Kierownik strzelińskiego ARiMR Marek Mierzwiński
Tegoroczne plony były niższe, niż w poprzednich latach. W związku z tym rolnicy mogą ubiegać się o pomoc od państwa. Na jakich zasadach będzie ona przyznawana? Rozmawialiśmy na ten tema z kierownikiem strzelińskiego oddziału ARiMR Markiem Mierzwińskim.

Czy rolnicy, którzy w wyniku tegorocznej suszy ponieśli straty w uprawach mogą ubiegać się o przyznanie pomocy?
W związku z wystąpieniem suszy w roku 2018, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła program pomocy dla rolników w gospodarstwach których powstały szkody w uprawach rolnych. Pomoc skierowana jest do rolników, których straty wyniosły zarówno co najmniej 70% uprawy, jak i mieszczące się w przedziale co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy.
Zainteresowani mogą składać wnioski suszowe już od 14 września 2018 r. do 31 października 2018 r.
Stawka pomocy wynosi 1.000,00 zł na 1 ha powierzchni, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem suszy obejmujące co najmniej 70% danej uprawy. Tam gdzie powstały szkody spowodowane wystąpieniem suszy obejmujące co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy stawka pomocy wynosi 500,00 zł na 1ha.
Kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o 50% dla producentów rolnych nieposiadających polisy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem łąk i pastwisk. Formularz wniosku o udzielenie pomocy jest dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa(www.arimr.gov.pl) oraz w biurach powiatowych ARiMR. Wnioski należy złożyć do kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Do wniosku o udzielenie pomocy należy dołączyć m.in. kopię protokołu oszacowania szkód.

Jakie będzie wyglądało dodatkowe wsparcie dla rolników jeszcze w tym roku?
Mając na uwadze wspomnianą długotrwałą suszę, która znacznie pogorszyła płynność gospodarstw rolnych, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podejmie kroki zmierzające do wypłaty zaliczek na poczet płatności bezpośrednich za 2018 r. Najwcześniejszy możliwy termin jaki dopuszczają przepisy Unii Europejskiej to 16 października br. Przewidywana wysokość zaliczki to 70% płatności bezpośrednich za 2018 r. Decyzję w przedmiotowej sprawie podejmie Komisja Europejska.
Udzielenie zgody przez powyżej wymieniony podmiot oznacza, że zaliczki będą płacone przez ARiMR do końca listopada 2018 r. Później sukcesywnie rozpocznie się wydawanie decyzji i wypłata pozostałej części płatności obszarowych.

Panie kierowniku, czy w bieżącym roku ARiMR zwiększyła zakres swoich działań?
Od roku 2018 rolnicy mogą składać wnioski o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny i kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w biurach powiatowych ARiMR. Stawka dopłaty do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany, określone są corocznie do dnia 30 września, w drodze rozporządzenia Rady Ministrów. Wysokość stawek będzie wyliczana z uwzględnieniem powierzchni upraw zadeklarowanych we wnioskach złożonych do biur powiatowych ARiMR oraz środków finansowych przeznaczonych na ten cel w danym roku budżetowym.
Decyzję wydaje się w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie przepisów wspomnianego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Przyznana producentowi rolnemu kwota zostanie wypłacona w terminie 30 dni od wydania decyzji o przyznaniu dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, na rachunek bankowy producenta wskazany we wniosku o przyznanie dopłaty.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Pieniądze dla rolników jeszcze w tym roku
mnie też suszy niemiłosiernie, czy jest chętny aby dorzucić mi 29% bo uważam że wole kupić 0,7 zamiast 0,5?
0
Gravatar
Podatnik
Pieniądze
Jestem rolnikiem . Moje straty z powodu suszy wyniosły 29 procent. Kto mi wypłaci utracone dochody?
0
Gravatar
tamoj
RE: Pieniądze dla rolników jeszcze w tym roku
Nie jestem rolnikiem. Moje przychody w tym roku spadły o ponad 30 procent. Gdzie powinienem złozyć wniosek o dopłatę?
0

Przeczytaj także