Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Likwidacja kursów PKS Oława w naszym powiecie dotknie wielu mieszkańców. Problem jest na tyle poważny, że konieczne są szybkie działania. O krótki wywiad na ten temat poprosiliśmy starostę Marka Warcholińskiego.

Kiedy dowiedział się Pan, że PKS Oława będzie likwidować kursy w naszym powiecie?

- Pod koniec kwietnia dotarła do mnie informacja o likwidacji kilkunastu kursów PKS. Pierwsze cięcia dotyczyły przede wszystkim gminy Borów. Skontaktowałem się więc z wójtem Grochowskim i zaproponowałam spotkanie w tej sprawie w Oławie ze Zdzisławem Drezdeniem, starostą oławskim. Później w Borowie spotkałem się z prezesem PKS i wójtami gmin naszego powiatu. Dyskutowaliśmy o konsekwencjach decyzji PKS dla poszczególnych gmin i powiatu jako całości. Wynegocjowaliśmy przesunięcie likwidacji niektórych połączeń do końca roku szkolnego. Przedstawiciele PKS poinformowali nas, że jako firma ponoszą straty na przewozach w powiecie strzelińskim. Usłyszeliśmy również, że innym powodem likwidacji kursów jest przegrany przetarg na operatora komunikacji gminnej w gminie Strzelinie.

 

Jakie kroki będzie Pan podejmował w tej sprawie?

- Na najbliższej sesji rady powiatu (24 maja br. - red) przedstawię informację o sytuacji publicznego transportu zbiorowego. Ustaliliśmy również na drugi tydzień czerwca termin kolejnego spotkania z przedstawicielami PKS. Na spotkanie zaproszę przedstawicieli wszystkich gmin, burmistrz Pawnuk również. Z tego, co wiem pani burmistrz nie była zaproszona na wcześniejsze spotkanie w Borowie. Będziemy także kontaktować się z przewoźnikami prywatnymi, żeby dowiedzieć się czy są zainteresowani uruchamianiem dodatkowych kursów. Z punktu widzenia powiatu kluczowe jest dowiezienie uczniów do naszych szkół w Strzelinie i Ludowie Polskim. Dodam, że powiat strzeliński ma plan transportu publicznego, który powstał jeszcze w 2016 r. Ustawa mówi, że powiat może być organizatorem takiego transportu, ale nie musi. Mogą to być związki powiatu i gmin lub gmin i nie tylko. Plan ten nie zabezpiecza wszystkich potrzeb transportu mieszkańców powiatu.

 

Jak Pan myśli, kiedy będziemy mogli powiedzieć Czytelnikom, co dalej z transportem publicznym w powiecie strzelińskim?

- Uważam, że musimy...
Więcej w wydaniu papierowym.

Komentarze   

Permalink6 -1 Czwarty
RE: Starosta i powiatowi radni mają problem
Są pewne usługi spajker które po prostu być muszą, bez względu na ich opłacalność. Poczytaj o ustawowych samorządowych zdaniach własnych.
2018-06-07 05:26 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink5 0 spajker
RE: Starosta i powiatowi radni mają problem
Cytuję Anonim:
Najpierw podnieśli ceny, później zaczęli likwidować, a na końcu będzie 14km do szkoły pieszo. :lol:

najsampierw wybudują willę na wiosce 300 mkw a później żądają darmowego dojazdu do szkoły. trza ino sprzedać tą willę na wsi i tego krasnala z ogródka i za te pieniądze kupić sobie kawalerkę we wrocławiu. wystarczy na 30 mkw we wrocławiu ale za to tramwaj jeździ co godzinę bez łaski. są pewne usługi , które opłacają się tylko przy efekcie skali. żadne biuro podróży nie zorganizuje np za 2 tys zł wycieczki do paragwaju dla jednej osoby. żadna sieć handlowa nie zbuduje galerii handlowej w pipidówie, żadna kolej nie położy torów dla wszytskich 6 mieszkańców wiochy x. niech się wiocha dopasuje do cywilizacji a nie odwrotnie. już był taki jeden niedawni co to w himalaje w sandałach poszedł a ludzie zrzutkę 500 tys usd robili aby go helikopter stamtąd zabrał, bo życie jest najwyższą wartością itp pierdoły. mieszkasz na wsi? masz ciszę i spokój. potrzebujesz szyn tramwajowych i autobusów to zamieszkaj w mieście. możesz też wskoczyć na wskę albo na komarka.
2018-06-06 22:39 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink4 +3 Anonim
To jakiś żart
Najpierw podnieśli ceny, później zaczęli likwidować, a na końcu będzie 14km do szkoły pieszo. :lol:
2018-06-06 21:27 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink3 +6 elka
RE: Starosta i powiatowi radni mają problem
A jak to się stało, ze starosta oławski nabył strzeliński PKS? Czemu starosta strzeliński tego nie nabył? Za darmo dawali. Kto był wtedy starostą? Może warto by go zapytać?
2018-06-06 15:20 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 +11 Czwarty
RE: Starosta i powiatowi radni mają problem
Za co lokalni samorządowcy biorą pieniądze tytułem "wynagrodzenia"? Swój czas poświęcają na prywatne gierki, a na końcu "budzą się bez autobusów". Warcholiński wojował z panią Dobucką (2 lata?), a tu się "nagle" okazało że dzieci nie mają czym do szkoły dojechać.. Gdzie byli radni powiatowi w tej sprawie? Brawo wyborcy, brawo...
2018-06-05 21:07 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +3 Gocha
RE: Starosta i powiatowi radni mają problem
PKS Oława przegrał przetarg na własne życzenie .Dokumenty złożyło 6 -ciu oferentów. Ceny trzech utrzymywały się w granicach od 11,5mln do 12 ( PKS Oława na 2-gim miejscu) a trzech oferentów wystawiło ceny ok.7 do 8,8 mln. Do kogo więc pretensje???? Odwołanie kursów w powiecie strzelińskim trwa już znacznie dłużej ale zazwyczaj Ci,którzy na co dzień jeżdżą samochodami,nie dostrzegają tego.
2018-06-05 18:30 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz