Na mapie naszego powiatu z 1946r. widzimy obco brzmiące nazwy miejscowości
Czy wiadomo od kiedy Strehlen oficjalnie zmienił nazwę na Strzelin? Czy Przeworno i Borek Strzeliński, to pierwsze powojenne nazwy wcześniejszego Prieborn’a i Großburg’a?
Dzisiaj już nikt nie posługuje się terminem Ziemie Zachodnie i Północne RP w odniesieniu do regionów, które po II wojnie światowej znalazły się w granicach Polski. Podobnie termin Ziemie Odzyskane ma obecnie jedynie konotacje historyczne. Przełom lat 40-tych i 50-tych ubiegłego wieku zostawił jednak w świadomości społecznej Polaków trwały ślad. Przede wszystkim jako czas burzliwych i bolesnych (!) zwrotów politycznych i zwykłych ludzkich dramatów. Nie inaczej jest w naszym regionie. O politycznych realiach tamtych czasów pisze na naszych łamach Janusz Czachorowski, badacz powojennej historii Ziemi Strzelińskiej i działacz społeczny. My spróbujemy przybliżyć naszym Czytelnikom problemy codziennego życia pionierów zagospodarowujących Ziemie Odzyskane.
Przesiedleńcy z Kresów Wschodnich II RP i innych regionów przedwojennej Polski borykali się z wieloma problemami, choćby natury geograficznej. Niemieckie nazwy miejscowości trzeba było zastąpić polskimi. Początkowo był to proces spontaniczny, w którym uczestniczyli urzędnicy i lokalne społeczności. Stan ten trwał do początku lat 50-tych XX wieku. W 1948 r. Ministerstwa Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych powołały do życia Komisję Ustalania Nazw Miejscowości, później dopisano do nazwy komisji: „i Obiektów Fizjograficznych”. Pracami komisji kierował geograf Stanisław Srokowski. Zadaniem komisji było zastąpienie niemieckich nazw miejscowości ich polskimi odpowiednikami lub powrót do historycznych, polskich nazw. Chodziło np. o nazwy, jakie pojawiły się po dojściu Hitlera do władzy w ramach tzw. chrztów hitlerowskich. Tuż przed II wojną światową polskobrzmiące nazwy zastąpiono „słusznymi” brzmiącymi germańsko. Punktem wyjścia prac komisji były niemieckie mapy topograficzne w skali 1:100 000, wydawane po 1933 roku.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
zenek z DST
cala mapa
szkoda ze na stronie jest tylko fragment mapy :-|
0
Gravatar
RES
RE: Jakie były dawne nazwy miejscowości w naszym powiecie?
:D :D :D Zastanawiam się która nazwa jest bliższa niemieckiej: Brusy czy Prusy....
0
Gravatar
Anna 1970
Jakie były dawne nazwy miejscowości w naszym powiecie?
Zaledwie kilka kilometrów od Strzelina jest miejscowość Pławna a we wsi ruiny niegdyś pięknego pałacu i bardzo ciekawa historia rodziny z której wywodzi się znany na całym świecie tzw czerwony Baron proszę traktowaćtę informację jako ciekawostkę .Ja byłam bardzo zaskoczona dahttp://www.richthofen.de/allgemein/historisches/historia-rodziny/
0
Gravatar
spajker
RE: Jakie były dawne nazwy miejscowości w naszym powiecie?
no i nazwę husinec od jana husa zmieniono na gęsiniec od głupiej gęsi. nazwę podiebrad od czeskiego rodu królewskieg o podiebradów można było zamienić na coś od polskiego rodu piastów. nazwę warkotsch od niedoszłego zabójcy fryderyka II ( inicjatora rozbiorów) można było zostawić ku chwale człowieka, który zorganizował zamach na polakożercę. jeszcze dzisiaj można coś tam poprawić w tych nazwach.
0

Przeczytaj także