje najczęściej w przydrożnych motelach lub hotelach. W domu została jego dziewczyna, która go nawiguje. – Gdy czuję, że mam dość, kontaktuję się z nią, aby poszukała w pobliżu noclegu. Beata Dzwoni do różnych miejsc i dopytuje o warunki. Ona jest takim menedżerem tej wyprawy – mówi. Tak długa i wyczerpująca podróż wiąże się również z odpowiednim odżywianiem. Daniel co prawda nie ma diety, ale stara się jeść rozsądnie. – Przy takim wysiłku ważne jest kaloryczne śniadanie. Codziennie zjadam także po dwa banany, które dają mi większą moc. Mam zawsze przy sobie również gorzką czekoladę, po którą sięgam, gdy opadam z sił. Codziennie zatrzymuję się na jeden ciepły posiłek – tłumaczy. Rowerzysta stara się wykorzystywać dzień na jazdę, dlatego nie robi zbyt długich przerw. – Mam na sobie ubranie ze specjalnego materiału, które trzyma ciepło i dobrze radzi sobie z nadmiarem potu. Źle znoszę jednak postoje, bo marznę. Staram się ich robić jak najmniej – wyjaśnia. Zdarza się, że Daniel napotyka na trasie ludzi, którzy pytają go podróż. Niektórzy są zdziwieni, że wybrał taką porę roku. Do osiągnięcia celu zostało mu jeszcze sporo kilometrów, ale rowerzysta jest pełen optymizmu. Choć na razie nie ma srogiej zimy, to na wschodniej części Polski opady śniegu mogą się pojawić. – Będę wtedy musiał dokupić cieplejsze ubrania. Jeśli zima przyjdzie, będę starał się ją pokonać – mówi.
Charytatywna propozycja
Podróż Daniela można śledzić na jego profilu facebookowym (Daniel Jurewicz), gdzie dodaje informacje o przebytej trasie. Jego koledzy trzymają kciuki, aby udało mu się dojechać do mety. Dopingują też najbliżsi. Rodzice Daniela codziennie kontaktują się z synem. W domu na ścianie mają wywieszoną mapę Polski, na której przypinają pinezki, w miejscach gdzie syn przebywa. – Miałam spore obawy o tę podróż. Liczyłam, że ktoś z nim pojedzie, ale ostatecznie wybrał się sam – mówi Teresa Jurewicz, matka Daniela. Rodzice przyznają, że syn od najmłodszych lat interesował się sportem. Pełna podziwu dla Daniela jest także Maria Kobylańska ze Strzelina, która była jego wychowawczynią w szkole podstawowej. – On już wtedy był bardzo energicznym, żywym i lubiącym sport chłopcem. Podziwiam jego pasję. Bardzo mnie to cieszy, że mój uczeń zdobył się na taką odwagę. Kibicuję mu i życzę, żeby szczęśliwie dojechał – mówi.
Warto również dodać, że Daniel swoją podróż chciał połączyć z celem dobroczynnym. Choć mu się to nie udało, to wciąż jest otwarty na propozycje. – Jeśli byłby ktoś, np. jakieś dziecko, które potrzebuje konkretnej pomocy, to chętnie moją podróż rozszerzę o taki cel. Można kontaktować się ze mną przez facebooka w tej sprawie – kończy.
Życzymy Danielowi szczęśliwej podróży i bezpiecznego dotarcia do mety. Gdy wróci, na pewno opowie o swoich wrażeniach na łamach gazety.

Rowerzysta wytyczył na mapie poglądową trasę z miejscami, które zamierza przejechać






UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
strzelinianin
RE: Rowerem dookoła Polski
ufka powiedziała :
strzelinianin powiedziała :
ufka powiedziała :
strzelinianin powiedziała :
ufka powiedziała :
NIKO powiedziała :
Widzę, że znaleźli się wielcy znawcy polityki i sportu. Jak jesteście tacy mądrzy droga otwarta do tego aby zostać radnym i przejechać Polskę rowerem dookoła. Potem możecie komentować. Amatorzy kwaśnych jabłek ! Pochwalcie się swoimi wyczynami ! Myślę, że nie osiągnęliście nawet 1% tego co on. Czekam na komentarze !
Najlepiej siedzieć w gminie i ustalać gdzie kwiatki posadzić! Ten radny zasługuje na pochwałę a nie -chamskie odzywki! Wstyd !
Zapomniałaś,że pan "radny" za taką formę realizacji swoich obywatelskich obowiązków bierze kasę w postaci comiesięcznej diety,ktora pochodzi z pieniędzy podatników.
Skąd pochodzi twoja wiedza,że za ten okres ( przejazd rowerem) radny pobiera dietę? Napisz konkretnie ile pieniędzy otrzyma radny z naszych podatków????
Z treści artykułu nie wynika ,że uzyskał zgodę przewodniczacego rady na urlop w pelnieniu obowiazków radnego Rady Miejskiej Strzelina oraz ,że za ten czas wstrzymana została wypłata diety radnego.Aż strach pomyśleć co ,by się działo gdyby tak każdy z członków rady wskoczył sobie na rower i gdzieś pojechał. Stawiając wyżej swoje hobby niż obowiązki wobec wyborców do wykonywania ,których nikt go siłą nie zmuszał.Każdego roku radni w sierpniu mają urlop i wówczas można realizować swoje pasje.Teraz to zwykła smarkateria !!!
Z tobą to ta wymiana zdań nie ma sensu. Cyt: z treści artykułu nie wynika...) to po co piszesz nie sprawdzone informacje? ???? Ty jak Petru -swetru mam pytanie ..będzie przerwa!!! To ile radny zabrał ci z twoich podatków? Potrafisz odpowiedzieć ? Należysz już do kodziarzy???Oni lubią takich dbających o demokrację jak ich przywódzca -Kijowski!
Widzę ,że jesteś politycznie nawiedzoną babą.Druga Pawłokicz.!!!

0
Gravatar
ufka
RE: Rowerem dookoła Polski
strzelinianin powiedziała :
ufka powiedziała :
strzelinianin powiedziała :
ufka powiedziała :
NIKO powiedziała :
Widzę, że znaleźli się wielcy znawcy polityki i sportu. Jak jesteście tacy mądrzy droga otwarta do tego aby zostać radnym i przejechać Polskę rowerem dookoła. Potem możecie komentować. Amatorzy kwaśnych jabłek ! Pochwalcie się swoimi wyczynami ! Myślę, że nie osiągnęliście nawet 1% tego co on. Czekam na komentarze !
Najlepiej siedzieć w gminie i ustalać gdzie kwiatki posadzić! Ten radny zasługuje na pochwałę a nie -chamskie odzywki! Wstyd !
Zapomniałaś,że pan "radny" za taką formę realizacji swoich obywatelskich obowiązków bierze kasę w postaci comiesięcznej diety,ktora pochodzi z pieniędzy podatników.
Skąd pochodzi twoja wiedza,że za ten okres ( przejazd rowerem) radny pobiera dietę? Napisz konkretnie ile pieniędzy otrzyma radny z naszych podatków????
Z treści artykułu nie wynika ,że uzyskał zgodę przewodniczacego rady na urlop w pelnieniu obowiazków radnego Rady Miejskiej Strzelina oraz ,że za ten czas wstrzymana została wypłata diety radnego.Aż strach pomyśleć co ,by się działo gdyby tak każdy z członków rady wskoczył sobie na rower i gdzieś pojechał. Stawiając wyżej swoje hobby niż obowiązki wobec wyborców do wykonywania ,których nikt go siłą nie zmuszał.Każdego roku radni w sierpniu mają urlop i wówczas można realizować swoje pasje.Teraz to zwykła smarkateria !!!
Z tobą to ta wymiana zdań nie ma sensu. Cyt: z treści artykułu nie wynika...) to po co piszesz nie sprawdzone informacje? ???? Ty jak Petru -swetru mam pytanie ..będzie przerwa!!! To ile radny zabrał ci z twoich podatków? Potrafisz odpowiedzieć ? Należysz już do kodziarzy???Oni lubią takich dbających o demokrację jak ich przywódzca -Kijowski!

0
Gravatar
strzelinianin
RE: Rowerem dookoła Polski
ufka powiedziała :
strzelinianin powiedziała :
ufka powiedziała :
NIKO powiedziała :
Widzę, że znaleźli się wielcy znawcy polityki i sportu. Jak jesteście tacy mądrzy droga otwarta do tego aby zostać radnym i przejechać Polskę rowerem dookoła. Potem możecie komentować. Amatorzy kwaśnych jabłek ! Pochwalcie się swoimi wyczynami ! Myślę, że nie osiągnęliście nawet 1% tego co on. Czekam na komentarze !
Najlepiej siedzieć w gminie i ustalać gdzie kwiatki posadzić! Ten radny zasługuje na pochwałę a nie -chamskie odzywki! Wstyd !
Zapomniałaś,że pan "radny" za taką formę realizacji swoich obywatelskich obowiązków bierze kasę w postaci comiesięcznej diety,ktora pochodzi z pieniędzy podatników.
Skąd pochodzi twoja wiedza,że za ten okres ( przejazd rowerem) radny pobiera dietę? Napisz konkretnie ile pieniędzy otrzyma radny z naszych podatków????
Z treści artykułu nie wynika ,że uzyskał zgodę przewodniczaceg o rady na urlop w pelnieniu obowiazków radnego Rady Miejskiej Strzelina oraz ,że za ten czas wstrzymana została wypłata diety radnego.Aż strach pomyśleć co ,by się działo gdyby tak każdy z członków rady wskoczył sobie na rower i gdzieś pojechał. Stawiając wyżej swoje hobby niż obowiązki wobec wyborców do wykonywania ,których nikt go siłą nie zmuszał.Każdego roku radni w sierpniu mają urlop i wówczas można realizować swoje pasje.Teraz to zwykła smarkateria !!!

0
Gravatar
ufka
RE: Rowerem dookoła Polski
strzelinianin powiedziała :
ufka powiedziała :
NIKO powiedziała :
Widzę, że znaleźli się wielcy znawcy polityki i sportu. Jak jesteście tacy mądrzy droga otwarta do tego aby zostać radnym i przejechać Polskę rowerem dookoła. Potem możecie komentować. Amatorzy kwaśnych jabłek ! Pochwalcie się swoimi wyczynami ! Myślę, że nie osiągnęliście nawet 1% tego co on. Czekam na komentarze !
Najlepiej siedzieć w gminie i ustalać gdzie kwiatki posadzić! Ten radny zasługuje na pochwałę a nie -chamskie odzywki! Wstyd !
Zapomniałaś,że pan "radny" za taką formę realizacji swoich obywatelskich obowiązków bierze kasę w postaci comiesięcznej diety,ktora pochodzi z pieniędzy podatników.
Skąd pochodzi twoja wiedza,że za ten okres ( przejazd rowerem) radny pobiera dietę? Napisz konkretnie ile pieniędzy otrzyma radny z naszych podatków????

0
Gravatar
strzelinianin
RE: Rowerem dookoła Polski
ufka powiedziała :
NIKO powiedziała :
Widzę, że znaleźli się wielcy znawcy polityki i sportu. Jak jesteście tacy mądrzy droga otwarta do tego aby zostać radnym i przejechać Polskę rowerem dookoła. Potem możecie komentować. Amatorzy kwaśnych jabłek ! Pochwalcie się swoimi wyczynami ! Myślę, że nie osiągnęliście nawet 1% tego co on. Czekam na komentarze !
Najlepiej siedzieć w gminie i ustalać gdzie kwiatki posadzić! Ten radny zasługuje na pochwałę a nie -chamskie odzywki! Wstyd !
Zapomniałaś,że pan "radny" za taką formę realizacji swoich obywatelskich obowiązków bierze kasę w postaci comiesięcznej diety,ktora pochodzi z pieniędzy podatników.

