Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sobotę, 11 listopada Polacy obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Również strzelinianie świętowali 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Burmistrz podkreśliła, jak ważne jest, aby w tym szczególnym dniu pamiętać o polskich bohaterach. Mowa była też o budowie pomnika legionisty w Strzelinie. Po złożeniu wiązanek kwiatów dalsza część obchodów odbyła się w Strzelińskim Ośrodku Kultury.

Tegoroczne obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie. Następnie przy akompaniamencie Strzelińskiej Orkiestry Dętej wszyscy uczestnicy przeszli pod pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie licznie przybyli także mieszkańcy. Nie zabrakło pocztów sztandarowych lokalnych szkół oraz instytucji.

W dniu tej szczególnej rocznicy burmistrz Miasta i Gminy Strzelin Dorota Pawnuk powitała wszystkich zebranych. - Polska po 123 latach zaborów odrodziła się i odzyskała niepodległość. To bardzo istotne, aby tak ważny dla Polaków czas był świętowany nie tylko podczas oficjalnych uroczystości w szkołach, na ulicach, w kościołach i przy pomnikach. To ważne, aby w polskich miastach i wioskach pamiętać o polskich bohaterach. Wdzięczność obecnego pokolenia dla tych, dzięki którym dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę, powinniśmy budować przede wszystkim w naszych domach i w naszych sercach. Poczujmy, że płynie w nas ta sama, polska krew. Nikt nam nie zabierze miłości do Polski – mówiła burmistrz.

Podkreśliła też rozpoczęcie przygotowań do przyszłorocznej 100. rocznicy, zapraszając wszystkich do współpracy. - Już teraz powstała Społeczna Rada Budowy Pomnika Legionisty w Strzelinie. W jej skład weszli ludzie, którym zawsze bliska jest historia naszego kraju i miasta. Rozpocznie się lokalna zbiórka pieniędzy, które pomogą, aby pomnik powstał na skwerze przy ul. Rybnej. Udekorujmy nasze miasto, domy, wzmocnijmy naszą polską tożsamość, zatańczmy wspólnie poloneza, nasz narodowy taniec na strzelińskim Rynku, niech nas będzie jak najwięcej – powiedziała Pawnuk.

Następnie liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, szkół oraz związków kombatanckich. Dalsza część obchodów odbyła się...
Wiecej w wydaniu papierowym.

komentarze   

Permalink4 +4 spajker
RE: Nikt nie zabierze miłości do Polski
Cytuję czes:
Spajker jak zwykle nie wie co mówi, bredzi jak by młotkiem w głowę dostał. Polska ma być dla Polaków to prawda ale to się też wiąże z miłością do Polski bo inaczej zrobi się tu czarno jak w Niemczech!!!

a ta miłość do polski to ważny stary minister zatrudniający embriony dla swojej uciechy czy też brzuchacz z torunia i śmietana z kolana? czarno to tu już jest w polsce a najczarniej w okolicach torunia ciemna masa to jest na portalu sr
2017-11-25 20:57 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink3 -5 czes
POLSKA
Spajker jak zwykle nie wie co mówi, bredzi jak by młotkiem w głowę dostał. Polska ma być dla Polaków to prawda ale to się też wiąże z miłością do Polski bo inaczej zrobi się tu czarno jak w Niemczech!!!
2017-11-25 16:54 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 +12 Hadacz
RE: Nikt nie zabierze miłości do Polski
A ktoś Dorotce zabiera miłość do Polski? A może to nawiązanie do oddolnych inicjatyw takich jak marsz niepodległości gdzie za czasów słusznej partii kopano po głowie bezbronnych ludzi? Ja popieram wszelkie aktywności, które są oderwane od urzędowej linii. W Strzelinie na rynku widziałem znak polski Walczącej zbudowany ze zniczy. Ciekawy jestem czy to kolejny pomysł Dorotki czy jakiś faszysta to ustawił. I dlaczego ma stać akurat pomnik legionisty skoro to II WS pochłonęła miliony żyć polskich obywateli?
2017-11-24 23:27 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +6 spajker
RE: Nikt nie zabierze miłości do Polski
"Nikt nam nie zabierze miłości do Polski – mówiła burmistrz"---- miłość to ludzie mają do siebie i do pieniędzy a nie do polski. kształcą się w polsce za polskie pieniądze a później emigrują do innego kraju i taki inny kraj ma już gotowego człowieka.
to jest sprawa przejściowa. w długim okresie czasu polakowi najlepiej będzie w polsce. o polaka nie zadba syberia, kazachstan, iran, wielka brytania , generalna gubernia, związek radziecki ani żaden inny kraj. inny kraj już prędzej zadba o araba albo o murzyna a polskiego premiera utopi w gibraltarze w imię doraźnych interesów.
miejsce polaków jest w polsce a murzynów w afryce. istnienie polski polakom się po prostu opłaca i to racjonalna opłacalność a nie jakieś tam poezje o miłości ojczyzny zdecydują o przyszłości polski i polaków.
2017-11-24 21:01 Cytować Zgłoś administratorowi

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież