Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Wskutek rządowego rozporządzenia, szefowie samorządów w całym kraju będą teraz zarabiać mniej. Jak kształtują się pensje włodarzy z powiatu strzelińskiego po wprowadzeniu zmian? Czy teraz bycie burmistrzem lub wójtem nadal się opłaca?
Tematy związane z wynagrodzeniami dla samorządowców zawsze wzbudzają zainteresowanie Czytelników. Ostatnio znowu zrobiło się o tym głośno, a to za sprawą rozporządzenia Rady Ministrów. W rozporządzeniu zapisano obniżenie (średnio o 20%) minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego „osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania”.
Doprecyzowano w nim również przepisy dotyczące wynagrodzenia prowizyjnego, wypłacania dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej, odprawy emerytalnej, przeredagowania i uporządkowania tabel stanowisk. Rozporządzenie weszło w życie 19 maja tego roku, a obniżenie poborów obowiązuje od 1 lipca.
Wcześniej jednak samorządy zatwierdzały na sesjach nowe zarobki. Zazwyczaj stawki proponowali przewodniczący poszczególnych rad, a wszystko musiało być zgodne z rozporządzeniami Rady Ministrów. Wszystkie przytoczone w tekście wynagrodzenia są kwotami brutto. Należy od nich odjąć m.in. podatek dochodowy i składkę do ZUS. Burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk będzie teraz zarabiać mniej, niż przed zmianą uchwały. I tak radni zadecydowali, że wynagrodzenie zasadnicze burmistrz Pawnuk wyniesie 4 800 zł, dodatek funkcyjny 2 100 zł, a dodatek specjalny 2 760 zł (40% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego). Dodatkowo szefowa strzelińskiego magistratu pobiera 17% dodatku za wysługę lat (816 zł). Łącznie daje to 10 476 zł (około 7400 zł netto).

Czterech ma tak samo
Na czerwcowej sesji Rady Powiatu Strzelińskiego zdecydowano, że starosta Marek Warcholiński będzie miał następujące pobory: wynagrodzenie zasadnicze - 4 700 zł, dodatek funkcyjny - 1 900 zł, dodatek specjalny (40% pensji zasadniczej plus dodatku funkcyjnego) - 2 640 zł, dodatek za wysługę lat (20% zasadniczego wynagrodzenia) - 940 zł. Po zsumowaniu otrzymujemy kwotę 10 180 zł (około 7200 zł netto). W Wiązowie również zdecydowano o obniżce zarobków burmistrza. Od 1 lipca Jerzy Krochmalny zarabia tyle samo, co Marek Warcholiński, czyli 10 180 zł (około 7200 zł na rękę). Poszczególne stawki u burmistrza Wiązowa i szefa powiatu strzelińskiego są identyczne. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wójta gminy Przeworno Jarosława Taranka i wójta gminy Borów Waldemara Grochowskiego. Wobec tych włodarzy radni także zatwierdzili uchwały gwarantujące wójtom zarobki na poziomie 10 180 zł miesięcznie (około 7200 zł netto). Warto więc zwrócić uwagę na fakt, ze czterech szefów samorządów zarabia teraz identyczne pieniądze. Stawki uchwalone przez radnych są maksymalnymi, na jakie pozwala rozporządzenie.
Nie podjęli uchwały
Wyjątkowa sytuacja miała miejsce podczas czerwcowej sesji Rady Gminy Kondratowice. Tam projekt uchwały przedstawił sam wójt Wojciech Bochnak. Według tego, miał on zarabiać 4 700 zł pensji zasadniczej, 1 900 zł dodatku funkcyjnego, 40% dodatku specjalnego i 18% dodatku za wysługę lat. Gdyby ta propozycja weszła w życie, to Bochnak zarabiałby minimalnie mniej od reszty włodarzy. Wynika to z faktu, że pobiera odrobinę mniejszą premię za staż pracy. Tymczasem radni odrzucili propozycję wójta. ,,Za” obniżką głosowało pięć osób. Tyle samo było ,,przeciw”, a jedna osoba ,,wstrzymała się” od głosu. Warto wspomnieć, że radni mieli wątpliwości, żeby w ogóle wprowadzić ten projekt pod obrady. Na tę chwilę zakończyło się procedowanie omawianej uchwały. Teraz decyzję podejmie wojewoda. Być może, wezwie radnych z Kondratowic do ponownego podjęcia uchwały, a być może sam wyda rozporządzenie zastępcze, w którym ustali zarobki wójtowi. Obecnie moc prawną ma uchwała w sprawie wynagrodzenia dla wójta gminy Kondratowice z 2010 roku, która zakłada następujące zarobki: 5 900 zł wynagrodzenia zasadniczego, 1 900 zł dodatku funkcyjnego, 40% dodatku specjalnego, (3120 zł) i 18% dodatku za wysługę lat (1062 zł). Łącznie daje to nam 11 982 zł (około 8450zł na rękę). Prawdopodobnie jednak w ciągu kilku tygodniu ulegnie pomniejszeniu.

