Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Gimnazjum Publiczne w Przewornie po raz kolejny wzięło udział w Dolnośląskim Konkursie Literacko-Dziennikarskim ,,Moja Mała Ojczyzna”. Uczennice szkoły będą miło wspominać tegoroczną edycję.
Konkurs odbywa się w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe (kl. IV – VI), gimnazja i klasy VII oraz szkoły ponadgimnazjalne. Uczniowie pod kierunkiem opiekunów piszą utwór prozatorski lub liryczny (kategoria: proza lub poezja). Opiekunem grupy z Przeworna jest polonistka z tamtejszej szkoły Edyta Szpak. Na konkurs wpłynęło 46 prac z całego Dolnego Śląska.
Jurorzy, w składzie: Karol Maliszewski (poeta, prozaik, krytyk literacki), Tomasz Leśniowski (poeta, dziennikarz), Rafał Różewicz (poeta), wyłonili 23 laureatów, wśród których znalazły się uczennice z gimnazjum w Przewornie (zostały wysłane trzy prace i wszystkie doceniła komisja konkursowa). II miejsce w kategorii poezja zajęła Zuzanna Madej (klasa IIa, gimnazjum) za wiersz pt. ,,Dom”, III - Weronika Tomczyk (klasa IIIb, gimnazjum) za utwór ,,Moje miejsce na Ziemi”, zaś wyróżnienie otrzymała Weronika Jenczelewska (klasa IIIa, gimnazjum), która napisała wiersz - ,,Wieczny powrót”. Warto zaznaczyć, że Weronika Jenczelewska jest trzykrotną laureatką tego konkursu. W 2016 r. została wyróżniona, zaś w 2017 zajęła I miejsce, natomiast Weronika Tomczyk dwukrotną, gdyż w ubiegłym roku otrzymała wyróżnienie.
Laureaci, wraz z opiekunami, dostali zaproszenie na podsumowanie konkursu, które odbyło się 27 kwietnia w Ludwikowicach Kłodzkich podczas uroczystości Dnia Patrona – Św. Wojciecha. Jeden z jurorów, Rafał Różewicz, podkreślił wagę twórczości literackiej młodych ludzi. Mówił, że obawiał się, iż wraz ze śmiercią Miłosza czy Szymborskiej umrze twórczość literacka, ale młodzi poeci i pisarze przeczą jego refleksjom. Organizatorzy dziękowali nauczycielom za wsparcie dawane uczniom, trafnie oceniła tę pracę Anna Grzybowska – pomysłodawczyni konkursu ,,Tylko ten, kto płonie miłością do literatury, może rozpalać ją w swoich uczniach”. - Moje uczennice są wrażliwymi poetkami, mają talent i potrafią ubierać w słowa swoje myśli i przelać na papier emocje i odczucia. Potrzebują bodźca do działania, ale motywacja potrafi czynić cuda - powiedziała Edyta Szpak, polonistka z gimnazjum w Przewornie.
- Do napisania pracy konkursowej zachęciła mnie pani Szpak. Zmotywowała mnie perspektywą dodatkowej oceny. Moją inspiracją stał się widok z okna mojego pokoju, wychodzącego na las i ogromne pole, które obsiewane jest rzepakiem. Gdy kwitnie, tworzy malowniczy widok. Uważam, że warto brać udział w takich konkursach, ponieważ daje nam to możliwość zostania zauważonym i docenionym - stwierdziła Weronika Tomczyk z kl. III b.
Weronika Jenczelewska z kl. III a swoją pracę konkursową napisała zmotywowana zeszłoroczną wygraną. - Nasza polonistka od początku nauki w gimnazjum promowała ten konkurs, więc było łatwiej niż w poprzednich latach. Mniej więcej wiedziałyśmy, czego oczekują jurorzy. Duży wpływ na te sukcesy, jakie osiągnęłyśmy w pisaniu, zawdzięczamy właśnie pani Edycie Szpak, która przygotowała nas, jak najlepiej umiała - dodała Weronika.
- Do napisania pracy konkursowej zmotywowała mnie moja polonistka pani Edyta Szpak. Szybko okazało się, że pisanie sprawia mi ogromną przyjemność. W szczególności zainspirowały mnie teksty piosenek mojego ulubionego zespołu oraz postawa pani Edyty. Udział w tym konkursie był dla mnie niezwykłym doświadczeniem, a II miejsce dodatkowo zachęciło mnie do pracy nad kolejnymi utworami. Okazało się, że lubię robić to, co dobrze mi wychodzi - podkreśliła Zuzanna Madej z kl. II a.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież