Gmina Przeworno złożyła wniosek o zabezpieczenie i ekspozycję reliktów wieży mieszkalnej zamku na Gromniku oraz zagospodarowanie polany szczytowej
Gmina Przeworno złożyła wniosek o zabezpieczenie i ekspozycję reliktów wieży mieszkalnej zamku na Gromniku oraz zagospodarowanie polany szczytowej
Samorządy i inne instytucje z terenu powiatu strzelińskiego starały się o dofinansowania na kościoły oraz obiekty dziedzictwa kulturowego. Nie wszyscy jednak otrzymali pieniądze. Postanowiliśmy sprawdzić dlaczego?
Na terenie powiatu strzelińskiego znajduje się wiele zabytków i obiektów dziedzictwa kulturowego. Samorządy sukcesywnie starają się pozyskiwać dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu Sejmiku Województwa Dolnośląskiego została zatwierdzona lista zabytków, które otrzymają pieniądze zewnętrzne. Kwota oczekiwanych dotacji sięgała 32 mln złotych, a wymogi formalne spełniło 261 wniosków. Wśród nich znalazła się aplikacja parafii rzymsko-katolickiej pw. Narodzenia NMP i Św. Wolfganga w Borowie. Wnioskowała ona o przeprowadzenie prac konserwatorskich tynków historycznych wraz ze sztukateriami w kościele w Borowie. Na ten cel pozyskali 30 tys. zł., Nieco mniej, bo 25 tys. zł dostała Parafia pw. Św. Jakuba Apostoła w Brożcu. Za te pieniądze przeprowadzony zostanie remont elewacji kościoła w Brożcu.
Na obiekty dziedzictwa kulturowego, to samorządy mogły wnioskować o pieniądze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego. Strzeliński Ośrodek Kultury otrzymał ok. 310 tys. zł (całkowita wartość projektu to ok. 365 tys. zł) na wyposażenie w nowoczesny multimedialny sprzęt Izby Muzealnej zabytkowego obiektu dawnej kaplicy św. Jerzego w Strzelinie. Gmina Kondratowice za to pozyskała prawie 350 tys. zł na remont zabytkowego budynku świetlicy wiejskiej i biblioteki w Zarzycy. - Będzie on realizowany w przyszłym roku – poinformował wójt gminy Kondratowice Wojciech Bochnak. Dodał również, że parafia w Księginicach Wielkich składała wniosek do RPO na remont wieży kościelnej tej miejscowości. - Tutaj także otrzymano środki zewnętrzne. Pomagali przy tym pracownicy Urzędu Gminy w Kondratowicach. Wskutek tego parafia dostanie ponad 300 tys. zł – zakończył wójt.
Także ze środków RPO ruszy przebudowa hełmu i wieży ratusza w Wiązowie. Gmina otrzymała na ten cel blisko 705 tys. zł. Całość inwestycji opiewa na kwotę ok. 830 tys. zł.
Jedyną gminą, z której obiekty nie znalazły się na wspomnianych listach, jest Przeworno. Zwróciliśmy się do wójta Jarosława Taranka z zapytaniem, czy urząd w ogóle aplikował o środki na zabytki i ochronę dziedzictwa kulturowego. Niestety, nie pierwszy już raz nie uzyskaliśmy od niego odpowiedzi. Na stronie internetowej rpo.dolnyslask.pl znaleźliśmy informację, że Przeworno złożyło wniosek na zabezpieczenie i ekspozycję reliktów wieży mieszkalnej zamku na Gromniku oraz zagospodarowanie terenu polany szczytowej. Opiewał on na kwotę prawie 945 tys. zł, z czego aż blisko 790 tys. zł miało stanowić dofinansowanie. Zofia Bugara z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego powiedziała nam, że kilka wniosków nie przeszło oceny formalnej. Wśród nich znalazł się właśnie ten z Urzędu Gminy Przeworno.

