Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Strzelinie Małgorzata Krochmalna powiedziała jak chronić się przed kleszczamiWiosenna aura powoduje, że mieszkańcy powiatu coraz częściej udają się na długie, leśne spacery. Jednym z zagrożeń podczas takich wędrówek mogą być kleszcze. O zagrożeniach ze strony tych pasożytów oraz o sposobach ochrony przed nimi rozmawialiśmy z dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Strzelinie Małgorzatą Krochmalną.
Proszę na wstępie podać kilka podstawowych informacji o kleszczach.
- Ciepła, letnia pora sprzyja coraz częstszym spacerom po lesie. Powinniśmy być jednak bardzo czujni, gdyż całkiem niespodziewanie możemy złapać kleszcza, który może być nosicielem różnych chorób. Te pajęczaki przygotowują się do ataku oczekując na ofiarę, wyczuwając jej zapach oraz ciepło na odległość kilkunastu metrów. Gdy potencjalny żywiciel się zbliża, skaczą na niego i wędrują po ubraniach oraz ciele poszukując odpowiedniego miejsca żerowania. Głównie są to obszary gdzie skóra jest najcieplejsza i najcieńsza (zgięcia stawów, pośladki, głowa). Krew zaczynają ssać po znieczuleniu i wykonaniu wapiennej rynienki w głąb skóry - trwa to około 24 godzin. Niewielka jest jej ilość, którą pobierają. Groźne są choroby roznoszone przez kleszcze.

Jakie to choroby?
- Najczęstszym schorzeniem jest borelioza z Lyme (na terenie powiatu zgłaszanych jest kilkanaście przypadków rocznie). Boreliozę leczy się antybiotykami około 30 dni. Dawkowanie powinno się zacząć miesiąc po wykonaniu pierwszych badań. Różnorodność objawów boreliozy lub całkowity ich brak początkowo powoduje, że wykrywa się ją dopiero w momencie wystąpienia powikłań układu neurologicznego, krążenia, stawowego i hematologicznego. Rzadszą chorobą odkleszczową jest kleszczowe zapalenie mózgu (w 16 ostatnich latach były 4 zgłoszenia na terenie naszego powiatu), przed którym można się chronić szczepieniami dostępnymi w PSSE w Strzelinie. Kleszcze roznoszą również mykoplazmozę, toksoplazmozę, yersziniozę, babeszjozę i inne choroby.

Jak się przed nimi chronić?
- Idąc do lasów czy parków, należy chronić się poprzez założenie odpowiedniego ubrania zakrywającego ciało oraz stosowanie odpowiednich preparatów z apteki. Po powrocie obejrzeć się dokładnie pod prysznicem, a ubranie dobrze wytrzepać. Po samym ukłuciu jeszcze około 20 godzin kleszcz nie jest groźny jako wektor zakażenia. Usunięcie go w tym czasie znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania. Kleszcza nie należy niczym smarować, a usunąć go trzeba ostro zakończoną i wygiętą pesetą. Można użyć specjalnego lassa lub innych narzędzi dostępnych w sklepach weterynaryjnych. Miejsce ugryzienia oraz ręce należy umyć i zdezynfekować. Wizyta u lekarza jest potrzebna, aby podjąć decyzję o dalszym postępowaniu. Najwłaściwsza droga to wykonanie badań w poradni chorób zakaźnych. Można również wykonać je samemu w każdym laboratorium. Koszt takiego badania to około 50 zł. Nie bagatelizujmy problemu, chrońmy siebie i nasze zwierzęta przed kleszczami.
Szczegółowych informacji udziela dział epidemiologii w PSSE w Strzelinie tel. 71 392 03 21 wew. 30.

Rozmawiał Marek Rychlica


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także