0
Gravatar
ufka
RE: Rowerem dookoła Polski
NIKO powiedziała :
Widzę, że znaleźli się wielcy znawcy polityki i sportu. Jak jesteście tacy mądrzy droga otwarta do tego aby zostać radnym i przejechać Polskę rowerem dookoła. Potem możecie komentować. Amatorzy kwaśnych jabłek ! Pochwalcie się swoimi wyczynami ! Myślę, że nie osiągnęliście nawet 1% tego co on. Czekam na komentarze !
Najlepiej siedzieć w gminie i ustalać gdzie kwiatki posadzić! Ten radny zasługuje na pochwałę a nie -chamskie odzywki! Wstyd !

0
Gravatar
NIKO
Do wszystkich, którym żal dupę sciska
Widzę, że znaleźli się wielcy znawcy polityki i sportu. Jak jesteście tacy mądrzy droga otwarta do tego aby zostać radnym i przejechać Polskę rowerem dookoła. Potem możecie komentować. Amatorzy kwaśnych jabłek ! Pochwalcie się swoimi wyczynami ! Myślę, że nie osiągnęliście nawet 1% tego co on. Czekam na komentarze !
0
Gravatar
spajker
RE: Rowerem dookoła Polski
Piotrek powiedziała :
Hmmm jak można planować, taka wyprawę i nagle się orientuje będąc na trasie, ze ma 20 kg zbędnego bagażu. Sam swojego czasu pokonywałem takie dystanse mi.n do Austrii i nie przypominam sobie ze w trakcie drogi mam coś do wyrzucenia bo się ciężko pedałuje.... Takie wyprawy się planuje dość skrupulatnie
doświadczone ramole planują skrupulatnie a spontaniczni młodzi ludzie żądni przygody uczą się na własnej dooopie i na własnych kolanach. ja planowałem być sportowcem. na razie planowo nabieram masy. na siłę mięśni i na sportową determinację przyjdzie jeszcze czas. jak mi nie wyjdzie to obwinię polityków sanację/okupację/prl/ 3rp/4rp i brak dotacji ue na wyćwiczenie grzdyla.

0
Gravatar
Piotrek
RE: Rowerem dookoła Polski
Hmmm jak można planować, taka wyprawę i nagle się orientuje będąc na trasie, ze ma 20 kg zbędnego bagażu. Sam swojego czasu pokonywałem takie dystanse mi.n do Austrii i nie przypominam sobie ze w trakcie drogi mam coś do wyrzucenia bo się ciężko pedałuje.... Takie wyprawy się planuje dość skrupulatnie
0
Gravatar
iżyka
RE: Rowerem dookoła Polski
powiat powiedziała :
iżyka powiedziała :
Zadania radnego są opisane. Nie jest to jeżdżenie po Polsce na rowerze. Jak nie ma czasu chodzić na sesje i komisje to niech odda mandat.
Już większej głupoty nie mogłeś(aś) wymyśleć! Komu jeszcze chcesz zabrać mandat? Jakież to ważne decyzje podejmuje gmina w czasie jego nieobecności? Budowy placu zabaw w Ośnie? Nie ośmieszaj się !!!!
Sam się nie ośmieszaj. Radny ma uczestniczyć w sesjach i komisjach. Bo to jego zadanie i za to biwrze diete. Jeśli ma w poważaniu to NIE ZREZYGNUJE i niech radnym będzie ten kto chce pracować dla gminy.

0

Przeczytaj także