W ubiegły czwartek w Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach, odbyło się spotkanie autorskie dr Dagmary Adamskiej. Kilkudziesięciu miłośników historii regionu miało okazję wysłuchać wykładu dotyczącego osadnictwa w dorzeczu Oławy. 


Autorka brała wcześniej udział w pracach zespołu przygotowującego Atlas Historyczny Strzelina, stąd zapewne jest znana strzelińskim regionalistom. Najnowsza praca dr Adamskiej, to „Wieś – miasteczko – miasto. Średniowieczne osadnictwo w dorzeczu górnej i środkowej Oławy”. Książka jest obszernym, erudycyjnym, pionierskim opracowaniem tematu w literaturze naukowej. Bogato ilustrowana praca mówi zarówno o istniejących miastach, miasteczkach i wsiach, jak i o opuszczonych osadach i wsiach. Ze wstępu dowiadujemy się, że ramy czasowe pracy obejmują od przełomu XII i XIII w., po początek XVI w. (ok. 1530). Natomiast terytorialnie autorka zdecydowała się na „wybór kluczem geograficznym”. Dorzecze górnej i środkowej Oławy posiada bogatą sieć dopływów, a „sąsiedztwo cieków najistotniejsze znaczenie miało na etapie najstarszego zasiedlania terenu, ale rola wody jest istotna przy adaptacji przestrzeni w każdym czasie”. Z drugiej strony „obszar średniowiecznych dystryktów strzelińskiego, ziębickiego i wiązowskiego, których dzieje polityczne przez pewien czas były spójne (księstwo ziębickie)” , wskazuje autorka.

Praca liczy ponad 550 stron, ale to powinno być zachętą do sięgnięcia po tę publikację. Świadczy bowiem o szczegółowości podejścia do tematu i erudycji dr Dagmary Adamskiej. Zwrócili na to uwagę recenzenci książki, prof. dr. hab. Mateusz Goliński z Uniwersytetu Wrocławskiego i prof. dr. hab. Roman Czaja z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także