Konferencję skierowano też do uczniów lokalnych szkół
Konferencję skierowano też do uczniów lokalnych szkół
Odpowiednia edukacja i profilaktyka są szczególnie ważne w skutecznej walce z chorobami sercowo-naczyniowymi. W ciągu dwóch lat trwania projektu podstawowe badania objęły 5 000 mieszkańców powiatu strzelińskiego. Jego realizacja uświadomiła im odpowiedzialność za własne zdrowie. Jak duże konsekwencje niosą ze sobą choroby układu krążenia? Jak zmodyfikować najczęstsze czynniki ryzyka?
W piątek, 28 kwietnia, w Starostwie Powiatowym w Strzelinie odbyła się konferencja podsumowująca profilaktyczny projekt zapobiegania chorobom serca. Celem programu „Edukacja, promocja i profilaktyka – skuteczne działania w walce z chorobami sercowo-naczyniowymi na terenie powiatu strzelińskiego” była poprawa stanu zdrowia mieszkańców oraz zmiana stylu życia. Program bezpłatnych badań profilaktycznych w powiecie strzelińskim składał się z dwóch etapów badań. Pierwszy etap, w ramach którego wykonywane były badania podstawowe, objął 5 000 mieszkańców.
Osoby, które uczestniczyły w badaniach, były powiadamiane o ich wynikach oraz kwalifikowane do jednej z czterech grup ryzyka. Część osób z bardzo dużym ryzykiem kierowana była do II etapu badań pogłębionych (500 osób). Warto podkreślić, że podstawowe badania profilaktyczne należy wykonywać raz do roku. Najprostsze z nich to badanie krwi i morfologia.Zebrani wysłuchali podsumowania projektu profilaktycznego
Zakres ogólnych badań profilaktycznych: to pomiar ciśnienia tętniczego krwi, morfologia krwi z rozmazem i OB, badanie ogólne moczu, prześwietlenie klatki piersiowej i okresowe badania ginekologiczne. Pozostałe badania wykonywane z częstotliwością odpowiednią do wieku to badanie poziomu glukozy w surowicy krwi i oznaczanie poziomu cholesterolu we krwi. W ramach projektu, do którego przyłączyło się też Strzelińskie Centrum Medyczne, kierowano pacjentów na wiele badań.
Duży wskaźnik przedwczesnej umieralności
O działaniach w ramach projektu mieszkańcy byli informowani dzięki plakatom, ulotkom, publikacjom na stronie internetowej i w mediach społecznościowych oraz materiałom edukacyjnym. W ramach akcji odbywały się treningi biegowe i nordic walking. Dla uczestników zakupione zostały profesjonalne kije, bluzy i koszulki.
Realizacja projektu uświadomiła mieszkańcom odpowiedzialność za własne zdrowie, istnienie czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych i możliwości ich modyfikacji oraz polepszyła jakość ich życia. Ponadto zachęciła do aktywnego stylu życia i wspólnego uprawiania sportu oraz propagowała nawyk wykonywania badań profilaktycznych
O czynnikach ryzyka chorób układu krążenia mówiła kardiolog Elwira Metner. Mowa była o chorobach serca, naczyń mózgowych i obwodowych. – Jeżeli chodzi o umieralność w chorobach układu krążenia, to ten wskaźnik w Polsce jest duży. Zwłaszcza w przypadku umieralności przedwczesnej. Dotyczy to mężczyzn poniżej 55. roku życia, a kobiet poniżej 65. roku życia. Z powodu chorób układu krążenia rokrocznie umiera więcej pacjentów niż z sześciu innych przyczyn razem wziętych. Koszty leczenia tych chorób są bardzo duże. 50% zgonów w Polsce jest spowodowanych chorobami układu krążenia – tłumaczyła Metner.
Do najczęstszych czynników ryzyka, które można modyfikować, należy palenie papierosów, nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu, otyłość, nadwaga, cukrzyca i mała aktywność fizyczna. Odżywianie osób z chorobami sercowo-naczyniowymi ma na celu głównie spadek poziomu cholesterolu całkowitego. Dieta pozwala także na utrzymanie odpowiednich wartości ciśnienia tętniczego. - Jeżeli chodzi o umieralność w chorobach układu krążenia, to ten wskaźnik w Polsce jest duży- mówiła kardiolog Elwira Metner
Aktywny wypoczynek sprzyja utrzymaniu organizmu w lepszej kondycji, ale również dobrze wpływa na samopoczucie psychiczne i poprawia nastrój. Metner mówiła również o nadciśnieniu tętniczym i niepokojących faktach związanych z jego wykrywalnością, leczeniem i skutecznością leczenia. Ponadto rozmawiano także o zmianie diety jako działaniu prewencyjnym w chorobach układu sercowo-naczyniowego.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także