Praca brukarza nie należy do najlżejszych, ale daje wiele satysfakcji

Codziennie przerzucają kilogramy materiału. Żaden teren ich jeszcze nie zaskoczył. Nie pracują w deszczu ani po ciemku. O brukarstwie rozmawialiśmy ze Stanisławem Sikorą z Księginic Wielkich, który otworzył swój biznes, dzięki wsparciu Powiatowego Urzędu Pracy.

Firma pana Stanisława działa od roku. - Zajmujemy się pracami brukarskimi, czyli układaniem kostki granitowej. Głównie działamy na terenie naszego powiatu i całego Dolnego Śląska, ale trafiają się nam również zlecenia z innych części kraju. Wykonujemy prace dla osób prywatnych, ale również instytucji i firm. Zapotrzebowanie jest ogromne, mam pracy do września przyszłego roku - opowiada Stanisław Sikora.

Nasz rozmówca pracował w podobnej firmie przez 7 lat. Tam zdobył duże doświadczenie i pewnego dnia chciał założyć coś swojego. - Postanowiłem spróbować. Samo założenie firmy nie było trudne, ale wiązało się z załatwianiem wielu formalności. Prowadzenie również nie jest bardzo problematyczne. Wymaga na pewno więcej pracy, niż gdy pracuje się u kogoś. Wiąże się głównie z tym, że trzeba być dostępnym i mobilnym, wszystko samemu dograć, sprowadzić materiały, podjechać na konsultację z klientem itp. Ja jednak jestem zadowolony - mówi. - W tej chwili zatrudniam dwóch pracowników, ale przyszłym roku chcę przyjąć kolejnych. Jesteśmy zgraną ekipą, ponieważ już wcześniej wspólnie pracowaliśmy. Mamy do siebie zaufanie i współpraca bardzo dobrze nam się układa. Do zleceń podchodzimy z zaangażowaniem, ale również rozsądkiem. Nie pracujemy, gdy jest ulewa, gdyż dbamy o nasze zdrowie. Potem staramy się podgonić prace. Klienci to rozumieją. Nie pracujemy również po ciemku, przy sztucznym świetle, bo to nie ma sensu. Dlatego obecnie pracę kończymy o 16.00. - dodaje.

 

Startowałem od zera

Właściciel przyznaje, że dotacje z urzędu pracy były dużym wsparciem przy rozpoczęciu działalności. - Jeśli chodzi o sprzęt, to startowałem od zera. Musiałem wyłożyć wiele swoich funduszy, żeby wyposażyć się w odpowiednie urządzenia. Obecnie posiadam, m.in. dwa busy, mały dostawczy samochód, przyczepkę i przecinarki spalinowe. Oprócz tego, dwie zagęszczarki oraz młot do kucia betonu, które zakupiłem właśnie dzięki dofinansowaniu z urzędu - wyjaśnia. - Przy otwarciu firmy ważny był także marketing. Dobrze poskutkował ten w gazecie i rozdawanie wizytówek. Bardzo pomogło też to, że pracowałem już wcześniej w regionie i miałem wiele kontaktów - dodaje.

 

Potrzebne szkolenia

Młodych brukarzy brakuje. Być może dlatego, że praca nie należy do najlżejszych. Układanie kostki to obciążenie fizyczne. Codziennie ręcznie przerzuca się wiele materiału. - Inną przyczyną może być to, że tego zawodu nie uczy się w szkole. Sam jestem po technikum budowlanym, ale...
Więcej w wydaniu papierowym.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
cześ
RE: Zapotrzebowanie jest ogromne
Baby wioskowe piszą na forum zamiast lepić pierogi. Żadne tam ą ę tylko napiszcie ile wy już lat macie bo z tego co wiem to chodziłyście do szkoły razem ze Stradivariusem.
0
Gravatar
afe
RE: Zapotrzebowanie jest ogromne
echhh powiedziała :
Nie ma "Księgienic Wielkich" w powiecie strzelińskim, są jedynie Księginice Wielkie. Ech, dziennikarzyny, nawet wam się na mapie nie chce sprawdzić, jak się miejscowość nazywa. jak tu jest błąd, to co mam myśleć o reszcie artykułu? Rzetelność zerowa nie tylko w tym artykule.
jak świat światem wszyscy mówili Księgienice...

