Radny Aleksander Bek chce zweryfikować ekonomiczne podstawy oddziałów szkół powiatowych

Już w tym roku czekają nas wybory samorządowe. Należy się spodziewać wzmożonej aktywności obecnych i przeszłych radnych. Czy w tę logikę wpisują się radni powiatowi?

Na ostatniej sesji rady powiatu nie brakowało ostrych (słownych) spięć między radnymi. O kontrowersjach dotyczących podpisania (w ciemno) porozumienia z gminą Strzelin o przejęciu przez gminę przystanków autobusowych pisaliśmy tydzień temu. Nie mniej gorąco było, kiedy radni najpierw dyskutowali a później głosowali nad przyjęciem planów pracy komisji stałych na 2018 r. Zdawać by się mogło rutynowe, przygotowywane co rok plany, nie powinny rozpalać emocji. Stało się jednak inaczej. Poszło o dwa zapisy w planie pracy komisji rewizyjnej, którą tworzą Eugeniusz Chrzan (przewodniczący), Aleksander Bek, Magdalena Krupa, Stanisław Ogrodnik i Norbert Raba. Członkowie komisji na jednym z posiedzeń ustalili tematy 12 kontroli, po jednej na każdy miesiąc ostatniego roku tej kadencji rady powiatu. Znalazły się tam zapisy o kontroli funkcjonowania Powiatowego Zarządu Dróg, czy wykonania zadań statutowych przez zarząd powiatu. Biorąc pod uwagę stan powiatowych dróg i uwagi kierowane przez opozycję pod adresem zarządu, co do skuteczności pracy tego organu, można było oczekiwać, że te dwie kontrole wzbudzą największe zainteresowanie radnych. Tak jednak się nie stało. Prawdziwa dyskusja rozgorzała nad styczniową kontrolą, która będzie dotyczyła „analizy ekonomicznej poszczególnych oddziałów w szkołach ponadgimnazjalnych”. Podobnie było, jeżeli chodzi o kontrolę „system i efektywność zarządzania.
Struktura wydatków finansowych (SCM – red)”.

Problemy finansowe strzelińskiego szpitala sięgają czasów, kiedy był to jeszcze szpital powiatowy i trwają po dziś dzień. Strzelińskie Centrum Medyczne jest spółką z o.o., której 100% właścicielem jest powiat strzeliński. Zarząd powiatu jest jednocześnie zgromadzeniem wspólników a organami spółki są jeszcze rada nadzorcza i zarząd z prezesem. Obecnie zarząd SCM jest jednoosobowy i tworzy go prezes Magdalena Puziewicz-Karpiak. Jako pierwszy głos w dyskusji zabrał Jerzy Put, radny, członek zarządu powiatu. W obszernym, najwyraźniej przygotowanym wcześniej wystąpieniu, radny przypomniał, że SCM jest spółką kapitałową, której działalność reguluje Kodeks spółek handlowych. Tym samym komisja rewizyjna nie ma uprawnień do kontrolowania spółki. Radny Norbert Raba przypomniał, że powiat strzeliński udzielał pożyczek, poręczał zobowiązania finansowe SCM, co upoważnia np. komisję rewizyjną do przeprowadzenia kontroli. W podobnym tonie wypowiadał się również radny Aleksander Bek. Odmiennego zdania, poza radnym Putem, był również starosta Marek Warcholiński. Po kilkunastu minutach wymiany argumentów przez obie strony do dyskusji włączył się Mariusz Majewski, przewodniczący rady. - Proponuję kompromisowy zapis przedmiotu kontroli. W części dotyczącej kontrolowanej jednostki proponuję dopisać w nawiasie: rada nadzorcza i zgromadzenie wspólników – zaproponował. Propozycja zyskała aprobatę radnych. Tak więc na pytania komisji rewizyjnej dotyczące systemu i efektywności zarządzania SCM odpowiadać będą zarząd powiatu (zgromadzenie wspólników) i rada nadzorca spółki, a nie zarząd spółki, czyli prezes.

Co do styczniowej kontroli placówek oświatowych, to...
Więcej w wydaniu papierowym.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Czy nauczycieli szkół ponadpodstawowych czekają zwolnienia?
Hadacz powiedziała :
spajker powiedziała :
"Tak więc na pytania komisji rewizyjnej dotyczące systemu i efektywności zarządzania SCM odpowiadać będą zarząd powiatu (zgromadzenie wspólników) i rada nadzorca spółki, a nie zarząd spółki, czyli prezes."------salomonowe rozwiązanie, komisja o zerowym prawie kontroli spółki zoo otrzyma odpowiedzi od rady nadzorczej czyli od figurantów bez pojęcia o tym co dzieje się ze szpital spzoo, która w dodatku nie ma prawa do reprezentowania spółki.szpital to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. martwi mnie gmina , która jest spółką kolesi z nieograniczoną nieodpowiedzialnością i z ograniczoną samooceną. grozę na miarę horroru hitschkocka budzi we mnie kandydatura piłkarza piłki szmacianej , który zamierza wskoczyć na burmistrzową listę płac i swoimi chwytnymi kończynami pozuje do zdjęć niczym sokrates posiadając do tego kompetencje ameby.
Myślisz, że nasz szlachcic-gołota będzie się chciał wybijać na takie stanowisko? Przecież DP mu nie pozwoli na takie ruchy a jego kandydaturę przebiją nawet te miernoty w PiS (Panowie wybaczcie - ale tacy jesteście niestety). Ja nie daję temu nawet krzty wiary także musisz mnie bardziej przekonać przyjacielu.
mówiły mi o tym osoby zbyt głupie na to aby kłamać i wystarczająco głupie do tego aby nowy burmistrz od nich zaczął promocję siebie. nie zdziwię się jak te nowe meleksy będą jeździć puste a w swoich oknach będą wozić wizerunki kandydatów na burmistrza. każde zdjęcie tego piłkarza to zadumana mina sokratesa i wsparta na łokciu głowa ciężka od myślenia o sposobach zarabiania i trwonienia pieniędzy.

0
Gravatar
Hadacz
RE: Czy nauczycieli szkół ponadpodstawowych czekają zwolnienia?
spajker powiedziała :
"Tak więc na pytania komisji rewizyjnej dotyczące systemu i efektywności zarządzania SCM odpowiadać będą zarząd powiatu (zgromadzenie wspólników) i rada nadzorca spółki, a nie zarząd spółki, czyli prezes."------salomonowe rozwiązanie, komisja o zerowym prawie kontroli spółki zoo otrzyma odpowiedzi od rady nadzorczej czyli od figurantów bez pojęcia o tym co dzieje się ze szpital spzoo, która w dodatku nie ma prawa do reprezentowania spółki.szpital to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. martwi mnie gmina , która jest spółką kolesi z nieograniczoną nieodpowiedzialnością i z ograniczoną samooceną. grozę na miarę horroru hitschkocka budzi we mnie kandydatura piłkarza piłki szmacianej , który zamierza wskoczyć na burmistrzową listę płac i swoimi chwytnymi kończynami pozuje do zdjęć niczym sokrates posiadając do tego kompetencje ameby.
Myślisz, że nasz szlachcic-gołota będzie się chciał wybijać na takie stanowisko? Przecież DP mu nie pozwoli na takie ruchy a jego kandydaturę przebiją nawet te miernoty w PiS (Panowie wybaczcie - ale tacy jesteście niestety). Ja nie daję temu nawet krzty wiary także musisz mnie bardziej przekonać przyjacielu.

0
Gravatar
spajker
RE: Czy nauczycieli szkół ponadpodstawowych czekają zwolnienia?
"Tak więc na pytania komisji rewizyjnej dotyczące systemu i efektywności zarządzania SCM odpowiadać będą zarząd powiatu (zgromadzenie wspólników) i rada nadzorca spółki, a nie zarząd spółki, czyli prezes."------salomonowe rozwiązanie, komisja o zerowym prawie kontroli spółki zoo otrzyma odpowiedzi od rady nadzorczej czyli od figurantów bez pojęcia o tym co dzieje się ze szpital spzoo, która w dodatku nie ma prawa do reprezentowania spółki.szpital to spółka z ograniczoną odpowiedzialnoś cią. martwi mnie gmina , która jest spółką kolesi z nieograniczoną nieodpowiedzial noś cią i z ograniczoną samooceną. grozę na miarę horroru hitschkocka budzi we mnie kandydatura piłkarza piłki szmacianej , który zamierza wskoczyć na burmistrzową listę płac i swoimi chwytnymi kończynami pozuje do zdjęć niczym sokrates posiadając do tego kompetencje ameby.
0

Przeczytaj także