Od lewej: wójt gminy Przeworno Jarosław Taranek, sekretarz Urszula Iżykowska-Mroczko, Krystyna Pochwała z UG i skarbnik Zbigniew Szul

Pierwsza w tym roku sesja Rady Gminy Przeworno zawierała cztery uchwały. Jedna z nich dotyczyła profilaktyki alkoholowej. Wójt mówił o trwających projektach i przypomniał inwestycje zaplanowane na 2018 r.

W piątek, 26 stycznia, w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Przewornie odbyła się XL sesja Rady Gminy Przeworno. Po przyjęciu protokołów z poprzednich sesji przewodniczący komisji stałych przedstawili sprawozdanie z pracy w 2017 r.

Pierwsza uchwała podjęta na sesji dotyczyła zatwierdzenia planów pracy komisji stałych na 2018 r. Została przyjęta jednogłośnie.

Następnie radni zajęli się uchwałą w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Profilaktyki Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii na 2018 r. Krystyna Pochwała z Urzędu Gminy wyjaśniła, że uchwała określa lokalną strategię w zakresie profilaktyki oraz zmniejszenia szkód społecznych i indywidualnych, wynikających z nadużywania alkoholu i narkotyków.

- Zadania w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi wykonywane będą poprzez tworzenie warunków sprzyjających realizacji potrzeb, których zaspokajanie motywuje do powstrzymywania się od alkoholu, działalność wychowawczą i informacyjną oraz ograniczanie dostępności do alkoholu, rehabilitację i leczenie – tłumaczyła. Radni nie mieli pytań, a uchwałę przyjęto jednogłośnie.

Kolejna była uchwała zmieniająca uchwałę RGP z dnia czerwca 2003 r. w sprawie statutu gminy Przeworno. Mowa o wygaszeniu Gimnazjum Publicznego w Przewornie oraz likwidacji Centrum Usług Wspólnych w Przewornie. Uchwała została przyjęta.

Ostatnia uchwała dotyczyła zmiany projektu uchwały z marca 2014 r. w sprawie zarządzenia poboru na terenie gminy Przeworno podatku w drodze inkasa oraz wyznaczenia inkasentów i określenia wysokości wynagrodzenia za inkaso. Zmiana dotyczyła nowej sołtys Dobroszowa, która wyraziła zgodę na bycie inkasentem podatku od nieruchomości rolnego i leśnego. Uchwałę przyjęto jednogłośnie.

W dalszej części wójt Jarosław Taranek przedstawił informację o pracy w okresie między sesjami. Poinformował o trwających projektach, m.in. „Wiem, Umiem, Rozumiem” czy „Zakup wyposażenia edukacyjnego i specjalistycznego dla pracowni matematyczno-przyrodniczych” w Prusach, Wiązowie, Borowie, Strzelinie i Przewornie. - Obecnie zakończyły się prace remontowo -montażowe. Przystosowuje się salę lekcyjną do sposobu funkcjonowania nowej pracowni. Trwa montowanie i układanie mebli, tablic interaktywnych i całego wyposażenia – powiedział wójt.

Mówił też o projekcie rozpatrywanym obecnie w Urzędzie Marszałkowskim dotyczącym budowy ścieżki napowietrznej na Gromniku. Realizowany jest też projekt „Poznajemy nasze dziedzictwo czyli ekspozycja murów lapidarium na górze Gromnik”. Wójt przypomniał też o inwestycjach zaplanowanych do realizacji w 2018 r. - Projektów jest dosyć dużo. Fizycznie może one nie powstają, ale to jest ta najcięższa praca, którą wykonujemy i która pochłania nam najwięcej czasu – powiedział. Radni nie mieli żadnych pytań i przewodniczący zakończył obrady.

***

Tuż po zakończeniu obrad, zebrani wznieśli toast lampką szampana, a przewodniczący RGP Andrzej Łuczak złożył życzenia noworoczne. Zaprosił radnych, sołtysów oraz naszego dziennikarza na wspólny poczęstunek. Chwilę później, po krótkiej rozmowie z sekretarz Urszulą Iżykowską-Mroczko, przewodniczący wyprosił naszego dziennikarza. Sekretarz dopytywała czy na pewno wyjdzie, ale dziennikarz nie zamierzał zostawać. Opisana sytuacja przypomina fragmenty wiersza Jana Brzechwy pt. „Kwoka”, którego dzieci uczą się już w szkole podstawowej: „...Zaprosiła więc raz gości...”, „...Trudno, wszyscy się wynoście! No i poszli sobie goście. Czy ta kwoka, proszę pana, była dobrze wychowana?”

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także