Komentarze   

Permalink8 +2 Obserwator
RE: Ile zarabia władza po obniżce?
Zdecydowanie bardziej opłaca sie byc na przyklad kierownikiem gopsu albo jego zastepca. Biorac pod uwage obecne wynagrodzenia wlodarzy a oswiadczenia majatkowe rozdajacych zasilki zdecydowanie lepiej na tym wyjda. Roznica w zarobkach 2016 a 2017 ogromna na ich plus o jakies 20 tys, odpowiedzialnosc w porownaniu chociazby do dyrektorow szkol (ktorych pensje wygladaja przy gopsowskich marnie) a odpowiedzialnych za edukacje dzieci znikoma (no chyba ze za alkoholikow i nierobow ktorzy zyja dzieki kierowniczce w dobrobycie). Tak wiec na pewno lepiej siedziec na cieplutkim stolku na Kamiennej i zarabiac coraz wiecej niz byc burmistrzem, ktoremu sie obniza pensje.
2018-08-09 18:31 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink7 +6 spajker
RE: Ile zarabia władza po obniżce?
Cytuję qasder:
Cytuję Oli:
Uważam, że burmistrz Wiązowa powinien zarabiać więcej.

A niby czemu??? Co takiego zrobił przez 6 lat?

co robił? ano to co inni włodarze. udostępnił swój rachunek bankowy na przelew wynagrodzenia. przed obniżką było 15 000 a po obniżce 13 000.
inne dokonania nieznane.
2018-08-09 15:01 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink6 +8 qasder
RE: Ile zarabia władza po obniżce?
Cytuję Oli:
Uważam, że burmistrz Wiązowa powinien zarabiać więcej.

A niby czemu??? Co takiego zrobił przez 6 lat?
2018-08-09 12:21 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink5 +6 ziuk
RE: Ile zarabia władza po obniżce?
Pincet+ tyż majo?
2018-08-08 18:00 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink4 +6 Nikoś
RE: Ile zarabia władza po obniżce?
IM SIE TE PIENIĄDZE POPROSTU NALEŻĄ !!!!!!!!!!!!!!
2018-08-08 15:49 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink3 +16 spajker
RE: Ile zarabia władza po obniżce?
do tego 30% za wysługę lat, do tego 30% dodatku motywacyjnego , do tego 30% dodatku rehabilitacyjnego, do tego 30% dodatku za brak absencji, do tego 30% funkcyjnego, 30% dodatku specjalnego, do tego 30% dodatku niefunkcyjnego, do tego 30% dodatku za cokolwiek.
tyle po stronie wydatków.
ile jest po stronie przychodów, które generować powinny te osoby? czy wartość dodana wynikająca z ich pracy pokrywa ich wynagrodzenie?
moje zdanie jest takie że jakiś nabzdyczony aparatczyk partyjny dostaje biurowiec za free, kilkadziesiąt ludzi do pomocy za free, ogrzewanie za free, klimatyzację za free, dostaje jakieś pieniądze a jego zadaniem jest TRWAĆ.
2018-08-08 14:40 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 +16 dstt
RE: Ile zarabia władza po obniżce?
Cytuję Oli:
Uważam, że burmistrz Wiązowa powinien zarabiać więcej.


To mu oddaj swoją pensję.
2018-08-08 14:35 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 -14 Oli
RE: Ile zarabia władza po obniżce?
Uważam, że burmistrz Wiązowa powinien zarabiać więcej.
2018-08-08 14:15 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz