Mateusz Stanek z CKZiU w Ludowie Polskim

Na Ukrainie jeszcze dzisiaj znajduje się wiele mogił i nagrobków naszych przodków. Aby ocalić je od zapomnienia organizowane są wyjazdy w celu porządkowania polskich cmentarzy. W jednym z nich wzięła udział ekipa z CKZiU w Ludowie Polskim. Jak wspominają ten wyjazd? Jak wyglądała ich praca?

Pracownicy i uczniowie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Ludowie Polskim po raz kolejny wzięli udział w akcji ,,Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Patronat nad nią sprawuje TVP 3 Wrocław, a głównym inicjatorem jest redaktor Grażyna Orłowska - Sondej. - Z Kresów pochodzą moi rodzice. Po raz pierwszy wyjechałam na Ukrainę jako wolontariuszka z ekipą pana Mariana Grabasa z Gimnazjum w Borowie. Wyjeżdżał on wtedy do Buczacza, a moi przodkowie pochodzą z miejscowości oddalonej o ok. 30 km od niego. Nawiązałam też kontakt z panią Orłowską – Sondej i wówczas, kiedy stanęłam na cmentarzu w Zawadówce, zobowiązałam się, że zachęcę naszych uczniów i opiekunów do wspólnego wyjazdu za rok. Od 2016 roku uczestniczymy w akcji, ale już jako CKZiU w Ludowie Polskim - opowiada pedagog szkolny Wioleta Stupnicka.

Jest to duże przedsięwzięcie, gdyż trzeba zachęcić młodzież do ciężkiej pracy i zainteresować ich historią Kresów. Akcja niesie ze sobą pewne przesłanie, gdyż na pewno uczy historii i ma również znaczenie patriotyczne. - Cmentarz w Zawadówce, który został przydzielony nam rok temu, był bardzo zarośnięty. Oprócz tego, porządkowaliśmy cmentarz w Markowej. Pracujemy w wolontariacie i sami musimy zadbać o odpowiedni sprzęt. Ponieważ byłam tam już w roku 2015, to wiedziałam w co się zaopatrzyć. Pojechało z nami wtedy czterech uczniów oraz pan Jan Przyszlak z CKZiU w Ludowie, mój kuzyn z żoną oraz studentka z Zielonej Góry - tłumaczy pani Wioleta.

Podróż na Ukrainę to również wiele...
Więcej w wydaniu papierowym.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Podróż na groby swoich przodków...
państwo polskie dało państwu ukraińskiemu "pożyczki", a to 100 milionów dolarów a to 500 milionów dolarów. na "rozwój demokracji". ten rozwój demokracji miał polegać na tym że nieznani sprawcy przestaną strzelać granatnikami w polski konsulat , że nieznani sprawcy przestaną niszczyć polskie cmentarze, że nieznani sprawcy przestaną napadać na polskie samochody na przejściu granicznym. nie mam obaw o groby polaków na ukrainii, tambylcy podlewają je moczem i konserwują czerwoną i czarną farbą. polski król wiśniowiecki - narodowości ukraińskiej wiedział jak się skutecznie rozmawia z ukraińcami. ogniem i mieczem.
0

Przeczytaj także