Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Dwa różne sposoby wyłaniania radnych będą obowiązywać w najbliższych wyborach samorządowych na szczeblu gmin. W czterech mniejszych gminach naszego powiatu wystarczy zdobyć zaufanie największej liczby wyborców w danym okręgu.
Przyznawanie mandatów w jednomandatowych okręgach wyborczych jest proste. Sprawa komplikuje się jednak w największej gminie powiatu strzelińskiego. Jest to konsekwencja odejścia ustawodawcy od podziału gmin na jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW) w gminach liczących powyżej 20 tys. mieszkańców.
Dla wyborców w gminach: Borów, Kondratowice, Przeworno i Wiązów nic się nie zmieni. Gminy te liczą mniej niż 20 tys. mieszkańców i, podobnie jak w poprzednich wyborach, mandat zdobędzie kandydat, który zbierze największą liczbę głosów. Inaczej będzie w gminie Strzelin. Tu w miejsce 21 jednomandatowych okręgów wyborczych utworzono cztery wielomandatowe okręgi wyborcze. W każdym z nich zostanie wybranych 5 lub 6 radnych. W podziale mandatów będą uczestniczyły tylko te komitety wyborcze, które w skali gminy zdobędą co najmniej 5% głosów. Może się zdarzyć tak, że kandydat, który w konkretnym okręgu wyborczym zdobędzie najwięcej głosów... nie zostanie radnym(!) Stanie się tak wtedy, kiedy komitet, lista z której starował nie uzyska poparcia 5% wyborców (ważnie oddanych głosów) w skali gminy. Może też być tak, że kandydat z jednej listy będzie miał więcej głosów niż kandydat z innej listy, a mimo to nie zostanie radnym, gdyż z przelicznika podziału miejsc, to konkurentowi z mniejszą liczbą głosów, ale z innego komitetu, przypadnie mandat radnego.
W nowej Radzie Miejskiej Strzelina zasiądzie 21 radnych, z czego 11 wybranych zostanie w mieście, a 10 w sołectwach.

Komentarze   

Permalink6 +7 spajker
RE: Wygra wybory, ale radnym nie będzie?
Cytuję Smerfetka:
Najlepszy i tak jest A. Ziólkowski - przeszedł z PISu do komuny! TO SIĘ NAZYWA POLITYCZNA EWOLUCJA :D ALE DLACZEGO NA WSTECZNYM BIEGU????

ekumenizm?
2018-09-20 09:45 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink5 +13 Smerfetka
Najlepszy i tak jest A. Ziólkowski - przeszedł z PISu do komuny! TO SIĘ NAZYWA POLITYCZNA EWOLUCJA :D ALE DLACZEGO NA WSTECZNYM BIEGU????
2018-09-19 22:36 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink4 +9 Andrzej Sobol
Cytuję spajker:
Cytuję Anna 1970:
Mam gorącą prośbę do Spajkera czy mógłby uzyskać informację w SOK Strzelin dlaczego informacja o dzisiejszej imprezie w SOKU czyli występie znanego satyryka i barda znanego w całej Polsce Jana Pietrzaka który to będzie miał swój występ o godz 18 - wstęp wolny - .nie została podana do publicznej wiadomości. Ja taką informację uzyskałam i doznałam szoku . Czyżby SOK Strzelin należał do jednej opcji partyjnej ? Przecież to nie jest prywatna firma .

SOK to strzelińska ochrona komuny. rozmawiałem z członkiem trzody no ale ten tylko odparł tiaaaa......

Bo imprezę robi PiS a gmina nikogo nie informuje o imprezach których nie organizuje sama. To taki mechanizm znany z Orwella 1984
2018-09-19 17:46 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink3 +14 spajker
Cytuję Anna 1970:
Mam gorącą prośbę do Spajkera czy mógłby uzyskać informację w SOK Strzelin dlaczego informacja o dzisiejszej imprezie w SOKU czyli występie znanego satyryka i barda znanego w całej Polsce Jana Pietrzaka który to będzie miał swój występ o godz 18 - wstęp wolny - .nie została podana do publicznej wiadomości. Ja taką informację uzyskałam i doznałam szoku . Czyżby SOK Strzelin należał do jednej opcji partyjnej ? Przecież to nie jest prywatna firma .

SOK to strzelińska ochrona komuny. rozmawiałem z członkiem trzody no ale ten tylko odparł tiaaaa......
2018-09-19 16:50 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink2 +13 Anna 1970
Wygra wybory, ale radnym nie będzie?
2018-09-19 16:29 Cytować Zgłoś administratorowi
Permalink1 +11 spajker
wybory w rosji. niedziela, zbliża się 20:00. nagle do komitetu wyborczego włodimira włodimirowicza putina dzwoni telefon , dzwoni przewodniczący centralnej komisji wyborczej.
tawariszcz putin, mam dla was dobrą i złą wiadomość. dawaj tą dobrą żąda putin. - wygraliście wybory!!!
nu haraszo. a ta zła wiadomość to co za jedna? - nikt na was nie głosował!!!!
2018-09-19 15:04 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz