- Roślina ta, zwana też czosnkiem dętym, pochodzi z Azji - wyjaśnia autorka
- Roślina ta, zwana też czosnkiem dętym, pochodzi z Azji - wyjaśnia autorka
W dzisiejszym odcinku kącika ogrodniczego chciałam zachęcić do uprawy cebuli siedmiolatki (Allium fistulosum L.). Roślina ta, zwana też czosnkiem dętym, pochodzi z Azji. Na Syberii, skąd do nas trafiła, nadal występuje w stanie dzikim.
Siedmiolatka należy do gatunków trwałych. Jak sama nazwa wskazuje, w jednym miejscu może plonować przez kilka lat. Nie zawiązuje zgrubiałych cebul, a tworzy kępki z liśćmi podobnymi jak u cebuli zwyczajnej - rurkowatymi o jasnozielonej barwie. Spotykane są też odmiany w kolorze białym czy czerwonym. Częścią jadalną jest znany wszystkim szczypior, ale polecam do konsumpcji całe okazy, wydłużone łodygi z podłużnymi cebulkami. Roślina dorasta do 70 cm wysokości.
Zbierany szczypior charakteryzuje się bardzo łagodnym smakiem (stąd lubiany przez dzieci) oraz wspaniałym aromatem. Warto podkreślić, że oprócz walorów smakowych dostarcza nam dużo witaminy C, nieco wit. A, PP i z grupy B oraz szereg mikroelementów. Zawartość flawonoidów powoduje, że siedmiolatka ma działanie antyalergiczne, antybakteryjne, a nawet antyrakowe. Pozytywnie też wpływa na układ krwionośny.
Cebula siedmiolatka ceniona jest również w kuchni jako składnik sałatek, surówek, zapiekanek czy zup. To doskonały dodatek do twarożku czy choćby do posypania na kanapki.
Uprawa siedmiolatki nie nastręcza trudności. Roślina toleruje niską temperaturę, dobrze przetrzymuje mróz i zaczyna wegetację już przy kilku stopniach Celsjusza powyżej zera. Dobrze rośnie w miejscu słonecznym, ale znosi też lekkie zacienienie i okresową nadmierną wilgotność gleby.
Na wiosnę (marzec - kwiecień) wysiewamy nasiona, a w okresie maja - czerwca sadzimy wyhodowaną lub kupioną rozsadę na miejsce stałe. Siedmiolatkę można też rozmnażać poprzez podział kęp.
Zbiór zaczynamy, gdy szczypior osiągnie wysokość ok. 20 cm. Zniecierpliwieni smakosze zrywają jednak wcześniej, gdyż jest to pierwsza wiosenna nowalijka, która pojawia się w naszym ogrodzie nawet w lutym (!).
W czerwcu na pędach zauważymy jasne kuliste kwiaty, które zwabiają na rabatę pszczoły i inne owady.
Na zimę siedmiolatka pozostaje w ogrodzie bez przykrycia.
Ścinane w ciągu roku pędy można mrozić, co pozwoli nam cieszyć się jajecznicą ze szczypiorkiem nawet w środku zimy.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także