Jakub OlejnikW ostatnim czasie zwiększa się liczba prób samobójczych i okaleczeń wśród nastolatków. Coraz młodsze dzieci przyznają, że miewają myśli o odebraniu sobie życia. Problem choć wydaje się globalny, dotyka także mieszkańców naszego powiatu.Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w naszym kraju rocznie kilka tysięcy osób popełnia samobójstwa. W 2014r. liczba osób, które targnęły się na swoje życie, osiągnęła ponad 6 tys. Wśród nich są także nastolatkowie. Niestety, tragiczne przypadki czy próby samobójcze zdarzają się także na terenie naszego powiatu. Niedawno życie próbowała sobie odebrać 15-letnia dziewczyna, która wyskoczyła z okna. Trafiła do szpitala. O narastającym problemie, zwłaszcza wśród uczniów, rozmawialiśmy z psychologiem. – W ostatnim czasie rośnie tendencja prób i myśli samobójczych u nastolatków. Niepokojące są także dane, które wskazują, że problem ten dotyczy coraz młodszych dzieci. Niestety, coraz częstsze są też przypadki samookaleczenia – mówi Agnieszka Grębowicz, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Strzelinie. Z obserwacji specjalisty wynika, że bardzo często młodzi ludzie są nieświadomi konsekwencji podejmowania takiej decyzji. – W ich wyobrażeniu życie to rodzaj gry komputerowej, w której posiadają kilka żyć. Niedawno na zajęciach z gimnazjalistami zapytałam, czy mieli myśli lub próby samobójcze. Większość powiedziała, że tak. Powody, które wskazywali, dotyczyły problemów w szkole lub domu. Nie potrafili jednak odpowiedzieć konkretnie, co chcieli przez to osiągnąć. Stwierdzili jedynie, że tak naprawdę nie chcieli się zabić. Być może jest to rodzaj zwrócenia uwagi na swoje problemy – tłumaczy. Jak wskazuje, obecnie powszechny dostęp młodych osób do różnych treści w Internecie wzmaga i poszerza wiedzę dotyczącą sposobów na odebranie sobie życia. Często bywa, że rodzice nie są świadomi problemów dzieci, które niechętnie o nich mówią. – W życiu młodego człowieka bardzo ważną rolę odgrywają rodzice. To oni są pierwszymi ważnymi postaciami w życiu dziecka, wzorcem do naśladowania, na podstawie którego budują swoją tożsamość. Powinniśmy o tym pamiętać. Przedszkole i szkoła bez wsparcia z ich strony nie jest w stanie wychować dziecka, a telewizja, laptop czy telefon komórkowy nie przekaże ważnych wartości. Poświęcony czas, otwartość i rozmowy procentują w późniejszym czasie – tłumaczy. – Zauważalna jest także tendencja rodziców do ułatwiania dziecku życia, do „wygładzania” im drogi, którą idą, poprzez usuwanie trudności, rozwiązywanie za nie problemów. Takie wychowanie powoduje, że dzieci nie nabierają odporności psychicznej, co może mieć znaczny wpływ na późniejsze życie – dodaje.
Coraz więcej młodych osób, którzy mają myśli samobójcze korzysta z darmowego telefonu zaufania (116 111). Często bowiem zdarza się, że młodzież wstydzi się rozmów z bliskimi na trudne tematy i szuka pomocy w miejscach, gdzie człowiek może być anonimowy. – Zachęcam każdą młodą osobę do rozmów o swoich problemach z dorosłym, któremu ufają. Zamykanie się przed innymi ludźmi i kumulowanie napięć w sobie jest najgorszym rozwiązaniem. Efekt może być taki, jak z balonem napełnianym powietrzem. Do pewnego momentu go przyjmie, ale w końcu pęknie – wyjaśnia psycholog.
***
Zachowania samobójcze stanowią bardzo złożony problem. Trudno więc wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie decydują się na tak radykalny krok, podczas gdy inni w podobnej czy nawet gorszej sytuacji tego nie robią. Niewątpliwie większości samobójstw można zapobiec, więc powinniśmy reagować i nie bagatelizować problemów.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także