Paweł Miłek przygotuje dla sądu sprawozdanie o sytuacji finansowej SCMW wydziale upadłościowym Sądu Rejonowego we Wrocławiu leży wniosek o upadłość likwidacyjną SCM. Złożył go, w tajemnicy przed radą i zarządem powiatu strzelińskiego, urzędujący jeszcze prezes zarządu spółki.

Pierwszym krokiem podjętym przez sąd po wpłynięciu wniosku o upadłość jest wyznaczenie nadzorcy sądowego. W przypadku SCM został nim Paweł Miłek, radca prawny z Wrocławia. Oto wywiad, jakiego udzielił nam wyznaczony przez sąd nadzorca sądowy.

Jakie zadanie wyznaczył Panu sąd?
- Moim zadaniem jest nadzór nad spółką Strzelińskie Centrum Medyczne sp. z o.o. oraz sporządzenie sprawozdania, co do zasadności przesłanek zawartych we wniosku o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej.

Jak to wpłynie na funkcjonowanie szpitala w najbliższym czasie?
- Nie ma to istotnego wpływu na bieżące funkcjonowanie szpitala. W ramach swoich zarządzeń zleciłem administracji spółki przygotowanie dokumentacji finansowo-prawnej dotyczącej stanu SCM. Nadzoruje również wydawanie środków pieniężnych.
Dopóki nie ma decyzji sądu o upadłości, jeżeli chodzi o pracowników i pacjentów leczonych przez SCM, nic się nie zmienia. Na podstawie dokumentów, z którymi zapoznałem się ,już widzę istotną szansę na kontynuowanie działalności szpitala.

Czy współpracuje Pan w tym zakresie z prezesem Krzysztofem Kurowskim?
- Obecny zarząd podał się do dymisji, ale zadeklarował pełnienie dotychczasowych funkcji do czasu powołania nowego zarządu. Prezes Kurowski zadeklarował, że będzie wspomagał mnie w przygotowaniu dokumentacji, o której mówiłem wcześniej.

Kiedy sąd otrzyma sprawozdanie z Pana pracy?
- Wyznaczyłem termin przygotowania potrzebnych mi do sporządzenia sprawozdania dokumentów na koniec ubiegłego tygodnia (20. marca br. – red.), jednak ze względu na rozmiar zadania, termin uległ zmianie. Wszystkie potrzebne dokumenty otrzymam do środy (25 marca – red.). Natomiast sprawozdanie przedłożę sądowi do końca tygodnia.

Czy ewentualne ogłoszenie upadłości SCM będzie wiązało się z zamknięciem szpitala?
- Sytuacja nie jest tak tragiczna, żeby, wraz z dniem ogłoszenia przez sąd upadłości spółki, zaprzestano działalności. Prowadzenie działalności byłoby celowe zarówno pod kątem wartości ekonomicznej spółki, jak i specyficznej działalności prowadzonej przez SCM, czyli ochronie zdrowia i życia. Utrzymanie kontraktu z NFZ może pozwolić na zbycie spółki w całości, co jest preferowane przez prawo upadłościowe, albo może otworzyć drogę do renegocjacji zobowiązań z wierzycielami, co umożliwi ewentualne zawarcie ugody z wierzycielami, w ramach postępowania układowego.
Ta droga, na której pierwszym krokiem musi być postanowienie sądu, może doprowadzić do długoletniego funkcjonowania szpitala bez przynoszenia strat. Również dla wierzycieli większą wartość przedstawia funkcjonująca przedsiębiorstwa, niż zbiór pojedynczych składników trudnych do zbycia.

Czy nasi Czytelnicy mogą liczyć na informację z Pana strony o konsekwencjach postanowienia sądu, bez względu, jakie ono będzie?
- Oczywiście, po wydaniu postanowienia przez sąd niezwłocznie podzielę się z Czytelnikami „Słowa Regionu” swoją wiedzą na temat możliwych scenariuszy, co do Strzelińskiego Centrum Medycznego.

Dziękuję za rozmowę.

Jacek Sobko

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Leandro
Słowo Regionu - Prezes Kurowski za plecami radnych i zarządu chce upadłości szpitala
Для успешной деятельности SEO-копирайтер на английском должен обладать знаниями и навыками не только в области журналистики, маркетинга и рекламы, но и интернет-технологий.
0
Gravatar
PSL
Od wielu lat przynosi straty.
Ciekawe skąd wezmą pieniądze na uiszczenie zaległości, przecież od wielu lat szpital przynosił straty, były maskowane one tylko ,,maskowane'' tzw dokapitalizowan iem spółki. Czy choć raz przeprowadzona została rzetelna ocena tego stanu, co należy dalej robić oprócz tego że ,,musimy szpital utrzymać''. Zarząd szpitala w ogóle się nie zna na sprawach służby zdrowia, prezesi wyciągani są z kapelusza zależy kto rządzi . Dlaczego nie został ogłoszony konkurs na prezesa który zna się w temacie? pewnie nikt z rządzących nie ma takiego kolegi. Mam pytanie czy jest jakaś różnica w zarządzaniu wodociągami i szpitalem? Tam gdzie na pierwszym miejscu jest polityka nic normalnie nie funkcjonuje, wg nich do sprawowania funkcji wystarczy że jest to znajomy i z zawodu jest dyrektorem. Czy chcecie czy nie, i tak szpital zaliczy wtopę. Na nieszczęście dalej nie będzie pieniędzy na inne ważne sprawy . Powiat jest za mały i też się nie utrzyma, pogadamy za parę lat.
0

Przeczytaj także