Polskie firmy zatrudniają Ukraińców nie tylko do prac fizycznych. Teresa Kałuża (z lewej), właścicielka biura usług rachunkowo-księgowych, zatrudnia panią Lubę (po prawej)
Polskie firmy zatrudniają Ukraińców nie tylko do prac fizycznych. Teresa Kałuża (z lewej), właścicielka biura usług rachunkowo-księgowych, zatrudnia panią Lubę (po prawej)
Coraz częściej można ich spotkać w strzelińskich marketach, urzędzie pracy, a nawet restauracjach. Ilu Ukraińców obecnie mieszka i pracuje w powiecie strzelińskim? Co mówią o nich przedsiębiorcy, a co myślą o pracy w Polsce sami zainteresowani? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Udaliśmy się do Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelinie. Dziś nie opłaca się pracodawcom zatrudniać obcokrajowców nielegalnie. Nieraz przekonali się o tym przedsiębiorcy z powiatu strzelińskiego, których niespodziewanie odwiedziła straż graniczna. Informowaliśmy o takich przypadkach na łamach gazety. - Za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców grozi kara od 3000 do 5000 zł, a pracownik z zagranicy jest natychmiast deportowany i ma zakaz wjazdu do Polski - mówi Justyna Wiśniewska, kierownik Działu Pośrednictwa Pracy i Poradnictwa Powiatowego Urzędu Pracy w Strzelinie. Zdaniem Andrzeja Ziory, managera firmy POL-TOR, Ukraińcy nie zabierają pracy Polakom, ale uzupełniają braki kadrowe
Konsekwencje niedopilnowania formalności związanych z zatrudnieniem pracowników z Ukrainy doświadczył właściciel jednej z podstrzelińskich firm. Nie chciał się wypowiadać oficjalnie, dlatego nie ujawniamy jego tożsamości. - Przez trzy lata z rzędu płaciłem po 5000 zł kary, po kontrolach straży granicznej - mówi. - Od dwóch lat nie zapłaciłem ani grosza, bo wszystkie formalności mam dopięte na ostatni guzik. Jeśli jakaś osoba ma jakiekolwiek nieścisłości w dokumentach, od razu ją odsyłam. Nie chcę mieć kłopotów. Pracownicy z Ukrainy wykonują roboty budowlane przy kompleksie pałacowym w Konarach (fot. Andrzej Ziora)
A o te, jak się okazuje, nie trudno. Wystarczy, że obcokrajowiec przekroczy chociaż o jeden dzień roczny limit pobytu w Polsce. Wówczas konsekwencje mogą być bardzo poważne. - Otrzymałem za to karę, że ktoś na granicy przeoczył jeden dzień pobytu pracującej u mnie Ukrainki - mówi dalej nasz rozmówca.
CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
RE: Ilu Ukraińców pracuje w powiecie strzelińskim?
http://biznes.onet.pl/praca/bezrobocie/bezrobocie-w-polsce-badanie-cbos/sk7yvv
0
Gravatar
spajker.
RE: Ilu Ukraińców pracuje w powiecie strzelińskim?
Wolyń powiedziała :
Quo vadis Polsko?v Wszyscy tylko nie upaińcy.
flaga strzelina jakoś niebiesko-zółta. stroje piłkarzy z przeworna też jakoś niebiesko-żółte. chyba w tekstylnym nie było innego materiału.

0
Gravatar
cdn.
RE: Ilu Ukraińców pracuje w powiecie strzelińskim?
A mówią że Polska nie chce przyjmować uchodźców
0
Gravatar
czes
problem
jak tak dalej będzie to będzie u nas to co teraz jest u niemców
0
Gravatar
Wolyń
RE: Ilu Ukraińców pracuje w powiecie strzelińskim?
Quo vadis Polsko?v Wszyscy tylko nie upaińcy.
0
Gravatar
spajker
stało na necie.
polska.nieduże miasteczko ale nie strzelin. pracowqnica gops nalicza zasiłki menelom. niew wytrzymała i podliczyła. menelica dała sie pkryć. ma za to jakieś 3000. nie pracuje to dzieciaki dostają darmowe podręczniki. dzieciaki menelicy dostają w szkole darmowe obiady. lokal od gminy oczywiście za darmo. aby menelica nie marzła to kilka to węgla za free, jakieś refundacje prądu, umorzenia długów za wodę i wyszło że menelica ma jakoś 9000 zł co miesiąc w pieniądzu i w świadczeniach. menelica jest pozornie samotna ale w miasteczku wszyscy wiedzą że pomieszkuje u niej robotnik budowlany na czarni i zarabia jakieś 4500 na rękę na czarno co mc. kobieta z gopsu ma pracę. luksusy. za lokal płaci sama 1500 co mc, węgiel kupuje sama, dzieciaki nie mają darmowych obiadów w szkole, dzieciaki pracownika nie mają darmowych podręczników ani innych nieodpłatnych korzyści. pracownica z gopsu ma na rękę z mężem jakoś 4000 co mc. oboje pracują a ona słucha od rozwiązłej menelicy że jest nieczułym na niedolę ludzi wykluczonych człowiekiem i ona się gdzieś tam poskarży.nie dziwi mnie fakt że polskie menele nie pracują a firmy zatrudniają ukraińców.
0

Przeczytaj także