0
Gravatar
spajker
RE: Zapotrzebowanie jest ogromne
człowiek od artystycznego układania bruku czyta i myśli, mam 8 klas podstawówy, robię dobrą robotę , zarabiam na siebie a tu jakieś starsze panie rozważają czy rembrandt up-lił sobie prawe czy lewe ucho, czy spajker ma czytać życiorys rubensa czy też nie. człowiek od bruku myśli sobie, dobrze że pracuję na wolnym powietrzu, ominęła mnie umysłowa stęchlizna i syfilis mózgu w ramach którego ludzie mają problem jak nazywa się miejscowość. to że jest dobry bruk, to że jest dobra firma nie interesuje starszych pań , które mając syfilis mózgu , nadwagę , menopauzę , kompleks wyższości , mściwość i urojenia chcą robić za elitę polityczną, nauczycielską i za każdą inną. jan himilsbach zapytany czy ceni sobie bardziej swoją twórczość aktorską czy kamieniarską odpowiedział że kamieniarską albowiem jego twórczością kamieniarską przynajmniej nikt sobie dooopy nie podetrze. tak forumowe zwiędłe paniusie, tak powiedział człowiek sztuki, doczytajcie kto to taki ten himilsbach.
0
Gravatar
echhh
RE: Zapotrzebowanie jest ogromne
Nie ma "Księgienic Wielkich" w powiecie strzelińskim, są jedynie Księginice Wielkie. Ech, dziennikarzyny, nawet wam się na mapie nie chce sprawdzić, jak się miejscowość nazywa. jak tu jest błąd, to co mam myśleć o reszcie artykułu? Rzetelność zerowa nie tylko w tym artykule.
0
Gravatar
spajker
RE: Zapotrzebowanie jest ogromne
Maria2 powiedziała :
spajker powiedziała :
Maria2 powiedziała :
inga powiedziała :
" praca jakiegoś rembrandta co to ucho sobie obciął aby ktoś go zauważył jest przechowywana w muzeum o wartości miliardów."Proszę najpierw dokształcić się z historii sztuki i nie pisać bzdur o Rembrandcie albo wogóle nie zabierać głosu w sprawie sztuki, jeśli się Pan na tym nie zna.
Spajker na niczym się nie zna i na każdy temat zabiera głos. Prostowanie wypisywanych przez niego bzdur na forum jest jak walka z wiatrakami. Jeżeli zwrócisz mu uwagę, masz ogromną szansę na bycie obrzuconą inwektywami. A przy okazji poczęstuje cię kolejną porcją tandetnych wypocin. "Nie dyskutuje się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu , a potem pokona doświadczeniem."
no cóż z racji swojej tuszy możesz pozować rubensowi i dlatego rozdrażnił cię mój wpis, wypocinami to daje od ciebie , tuczniki tak mają. na poziom idioty to się możesz wznieść bo aby do jakiegoś poziomu zejść trzeba najpierw jakiś poziom mieć.
Postawiłam tezę. Spajker przeprowadził dowód!
użyczyłaś układu wydalniczego, spajker nie zapłacił uznając że nawet lochy od rubensa albo poseł krystyna są lepsze. teraz się mścisz.

0
Gravatar
Maria2
RE: Zapotrzebowanie jest ogromne
spajker powiedziała :
Maria2 powiedziała :
inga powiedziała :
" praca jakiegoś rembrandta co to ucho sobie obciął aby ktoś go zauważył jest przechowywana w muzeum o wartości miliardów."Proszę najpierw dokształcić się z historii sztuki i nie pisać bzdur o Rembrandcie albo wogóle nie zabierać głosu w sprawie sztuki, jeśli się Pan na tym nie zna.
Spajker na niczym się nie zna i na każdy temat zabiera głos. Prostowanie wypisywanych przez niego bzdur na forum jest jak walka z wiatrakami. Jeżeli zwrócisz mu uwagę, masz ogromną szansę na bycie obrzuconą inwektywami. A przy okazji poczęstuje cię kolejną porcją tandetnych wypocin. "Nie dyskutuje się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu , a potem pokona doświadczeniem."
no cóż z racji swojej tuszy możesz pozować rubensowi i dlatego rozdrażnił cię mój wpis, wypocinami to daje od ciebie , tuczniki tak mają. na poziom idioty to się możesz wznieść bo aby do jakiegoś poziomu zejść trzeba najpierw jakiś poziom mieć.
Postawiłam tezę. Spajker przeprowadził dowód!

