Edward Tracz jest nie tylko rolnikiem, ale również przewodniczącym RP DIR PS
Edward Tracz jest nie tylko rolnikiem, ale również przewodniczącym RP DIR PS
Dla jednych to wakacje, dla innych najgorętszy okres w roku. I nie mówimy o panujących temperaturach, ale o pracy. Lato w rolnictwie, to przecież czas żniw.
Póki co omijają nas pogodowe niespodzianki. Nie nawiedzają naszego region uani burze, ani wichury, o większym gradzie nie mówiąc. Wysoka temperatura może być uciążliwa, ale rolnicy nie narzekają. - Jeszcze kilka dni i będę mógł powiedzieć, że skończyłem żniwa – powiedział Edward Tracz, rolnik z Dębnik. - Pogoda w tym roku sprzyja rolnikom. Jest wprawdzie gorąco ale lepsze to, niż deszcze i chłód. Dzięki temu ziarno jest dobrej jakości, plony są wyższe sprzęt nie psuje się, można więc powiedzieć, że żniwa przebiegają dobrze – dodał nasz rozmówca. Podobnie ocenia tegoroczne żniwa Jan Kozak, prezes strzelińskiej Gminnej Spółdzielni. - Zebraliśmy już rzepak, w całości, obecnie zbieramy jęczmień i pszenicę. Jęczmień browarniany, a jeżeli ziarno nie spełnia wymagań browarów, to paszowy. Jeżeli chodzi o jęczmień browarniany, to odbiorca, z którym mamy podpisaną umowę w tym roku, obniżył swoje wymagania co do jakości. Za ziarno o niższych parametrach płaci mniej, ale odbiera jako browarniany. O pszenicy trudno coś powiedzieć, bo dopiero zaczęliśmy odbierać ziarno – powiedział prezes GS. Jak udało nam się ustalić, zwykle tak jest, że w przypadku pszenicy na początku żniw ziarno jest mniejsze, a późniejsze większe i lepszej jakości. Trzecim naszym rozmówcą był Tomasz Osowski, rolnik z gminy Kondratowice. - Na polu zostało jeszcze trochę zboża. Myślę, że w żniwa naszym regionie potrwają jeszcze tydzień. Prezes Jan Kozak, podobnie jak rolnicy z grupy producenckie ma w czasie żniw dużo pracyOmijały nas burze i deszcze. Padało wprawdzie przez jakiś czas, ale ani zboża, ani rzepaki nie poprzerastały. Spodziewam się, że zbiory będą dobre, że bez kłopotów skosimy i zwieziemy je z pola – mówił nasz trzeci rozmówca. - Co ważne, to praktycznie nie mamy problemów z punktami skupu. W naszym powiecie jest ich sporo i nie trzeba stać w kolejkach, przynajmniej ja nie mam kłopotów z kolejkami przed skupem – dodał pan Tomasz. Niestety, nie wszyscy tak optymistycznie mówią o punktach skupu zbóż. - Niestety, docierają do mnie, do Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej, sygnały, że kolejki przed elewatorami są długie – poinformował nas Edward Tracz, który jest rolnikiem i przewodniczącym RP DIR Powiatu Strzelińskiego. - Rolnicy skarżyli się również, że elewatory pracują krócej niż powinny. Wyjaśniliśmy tę sprawę i okazało się, że wcześniejsze zamykanie bramy spowodowane było kolejką, jaka stała już za bramą, na terenie elewatorów. Po prostu do godz. 19.00 nie można było rozładować więcej przyczep. Nie mniej, w mojej ocenie i na podstawie rozmów z rolnikami mogę powiedzieć, że problemy ze skupem są. Dowiedzieliśmy się właśnie, że Soufflet Polska wstrzymał skup do czwartku 10 sierpnia br. (my rozmawialiśmy 4 sierpnia br. - red.). Tygodniowa przerwa, na kilka dni przed zakończeniem żniw nie jest dla rolników dobra. Póki co pogoda sprzyja ale jak zacznie padać? Wtedy może się okazać, że nie zdążymy zebrać zboża z pola, a jak nawet zbierzemy, to mniej – zauważył przewodniczący Tracz.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także