Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na terenie powiatu strzelińskiego coraz częściej dochodzi do różnego rodzaju zdarzeń drogowych. Co ma wpływ na taki stan rzeczy? Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko tych przykrych sytuacji?

W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu znacznie zwiększyła się liczba wypadków. Ciekawostką jest, że w połowie listopada 2017 roku straż pożarna zanotowała więcej wyjazdów do różnego typu zdarzeń, niż w całym roku 2016. Tendencja jest zatem zdecydowanie zwyżkowa.

- Strażacy są głównie kojarzeni z pożarami. Tutaj trzeba zaznaczyć, że liczba pożarów, które odnotowujemy na terenie powiatu jest znacznie mniejsza, niż ilość pozostałych zdarzeń (tzw. miejscowych zagrożeń - przyp. red.) - powiedział Jarosław Łuczak z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie. Do miejscowych zagrożeń zalicza się między innymi: wypadki komunikacyjne, substancje ropopochodne, usuwanie konarów drzew czy skutków nawałnic. Są to po prostu wszystkie inne zdarzenia, które nie są pożarami.

Niestety, zaobserwowano także zwiększoną ilość wypadków drogowych. - Wpływ na to ma fakt, że coraz więcej pojazdów porusza się naszymi drogami. Natężenie ruchu jest też większe, ponieważ powiat strzeliński znajduje się blisko Wrocławia, a duża grupa ludzi musi dojeżdżać tam codziennie do pracy - wyjaśniał strażak. Warto tutaj wspomnieć, że mamy na naszym terenie drogi wojewódzkie i krajowe. Organem kompetentnym do ustalania przyczyn poszczególnych wypadków jest strzelińska policja. W zależności od tego jak poważne jest zdarzenie, swoje działania prowadzi też grupa dochodzeniowa policji. Strażacy prowadzą swoje czynności ratunkowe, czyli np. uwalnianie osób zakleszczonych w rozbitych pojazdach.

Wpływ na wzrost liczby wypadków ma nie tylko natężenie ruchu. Jednym z czynników są też warunki atmosferyczne i niedostosowanie do nich prędkości oraz nieostrożność samych kierujących oraz i nadmierna prędkość. - Skutki wypadków czy kolizji są naprawdę zróżnicowane. Są to typowe stłuczki, gdzie uszkodzeniu ulegają jedynie samochody. Zdarzają się jednak poważniejsze zdarzenia, gdzie ranni z obrażeniami ciała trafiają do szpitali - powiedział Łuczak.

Strzelińska straż pożarna apeluje, aby z uwagi na...
Wiecej w wydaniu papierowym.

Dodaj komentarz