Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Żniwa albo już się zaczęły, albo ruszą na dniach. Brak deszczu i wysoka temperatura nie służą uprawom. Czy rolnicy mogą liczyć na pomoc w obliczu ponoszonych strat? O możliwej pomocy rolnikom rozmawialiśmy z Piotrem Chacko, kierownikiem Powiatowego Zespołu Doradców Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Wszyscy czujemy, że jest ciepło. A czy można mówić, że na polach jest susza?
- Tak, susza występuje praktyczne na terenie całej Polski. Potwierdził to Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstawa w Puławach – Państwowy Instytut Badawczy (INiG-PIB). Ze względu na panującą suszę wojewoda dolnośląski powołał komisje klęskowe. W naszym powiecie komisje takie będą działały we wszystkich gminach.

Jakie uprawy są najbardziej zagrożone?
- Wszystkie. Obecnie jednak, zgodnie z zarządzeniem wojewody, możemy szacować straty tylko w uprawach zbóż zarówno ozimych, jak i jarych. Kolejne komunikaty INiG-PIB mogą być dla wojewody wskazówką, żeby poszerzyć listę upraw dotkniętych suszą. W przypadku zbóż szybkimi krokami zbliżają się żniwa, dlatego komisje muszą rozpocząć szacowanie szkód jak najszybciej.

Czy ewentualne deszcze mogą poprawić kondycję upraw?
- Nie wszędzie. Opady mogą jeszcze uratować w pewnym stopniu uprawy kukurydzy i buraków cukrowych. Szacując straty w uprawach zbóż, widziałem rosnącą obok kukurydzę, której już nawet deszcz nie pomoże.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

Komentarze   

Permalink5 0 spajker
RE: A na polach klęska
https://www.forbes.pl/biznes/ubezpieczenie-od-suszy-dlaczego-rolnicy-go-nie-kupuja/6xxkh6g
2018-08-01 10:54 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink4 +2 RES
uzupełnienie
Świnto prowda jezeli chodzi o wypowiedź Spajkera !!!
2018-07-25 09:10 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink3 +2 RES
RE: A na polach klęska
Świnto prowda !!!
2018-07-25 09:08 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 +3 zetor
RE: A na polach klęska
Pokażcie mi tę klęskę. Ja widzę na polach że rok jest urodzajny. Jest na zmianę deszczowo i sucho, cały czas ciepło. Wszystko ięknie rośnie.
2018-07-25 07:40 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +9 spajker
RE: A na polach klęska
rolnicy dostają pomoc czyli pieniądze albo za deszcz albo za słońce. albo klęska urodzaju albo klęska nieurodzaju. już w prl rolnicy budowali a to wille a to samochody na giełdzie, we wrześniu zaraz po zniwach połowę zawartości giełdy wykupowali rolnicy. rolnicy byli w prl prześladowani, państwo zmuszało ich do skupu państwowego po państwowych cenach a oni domagali się wolnego rynku. po 1989 dostali wolny rynek i teraz kwiczą że słońca za dużo i państwo czyli społeczeństwo ma podatkami zrobić zrzutkę na nich. ktoś robi zrzutkę na krawcowe, które z braku zleceń gonią gołębie w rynku i zjadają gołębiom okruchy bułki? ktoś robi zrzutkę pąństwową na wulkanizatorów bez zleceń albowiem opony się nie psują? ktoś robi zrzutkę na szewców bez zleceń? kasta rolników ma przywileje większe od innych i zawsze kwiczeniem domaga się pieniędzy. sam lepper na ciągniku blokował bramę np do zakładów tłoczenia oleju. po rozmowach - owocnych rozmowach - z dyrekcją wychodził zadowolony i usuwał blokadę. dyktatura prymitywu jest gwarancją klęski. vide niemcy 1933.
2018-07-24 14:39 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz