Od trzech lat zmagamy się z nasilonym występowaniem mączlika warzywnego. Jakie szkody może wyrządzić ten owad? Jakie czynniki wpływają na jego obecność? Jak z nim walczyć?
Od kilkunastu dni powiat strzeliński boryka się z nietypowym problemem. Cyklicznie, ale często, nawiedzają nasz region fale małych białych owadów. Tajemnicze motylki pojawiają się nagle. Można je spotkać wszędzie i niemal o każdej porze dnia. Co ciekawe, pokazują się jednocześnie na dużych obszarach i to niekiedy w ogromnych ilościach. Chmary komarów, w porównaniu do nich, są niczym. Wysyp owadów zauważyć można było kilka razy w ubiegłym tygodniu również w Strzelinie. Czym są owady przepełniające powietrze, a niekiedy trafiające do naszyche płuc (gdyż bywa ich w tak dużo, że trudno się nimi nie zaciągnąć).Mączlik warzywny jest szkodnikiem ciepłolubnym. Zdjęcie zostało zrobione na podwórzu przy  ul. Mickiewicza w Strzelinie
Mączlik warzywny (Aleyrodes proletella), bo o niego tu chodzi, to pluskwiak od dawna spotykany w Polsce. W ostatnim czasie jednak zaczęto mówić o nim jako o szkodniku. Można go spotkać także w powiecie strzelińskim. - Owad ten należy do rzędu pluskwiaków do rodziny mączlikowatych. Notowano go w kraju już w latach trzydziestych poprzedniego wieku, jednak nie był on wówczas aż tak dokuczliwy jak teraz - powiedział kierownik strzelińskiego oddziału Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa Janusz Jachowicz. Wspomniał również, że mączlik do 2014 roku występował głównie na chwastach (m. in. glistnik jaskółcze ziele, mniszek lekarski, cykoria podróżnik). Jest on szkodnikiem ciepłolubnym. - Od 2015 roku występuje w ilościach masowych na warzywach kapustnych (kapusta brukselska, włoska, głowiasta, warzywa liściowe) oraz notowany jest na rzepaku ozimym jesienią. Może powodować spore szkody na plantacjach. Owady są dosyć łatwe do identyfikacji. Dorosłe osobniki mają mniej więcej od 1,5 do 2 milimetrów wielkości. Swój biały kolor zawdzięczają pokryciu białym, woskowym nalotem. Charakterystyczne są dla nich też skrzydła w kształcie litery delta. Cechą, która odróżnia go od pozostałych mączlików są dwie ciemne plamki na środki i na końcu każdego skrzydła - kontynuował kierownik. Dodał także, iż w chłodnym klimacie owad rozwija się przez 2 - 3 pokolenia, a w gorącym do 6 pokoleń. Duży wpływ na jego występowanie ma niewątpliwie ocieplenie klimatu. - Do 2014 roku mączlik był notowany, ale nie w takiej skali jak ma to miejsce teraz. Są to osobniki wielożerne. Tam gdzie się zatrzymują, są w stanie założyć kolonię. Larwy i osobniki dorosłe żerują na dolnej stronie liścia - zaznaczyła Urszula Durbajło, starszy specjalista PIORiN w Strzelinie.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
szarmancki
RE: Plaga muszek
Przyleciały złożyć wniosek na 500+
0
Gravatar
Mx
.
Siedzi to na brukselce w dawnych sadach przy drodze na Wrocław. Z jednej strony śmierdzi cukrownia, z drugiej brukselka, taki klimat. W porównaniu do małych, uroczych miasteczek na dolnym Śląsku Strzelin to właśnie takie śmierdzące g... I nie zmienia tego klomby z kwiatami i inne wypociny rządzących. Niestety...
0
Gravatar
...
WINA TUSKA
Wina Tuska
0

Przeczytaj także