- Szczypiorek czosnkowy jest rośliną znaną w Azji od 2000 lat - powiedziała autorka tekstu
- Szczypiorek czosnkowy jest rośliną znaną w Azji od 2000 lat - powiedziała autorka tekstu
Szczypiorek czosnkowy (Allium tuberosum Rottl ex Spreng) jest rośliną znaną w Azji od 2000 lat. Do Europy dotarł z Chin, gdzie uprawia się go na dużą skalę. U nas nie osiągnął jeszcze takiej popularności i wart jest rozpropagowania.
Roślina właśnie z racji pochodzenia nazywana jest również szczypiorkiem chińskim, czosnkiem chińskim lub orientalnym. Spotkałam też określenie „szczypiorek bulwiasty”, nawiązujące do jego formy botanicznej.
W Polsce uprawiany jest w ogródkach jako warzywo, ale ze względu na ciekawe kwiaty sadzi się tę odmianę szczypioru również w celach dekoracyjnych. Szczypiorek czosnkowy łączy w sobie walory smakowe i lecznicze szczypioru zwyczajnego i czosnku. Roślina może stać się cennym składnikiem naszej diety. To doskonałe źródło makro - i mikroelementów (w tym żelaza) oraz witaminy C, której zawiera więcej niż tradycyjny szczypiorek. Świetnie sprawdza się w roli nowalijki, dostarczającej nam po zimie sporej porcji niezbędnych wartości odżywczych i prozdrowotnych.
Liście szczypiorku czosnkowego mają charakterystyczny dla czosnku aromat ale bardziej subtelny i mniej, wpływający na nasz oddech.
W kuchni ten szczypiorek doskonale sprawdza się pokrojony na kanapkach, jako dodatek do twarożku, sałatek czy dań mięsnych i zup. Można go też spożywać po ugotowaniu, wtedy liście staną się bardziej żółte i delikatniejsze w smaku.
Ścięty z grządki szczypiorek czosnkowy bez problemu przetrzymamy przez 2-3 dni w naczyniu z wodą, do tygodnia w lodówce, a zamrożony stanowić będzie doskonałe źródło witamin w czasie zimy. Jajecznica z tym zielonym czosnkowym dodatkiem może stać się królową niedzielnego śniadania.
Szczypiorek czosnkowy rośnie właściwie w każdych warunkach. Lubi miejsca słoneczne, ale zniesie tez lekki półcień. Nadaje się do uprawy tak w przydomowych ogródkach, jak i w doniczkach na balkonie czy wprost na parapecie okiennym.
Roślina ta jest mrozoodporna, wytrzymuje silne wiatry i spadki temperatury do -40 st.C, nie wymaga więc osłony na zimę. To gatunek niewrażliwy na choroby i odporny na szkodniki. Kępy szczypiorku wymagać będą od nas wiosennego zasilenia np. kompostem oraz podlewania w czasie letnich upałów. W zamian otrzymamy mnogość liści począwszy od marca aż do przymrozków. Rozmnaża się bez problemu tak z nasion wysianych wiosną (dostępne w handlu), jak i przez podział starszych kęp (jesienią).
Warzywo tworzy kępy, które rosną w jednym miejscu przez kilka lat. Wczesną wiosną (nawet w lutym) z cebulek zaczynają wyrastać liście o intensywnej zielonej barwie. Liście o przekroju spłaszczonego trójkąta nie są rurką typową dla innych odmian szczypioru, z kształtu bardziej przypominają trawę. Osiągają one wysokość nawet do 30-40 cm. W pełni lata, w sierpniu, pojawiają się długie pędy kwiatostanów o średnicy ok. 5 cm. Kwiaty barwy białej, o miłym zapachu zwabiają pszczoły i motyle.
Wiele osób trzyma szczypiorek czosnkowy również dla kwiecia, bowiem znakomicie prezentują się bukiety z kwiatów ciętych świeżych i suszonych. Ozdobą są również kuliste owocostany z nasionami, które po ususzeniu przetrwają w wazonie całą zimę. Jeśli nie usuniemy przekwitłych kwiatostanów, to roślina rozsieje się nam, dając wiosną kolejne pokolenie sadzonek, którymi możemy obdarować znajomych.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także