Niepoprawnie wypełnili wniosek
Gmina Przeworno nie dostanie pieniędzy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. O przyczynę takiego stanu rzeczy zapytaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.
- Wniosek o dofinansowanie projektu, złożony przez gminę Przeworno, pt. „Zabezpieczenie i ekspozycja reliktów wieży mieszkalnej zamku na Górze Gromnik oraz zagospodarowanie terenu polany szczytowej” został negatywnie oceniony, ponieważ nie spełnił kryterium formalnego nr 1 „Poprawność wypełnienia złożonego wniosku”. (…) W ramach przedmiotowego kryterium weryfikowane jest, czy wszystkie pola we wniosku o dofinansowanie zostały wypełnione zgodnie z instrukcją oraz treścią regulaminu danego konkursu oraz czy załączniki do wniosku są aktualne i zostały wypełnione poprawnie. Jest to kryterium obligatoryjne (jego spełnienie jest niezbędne dla możliwości otrzymania dofinansowania) z możliwością jednorazowej korekty. Niespełnienie kryterium oznacza odrzucenie wniosku.
Wnioskodawca (gmina Przeworno – przyp. red.) został poproszony o dokonanie niezbędnych poprawek w celu przekazania wniosku do dalszej jego oceny. Wnioskodawca nie zastosował się do zaleceń Instytucji Zarządzającej RPO WD w przypadku uwag dotyczących m.in. przedstawienia właściwych, odzwierciedlających pełen zakres rzeczowy projektu deklaracji: organu odpowiedzialnego za monitorowanie obszarów Natura 2000 oraz Deklaracji właściwego organu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną - poinformowała Małgorzata Kuruc, zastępca dyrektora Departamentu ds. Wdrażania EFRR UMWD.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
nikt
RE: Kto dostał pieniądze, a kto nie?
erka powiedziała :
spajker powiedziała :
jeszcze przed wyborami pisałem że baranek nadaje się do prowadzenia lekckji. pisał on o sobie że jest dobry bo zorganizował pracownię biologii tj pomalował kościotrupa i zorganizował tabliczki ścienne w szkole. człowiek od opowiadania o biologii zabrał się za sprawy, które go przerastają. dowody w artykule. nie jest to przypadek odosobniony. człowiek honory składa urząd i mówi - nie daję rady, wydawało mi się w mojej pysze że jestem lepszy. do tego trzeba mieć jednak zdolność honorową w miejsce pychy.
Zgadzam się w 100% takiego nieboraka doczekała się Gmina Przeworno
Doczekała się ? A to wyborów w Przewornie nie było? Sami sobie wybieracie władze. Te obecne i te wcześniejsze.

0
Gravatar
felek
Kto dostał pieniądze, a kto nie
Piłkę podać próbować oszukiwać z zawodnikami ,pobiegać w krótkich spodenkach to tak
0
Gravatar
erka
Kto dostał pieniądze, a kto nie
spajker powiedziała :
jeszcze przed wyborami pisałem że baranek nadaje się do prowadzenia lekckji. pisał on o sobie że jest dobry bo zorganizował pracownię biologii tj pomalował kościotrupa i zorganizował tabliczki ścienne w szkole. człowiek od opowiadania o biologii zabrał się za sprawy, które go przerastają. dowody w artykule. nie jest to przypadek odosobniony. człowiek honory składa urząd i mówi - nie daję rady, wydawało mi się w mojej pysze że jestem lepszy. do tego trzeba mieć jednak zdolność honorową w miejsce pychy.
Zgadzam się w 100% takiego nieboraka doczekała się Gmina Przeworno

0
Gravatar
spajker
RE: Kto dostał pieniądze, a kto nie?
jeszcze przed wyborami pisałem że baranek nadaje się do prowadzenia lekckji. pisał on o sobie że jest dobry bo zorganizował pracownię biologii tj pomalował kościotrupa i zorganizował tabliczki ścienne w szkole. człowiek od opowiadania o biologii zabrał się za sprawy, które go przerastają. dowody w artykule. nie jest to przypadek odosobniony. człowiek honory składa urząd i mówi - nie daję rady, wydawało mi się w mojej pysze że jestem lepszy. do tego trzeba mieć jednak zdolność honorową w miejsce pychy.
0

Przeczytaj także