0
Gravatar
spajker
RE: Zapotrzebowanie jest ogromne
marzena powiedziała :
spajker i jego pseudointelektualne wywody, osoba bez klasy i kultury, wioskowy domorosły filozof, co to się na wszystkim zna i na każdy temat musi zabrać głos, nie przyjmuje żadnej krytyki, nawet tej konstruktywnej więc szkoda pani Ingo czasu na dyskusję z takim poziomem.
pani inga ma ze sztuką wspólnego tyle co krzesło z krzesłem elektrycznym. czytała coś o sztuce a sztuką nazywa to w podręcznikach sztuką nazwano. bohomazy rubensa z roznegliżowanym i tłustymi kobietami budzą we wmnie obrzydzenie takie jak same roznegliżowane tłuste kobiety w naturze. no ale pani inga czytała że to jest sztuka. w piątek 8 grudnia 2017 był w narodowym forum muzyki koncert leszka możdżera. byłem tam. pani ingi tam nie było. był to dla mnie już 43-ci koncert w 2017 , w którym uczestniczyłem. mam tak co roku. mam do tego kolekcję 11-ty tysięcy płyt kompaktowych ze sztuką. pani inga nie ma ani jednego cd. ty marzeno masz poziom kultury jarmacznej, nie wiesz kto to leszek możdżer ale chodzi ci nóżka pod stołem w rytm przyśpiewek dożynkowych o treści - dziś nie mogę wyjść z chałupy bo mi wleciał bąk do dupy. poza tym człowiek szanujący siebie używa jednego nicka a nie występuje pod kilkoma. ja odnoszę się do estetyki i pożyteczności bruku a jadowite stare kobiety bez wroga żyć nie mogą.

0
Gravatar
marzena
RE: Zapotrzebowanie jest ogromne
spajker i jego pseudointelektu alne wywody, osoba bez klasy i kultury, wioskowy domorosły filozof, co to się na wszystkim zna i na każdy temat musi zabrać głos, nie przyjmuje żadnej krytyki, nawet tej konstruktywnej więc szkoda pani Ingo czasu na dyskusję z takim poziomem.
0
Gravatar
spajker
RE: Zapotrzebowanie jest ogromne
inga powiedziała :
" praca jakiegoś rembrandta co to ucho sobie obciął aby ktoś go zauważył jest przechowywana w muzeum o wartości miliardów."Proszę najpierw dokształcić się z historii sztuki i nie pisać bzdur o Rembrandcie albo wogóle nie zabierać głosu w sprawie sztuki, jeśli się Pan na tym nie zna.
szanowna pani to którego rembrandta ma na myśli? z jakiego powodu szanowna pani ogranicza moje prawo do wypowiedzi? czy szanowna pani zrozumiała że ja piszę o pracy brukarza a nie o tłustych kobietach z obrazów i z forum? rycząca despotyczna czterdziestka? pani profesor ze szkoły po eksternistyczny m licencjacie? partnerka marii2 z kółka rozgoryczonych rozwódek?

0
Gravatar
spajker
RE: Zapotrzebowanie jest ogromne
Maria2 powiedziała :
inga powiedziała :
" praca jakiegoś rembrandta co to ucho sobie obciął aby ktoś go zauważył jest przechowywana w muzeum o wartości miliardów."Proszę najpierw dokształcić się z historii sztuki i nie pisać bzdur o Rembrandcie albo wogóle nie zabierać głosu w sprawie sztuki, jeśli się Pan na tym nie zna.
Spajker na niczym się nie zna i na każdy temat zabiera głos. Prostowanie wypisywanych przez niego bzdur na forum jest jak walka z wiatrakami. Jeżeli zwrócisz mu uwagę, masz ogromną szansę na bycie obrzuconą inwektywami. A przy okazji poczęstuje cię kolejną porcją tandetnych wypocin. "Nie dyskutuje się z idiotą, bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu , a potem pokona doświadczeniem."
no cóż z racji swojej tuszy możesz pozować rubensowi i dlatego rozdrażnił cię mój wpis, wypocinami to daje od ciebie , tuczniki tak mają. na poziom idioty to się możesz wznieść bo aby do jakiegoś poziomu zejść trzeba najpierw jakiś poziom mieć.

0

Przeczytaj także