Tak wyglądają zarysy budynków zaginionej przed wiekami wsi Goschwitz, przetworzone komputerowo na podstawie lotniczego skanowania laserowego (oprac. M. Legut-Pintal)
Tak wyglądają zarysy budynków zaginionej przed wiekami wsi Goschwitz, przetworzone komputerowo na podstawie lotniczego skanowania laserowego (oprac. M. Legut-Pintal)
Badania archeologiczne prowadzone na Gromniku odbiły się szerokim echem nie tylko w Polsce. Niebawem podobnie będzie można mówić o innym stanowisku archeologicznym odkrytym... pod Gromnikiem.
Dzięki najnowszej technologii udało się zlokalizować istniejące w XIII i XIV w. wsie. Odkrycie stało się sensacją w naukowym świecie i szansą na lepsze poznanie naszej przeszłości. O samym odkryciu, i nadziejach z nim związanych rozmawialiśmy z dr Marią Legut-Pintal z Katedry Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej.

Skąd wiadomo było, że odnaleziona wieś istniała i gdzie jej szukać?
- Źródła pisane, dokumenty z XIV w., wskazują, że w kompleksie leśnym, położonym na południe od Strzelina znajdowały się w okresie średniowiecza przynajmniej trzy wsie, które dzisiaj uchodzą za zaginione: Goschwitz, Buchwald i Crossin. Ich poszukiwania rozpoczęły się już w okresie przedwojennym za sprawą regionalisty Karla Eisterta, który opublikował w regionalnym periodyku informacje na ich temat, zaczerpnięte nie tylko ze średniowiecznych dokumentów, ale również z miejscowych podań. Chociaż lokalizacja wsi Goschwitz była w przybliżeniu znana, nie udało się wtedy odkryć jej reliktów w terenie. Wraz z wymianą ludności doszło do utraty wielu informacji o lokalizacji dawnych osad. Do poszukiwań zanikłych wsi Wzgórz Strzelińskich wrócił w 2007 r. Krzysztof Fokt (historyk i archeolog pracownik Uniwersytetu Jegiellońskiego), który odnalazł wtedy pozostałości pierwotnego siedliska wsi Gębczyce oraz dawnej siedziby rycerskiej i przeprowadził tam badania archeologiczne.
Lokalizacja zanikłych wsi w północnej części Wzgórz Strzelińskich (oprac. M. Legut-Pintal)
Jak doszło do odkrycia?
- Przełom w badaniach nad opuszczonymi średniowiecznymi wsiami Wzgórz Strzelińskich przyniosło pojawienia się nowej metody - lotniczego skanowania laserowego (także jako Lidar, ALS). Pozyskane w wyniku nalotów dane umożliwiły wykonanie modelu powierzchni gruntu położonego pod obszarami zalesionymi, dotychczas niedostępnymi do badań archeologicznych. Efektem udostępnienia obrazu z lotniczego skanowania laserowego na serwisie Geoportal.gov.pl było dokonanie wielu spektakularnych odkryć archeologicznych na obszarze całej Polski. Możliwe było także ponowne przyjrzenie się obszarowi Wzgórz Strzelińskich.

Co tak naprawdę odkryto?
- Numeryczny model terenu pochodzący z danych z lotniczego skanowania laserowego ujawnił istnienie niewielkich wyniosłości i wgłębień w powierzchni terenu, które można interpretować jako relikty siedliska wsi - rzędy zagród położonych po dwóch stronach prostokątnego placu (tzw. nawsia).
Cały artykuł dostępny jest tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
gienio z cmentaża
RE: Zaginione wsie pod Gromnikiem...
Jednak to nie to samo co złoty pociąg z Wałbrzycha... To słabe medialnie jest...
0
Gravatar
łoś
RE: Zaginione wsie pod Gromnikiem...
seb powiedziała :
brawo po tylu latach. Taka technologia tyle leśniczych i przez przypadek szok
Szukali córki leśniczego od Szyszki.

0
Gravatar
seb
szok
brawo po tylu latach. Taka technologia tyle leśniczych i przez przypadek szok
0
Gravatar
Cgt
RE: Zaginione wsie pod Gromnikiem...
Pięknie to niesamowite a jednak
0

Przeczytaj także