- Bioasekuracja pozwoli uchronić drób i trzodę chlewna przed zarażeniem groźnymi chorobami - uważa Magdalena Łupicka-Aksamit
- Bioasekuracja pozwoli uchronić drób i trzodę chlewna przed zarażeniem groźnymi chorobami - uważa Magdalena Łupicka-Aksamit
Środki masowego przekazu informują, że jest się czego obawiać. Dwie groźne choroby zwierząt zbierają żniwo. Zagrożone mogą być zarówno duże hodowle, jak i pojedyncze zwierzęta gospodarcze.
Powiat strzeliński należy do regionów o znaczącej produkcji rolnej. Przeważa produkcja roślinna ale swoje gospodarstwa prowadzą również hodowcy. Jeżeli dodamy do tego gospodarstwa, w których drób czy świnie trzyma się jedynie na własne potrzeby, to okaże się, ze problem dotyczy praktycznie wszystkich rolników z naszego powiatu. A chodzi o dwie niebezpieczne choroby zwierząt. - Kolejny rok notujemy w Polsce ogniska zachorowań na afrykański pomór świń (ASF) i ptasiej grypy (HPAI) – poinformowała nas Magdalena Łupicka-Aksamit p.o. Powiatowego Lekarza Weterynarii w Strzelinie. - Zagrożenie pojawienia się zarówno ASF, jak i HPAI w naszym powiecie istnieje, dlatego hodowcy drobiu i trzody chlewnej powinni, zachować daleko idącą ostrożność i prewencję. A prewencja to przede wszystkim bioasekuracja. Po pierwsze mata nasączona środkiem dezynfekcyjnym przed wejściem do budynków inwentarskich, w których utrzymywane są świnie. ASF jest przenoszony przez wolno żyjące zwierzęta, głównie przez dziki. Dlatego świnie należy utrzymywać w sposób wykluczający kontakt z dzikimi zwierzętami. Podobnie pasze. Zadbajmy, żeby nie miały do nich dostępu dzikie zwierzęta. I co równie ważne, nie kupujmy świń niewiadomego pochodzenia. Dodajmy do tego jeszcze codzienną obserwację stanu zdrowia świń i powiadamianie lekarza weterynarii o zaobserwowanych niepokojących objawach, a będziemy mogli powiedzieć, że stosujemy się do podstawowych zasad bioasekuracji - dowiedzieliśmy się od naszej rozmówczyni.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także