Niesłusznie przyznana subwencja oświatowa trafiła w 2010 r. m.in. do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Strzelinie
Ponad 3 lata trwają zabiegi starostwa o zmniejszenie strat. Chodzi o subwencję oświatową sprzed ośmiu lat, którą w części trzeba zwrócić. O sprawie subwencji oświatowej przyznawanej placówkom opiekującym się dziećmi niepełnosprawnymi w naszym powiecie pisaliśmy w „Słowie Regionu” wielokrotnie. Przypomnijmy, że chodzi o środki, jakie trafiły do budżetu powiatu w 2010r.
Zgodnie z obowiązującym prawem, wysokość subwencji oświatowej przypadającej na dany rok oblicza się na podstawie danych z roku ubiegłego. W przygotowanej wówczas dokumentacji, po czterech latach, kontrola Urzędu Kontroli Skarbowej dopatrzyła się uchybień na kwotę ponad 1,8 mln zł.
W ubiegłym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrywał skargę strzelińskiego starostwa na decyzję Ministra Finansów o zwrocie części subwencji oświatowej za 2010 r. - Wydaje się, że sprawa nieuchronnie zmierza ku końcowi – powiedział Aleksander Ziółkowski, wicestarosta reprezentujący powiat przed sądem. - Nie do końca jesteśmy usatysfakcjonowani stanowiskiem Ministra Finansów i decyzją sądu i. Jesteśmy zadowoleni, że minister obciążył nas kwotą ok. 700 tys. zł niższą niż to było na początku, choć uważam, że kwota zmniejszenia powinna być jeszcze większa. Oczywiście powinniśmy zwrócić subwencję w tej części, która dotyczyła tzw. martwych dusz, czyli dzieci, które nie uczęszczały do szkoły. Natomiast krzywdzące jest moim zdaniem zwracanie subwencji za dzieci, którym przysługiwała subwencja, a jedynie orzeczenie o niepełnosprawności trafiło do szkoły nieco później. WSA odrzucił naszą skargę uznając, że z czysto ludzkiego punktu widzenia mamy rację, ale przepisy są nieubłagane, jak to powiedział sędzia referent w ustnym uzasadnieniu wyroku. Czy będziemy się odwoływać? Trudno dziś powiedzieć. Zaproponuję zarządowi powiatu, żeby zwrócić się do sądu o uzasadnienie wyroku na piśmie. Postępowanie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (druga instancja – red.) jest jednak kosztowne a mimo wszystko szansa na korzystne dla nas rozstrzygnięcie jest niewielka.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Gazeta
Warszawski sąd odrzucił skargę starostwa
A kto był w tym czasie Starostą i tak namieszał. Gdzie owoce tej niekompetencji zbierają obecni Starostowie.
0
Gravatar
.
RE: Warszawski sąd odrzucił skargę starostwa
Pomylić się ludzka rzecz, ale na taką kwotę? Normalna subwencja wynosi 5 tys. na ucznia, szkoła specjalna to niech będzie 10 tys.to daje 180 uczniów jak na taką placówkę to liczba ogromna, jawny przekręt pewnie myśleli że nikt nie sprawdzi a kasa się przyda. Uważam że powinni wprowadzić odpowiedzialnoś ć finansową dla wszystkich urzędników, jak każdy będzie odpowiadał swoim majątkiem za swoje decyzje to odrazu nie będzie patologi i nieprawidlowośc i.
0
Gravatar
Wazelina
RE: Warszawski sąd odrzucił skargę starostwa
Tam siedzi nieudacznik na nieudaczniku zamknąć ,zlikwidować a budynek przeznaczyć na świetlice dla chłopów małorolnych .
0
Gravatar
spajker
RE: Warszawski sąd odrzucił skargę starostwa
no to teraz wiadomo czy starostwo dosiedli ludzie mądrzy czy też durnie. ciekawi mnie co stałoby się z kowalskim, który rąbnąłby budżetowi 1,8 miliona????czy złodzieje ze starostwa pójdą do pierdla??? okradli budżet i gdyby nie kontrola uks to wszystko byłoby gładko.
0

Przeczytaj także