Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W sobotę, 11 listopada Polacy obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Również strzelinianie świętowali 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Burmistrz podkreśliła, jak ważne jest, aby w tym szczególnym dniu pamiętać o polskich bohaterach. Mowa była też o budowie pomnika legionisty w Strzelinie. Po złożeniu wiązanek kwiatów dalsza część obchodów odbyła się w Strzelińskim Ośrodku Kultury.

Tegoroczne obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Strzelinie. Następnie przy akompaniamencie Strzelińskiej Orkiestry Dętej wszyscy uczestnicy przeszli pod pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie licznie przybyli także mieszkańcy. Nie zabrakło pocztów sztandarowych lokalnych szkół oraz instytucji.

W dniu tej szczególnej rocznicy burmistrz Miasta i Gminy Strzelin Dorota Pawnuk powitała wszystkich zebranych. - Polska po 123 latach zaborów odrodziła się i odzyskała niepodległość. To bardzo istotne, aby tak ważny dla Polaków czas był świętowany nie tylko podczas oficjalnych uroczystości w szkołach, na ulicach, w kościołach i przy pomnikach. To ważne, aby w polskich miastach i wioskach pamiętać o polskich bohaterach. Wdzięczność obecnego pokolenia dla tych, dzięki którym dzisiaj mamy wolną i niepodległą Polskę, powinniśmy budować przede wszystkim w naszych domach i w naszych sercach. Poczujmy, że płynie w nas ta sama, polska krew. Nikt nam nie zabierze miłości do Polski – mówiła burmistrz.

Podkreśliła też rozpoczęcie przygotowań do przyszłorocznej 100. rocznicy, zapraszając wszystkich do współpracy. - Już teraz powstała Społeczna Rada Budowy Pomnika Legionisty w Strzelinie. W jej skład weszli ludzie, którym zawsze bliska jest historia naszego kraju i miasta. Rozpocznie się lokalna zbiórka pieniędzy, które pomogą, aby pomnik powstał na skwerze przy ul. Rybnej. Udekorujmy nasze miasto, domy, wzmocnijmy naszą polską tożsamość, zatańczmy wspólnie poloneza, nasz narodowy taniec na strzelińskim Rynku, niech nas będzie jak najwięcej – powiedziała Pawnuk.

Następnie liczne delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem. Wśród nich byli m.in. przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, szkół oraz związków kombatanckich. Dalsza część obchodów odbyła się...
Wiecej w wydaniu papierowym.